Polský distributor CDP končí po 26 letech bankrotem

Cyberpunk 2077 uvede do obchodů Cenega. Vývojáři nejsou krachem firmy nijak ohroženi

Zdroj: CD Projekt RED
24. 4. 2020
Název hry: Cyberpunk 2077 Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 10. 12. 2020 Platformy: , , , , , Žánr: ,

Společnost CDP, která měla figurovat coby distributor očekávaného Cyberpunku 2077, vyhlásila v tomto týdnu bankrot. Bez dalšího vysvětlení by mohla tato informace způsobit v řadách fanoušků Zaklínače a Cyberpunku 2077 pořádný šok, ve smyslu vývoje těchto titulů a obecně práce studia CD Projekt RED se ale vůbec nic nemění. Aby bylo možné pochopit, co se vlastně v Polsku kolem značek CDP, CD Projekt RED a CD Projekt Group vlastně děje, je nutné zapátrat ve více než 25leté historii této společnosti a rozklíčovat osud jednotlivých subjektů, které se v průběhu let transformovaly a měnily svou strukturu.

V Polsku existují tři na sobě nezávislé subjekty, byť se společnou historií, a bankrot CDP se zbývajících dvou žádným zásadním způsobem nedotýká.

Pro začátek by tedy mělo stačit, že CDP je primárním zaměřením distributor her, který byl v roce 1994 pod označením CD Projekt založen Marcinem Iwińským a Michałem Kicińským. Dlouhou dobu tak spadal pod jednotnou střechu CD Projekt Capital Group – později se zmíněným vývojářským studiem či platformou GOG – odkud se však v roce 2014 vykoupil a pokračoval samostatně. S tím přišla i nutná změna jména na aktuální zkratku CDP a současně i odštěpení od online obchodu CDP.pl, který momentálně vlastní společnost Merlin Commerce. V Polsku tak existují tři na sobě nezávislé subjekty, byť se společnou historií, a bankrot CDP se zbývajících dvou žádným zásadním způsobem nedotýká. Jak bylo uvedeno, CDP měl pouze distribuovat Zaklínače a Cyberpunk 2077 v polských obchodech, náhradu však CD Projekt Group pro aktuální projekt našla okamžitě a stala se jí Cenega.

CD Projekt v Česku

Značka CD Projekt je známá i hráčům v České republice. Regionální pobočka byla na našem území založena v roce 2002 a dlouhých osm let fungovala coby distributor vybraných titulů v Česku i na Slovensku. V roce 2010 však došlo na odštěpení pobočky, postupnou transformaci ve značku Comgad a následné spojení sil s dalším českým distributorem - společností Playman.

Pokud bychom se měli vrátit k okolnostem bankrotu CDP, do určité míry za něj může právě odklad Cyberpunku 2077 z dubna na září. Jak uvádí polský portál Puls Biznesu, CDP se potýkala s problémy v průběhu celého roku 2019 a letos v lednu došlo k propouštění lidí a snaze najít novou účinnější strategii vlastního fungování. Blížící se vydání velkého hitu mělo hrát poměrně důležitou roli ve smyslu financí a zdá se, že CDP vsadilo vše na jednu kartu. Příprava nejrůznějších reklamních materiálů, smlouvy s obchodními řetězci a další nezbytné záležitosti však distributora vyčerpaly a odklad hry – tedy nutnost připravit vše zmíněné nanovo – byl posledním hřebíčkem do pomyslné rakve.

Polský finanční magazín nicméně neuvádí žádné bližší detaily, pouze potvrzuje vyhlášení bankrotu a bude otázkou následujících měsíců, jak velký dopad bude na CDP mít. Samotný bankrot ještě neznamená, že by subjekt zcela zanikl, vezmeme-li však v potaz předchozí informace o nesnadném podnikání v uplynulém roce a nezadržitelnou změnu trendu v distribuci her směrem k digitálnímu pojetí, je pravděpodobné očekávat, že CDP skončí.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru