2084, Feardemic, Polský není jen Cyberpunk 2077. I kyberpunková FPS 2084

Polský není jen Cyberpunk 2077. I kyberpunková FPS 2084

2084 je nová kyberpunková akce od autorů hororů Observer a Layers of Fear

11. 12. 2018
Název: 2084 Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Cyberpunk 2077 od polského studia CD Projekt RED jednoznačně patří mezi nejočekávanější hry posledních let, ale není rozhodně jediným kyberpunkovým titulem, který se chystá. Pokud fandíte tomuto temnému subžánru sci-fi, určitě máte zkušenost s hrami jako System Shock, Deus Ex, Syndicate nebo Blade Runner. Za pozornost ale stojí i novější hry a méně slavné počiny typu Hard Reset, Satellite Reign či Observer. Takových nenápadných zástupců kyberpunku se chystá mnohem víc. Radost by vám mohla udělat třeba nově oznámená first person akce pro PC nazvaná prozaicky 2084. Ve stejném roce se odehrával i zmíněný Observer zasazený do polského Krakova a nejde o náhodu.

Titul 2084 má být současně náplastí na bolest v podobě zdlouhavého čekání na vydání hry po jejím oznámení. Nově představená akce bude totiž dostupná v rámci programu předběžného přístupu na Steamu už tento týden, konkrétně 13. prosince. Není přitom náhodou, že novinka připomíná Observer a rovněž pochází z polského Krakova jako Bloober Team. Stojí za ní studio Feardemic založené počátkem roku 2017 a jde o dceřinou společnost autorů Layers of Fear, kteří právě usilovně pracují na druhém dílu populárního hororu. Když se podíváte na obrázky a první krátké video ze hry, budete okamžitě doma. Specifický rukopis a estetiku Bloober Teamu nový počin nezapře.

Temná dystopie je výsledkem interního game jamu, který trval 72 hodin, do nějž se zapojili právě i autoři hororů Layers of Fear a Observer.

2084 je rychlá FPS s hackovacími mechanismy, v níž je vaším úkolem probojovat se hordami nepřátel a ovládnout jejich mysl ve snaze získat na bojišti převahu. Vývojáři přitom slibují komorní, ale strhující příběh, který bude mít s největší pravděpodobností tak jako hackováni několik styčných bodů s Observerem. Temná dystopie je výsledkem interního game jamu, který trval 72 hodin, do nějž se zapojili právě i autoři hororů Layers of Fear a Observer. Druhá jmenovaná hra přitom vypadá na pohled velmi podobně jako novinka, ale jak dobře víte, právě akci se dosud vývojáři vyhýbali.

Děsivý postapokalyptický labyrint má být plný utrpení a smrtících nepřátel. Pokud z něj máte v kůži hlavního hrdiny uniknout, musíte si za pochodu osvojit hackovací techniky, abyste přelstili své protivníky a zbavili je jejich výhody. Navzdory tomu, že tým v posledních letech nedělal akční hry, souboje mají být zábavné a originální. Ani tady ale nemají chybět tajuplné příběhové zvraty.

Ovšem pozor, i když hra vychází v early acces verzi už tento týden, plná verze má dorazit na trh až v roce 2020. Rozpracovaná hra nabídne dva módy. Prvním bude příběhový režim, v němž hráč musí zabít nepřátele a jednotlivé bossy, než se postaví finálnímu protivníkovi. A pak je tu endless, kde budeme čelit sílícím vlnám nepřátel ve snaze zabít jich co nejvíc a vyšplhat se co nejvýš v žebříčku.

Šéf studia Feardemic Marcin Kawa tvrdí, že tým dal během 72 hodin dohromady úžasnou věc, hra údajně bude působit na pohled jako hotový produkt a je už nyní velmi zábavná. Potěšit podle něj má fanoušky kyberpunku, ale obecně všechny milovníky stříleček. “Když jsme si prohlédli poslední verzi, rozhodli jsme se, že si hra zaslouží, abychom ji sdíleli s hráči. Nemůžeme se dočkat, až dozvíme, co si o ní lidé myslí,” dodal.

Intenzivní akce v rychlém tempu prověří schopnosti hráče po stránce střelby i hackování. Bez něj a nových schopností hráč neobstojí a nedokáže čelit převaze krvežíznivých nepřátel. Rok 2084 máme prožít z nové vzrušující perspektivy. Hackovat půjde nejen mysl samotných nepřátel, ale i prvky v prostředí. Na každého protivníka přitom bude platit jiná strategie, kterou musíte nejprve odhalit. V mini-kampani pocítíme podle studia na vlastní kůži důsledek simulace epidemie, která se nepříjemně zvrtla.

Stejně jako v Observeru i tady jsou denním chlebem lidí drogy, nervové implantáty a virtuální realita. Jedná se koneckonců o stejný temný svět. A jestli v něčem Observer opravdu vynikal, byla to právě atmosféra, stylizace a beznadějná realita. Ostatně, FPS 2084 v tuhle chvíli ani nezapře recyklaci známých kulis ze staršího hororu. Některé scény ze screenshotů tak jistě budou hráčům Observeru povědomé.

V programu předběžného přístupu má titul podle odhadů autorů strávit 16 až 24 měsíců, což opravdu není málo.

Autoři tvrdí, že se jim po game jamu tenhle experiment tak líbil, že si mysleli, že by se mohl zamlouvat i dalším lidem. Což se zdá být logický krok. Mají prý spoustu dalších nápadů, ale chtějí, abychom se stali součástí této cesty. Zpětnou vazbu od komunity chtějí autoři mít k dispozici ihned, a tak se rozhodli uvolnit prototyp co nejdřív. Feedback od hráčů má klasicky pomoci vyladit hru tak, aby se líbila co nejvíce lidem.

V programu předběžného přístupu má titul podle odhadů autorů strávit 16 až 24 měsíců, což opravdu není málo. Vývojový cyklus je však na samém počátku, vývojáři mají své nápady, ale rádi by vložili do hry i ty od fanoušků. V budoucnu má nicméně určitě dojít na nové zbraně, další nepřátele, další hackovací minihry, prodloužení herní doby, lepší tutoriál a samozřejmě také odstraňování chyb a ladění výkonu. Zda se autoři víc zaměří na vylepšování příběhového módu, anebo endless režimu, prý záleží hlavně na nás. V budoucnu by ale mohlo dojít rovněž na úplně nové módy, o nichž ale zatím tým nechce mluvit.

Early access verze je prý pokročilým prototypem, ale už nyní je plně hratelná a funkční, slibují vývojáři. Na pohled jde podle nich už nyní o produkt blížící se hotové hře. Nedostává se mu tak především obsahu. Obecně vzato ale podle Feardemic titul nabízí mnohem víc, než normálně hráči od předběžného přístupu očekávají. Na počátku bude také hra klasicky k dispozici za nižší cenu, která se s vydáním plné verze zvýší.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru