Podle Sony přetrvá nedostatek PS5 až do příštího roku

Podle Sony přetrvá nedostatek PS5 až do příštího roku

Finanční ředitel nevidí situaci optimisticky. Východiskem může být nová hardwarová revize

Zdroj: Vortex
10. 5. 2021

Ačkoliv nová generace konzolí odstartovala už před půl rokem, z PlayStationu 5 či Xboxu Series se může těšit mnohem méně hráčů, než kolik by ve skutečnosti chtělo. Bezprecedentní nedostatek čipů dopadl na videoherní segment nečekanou silou, a jak sami dobře víte, kromě konzolí nejsou k mání ani nové grafické karty a celý problém se začíná ještě prohlubovat. Dáme-li stranou, že se dotýká i dalších odvětví – například automobilového průmyslu – zlepšení celé situace není na dohled a naopak se mluví o tom, že jako další by mohly postupně mizet ze skladů SSD. Pokud čekáte na svou novou konzoli, nepřichází pak od zástupců Microsoftu, Sony ani Nintenda příznivé zprávy a všichni spíše střídmě mluví o tom, že všechno ještě nějakou dobu potrvá. Jak dlouho teď předpovídá finanční ředitel Sony Hiroki Totoki, který v souvislosti s PS5 mluví o krizi trvající minimálně do příštího roku.

Totoki uvedl, že se situace v letošním roce nezlepší, ani kdyby Sony výrazně navýšila výrobu a dodávky konzolí do obchodů. Tedy za předpokladu, že by to bylo vůbec možné.

„Sony varovala skupinu analytiků, že zásoby PlayStationu 5 zůstanou nedostatečné až do roku 2022, což naznačuje, že společnost nebude mít možnost zvýšit prodejní cíle své nejnovější herní konzole,“ uvádí Bloomberg. Informace má pocházet z brífinku po zveřejnění posledních finančních výsledků, kde měla Sony otevřeně uvést, že nestíhá držet krok se silnou poptávkou. Sám Hiroki Totoki pak podle Bloombergu uvedl, že se situace v letošním roce nezlepší, ani kdyby Sony výrazně navýšila výrobu a dodávky konzolí do obchodů. Tedy za předpokladu, že by to bylo vůbec možné. „Prodali jsme více než 100 milionů kusů PlayStationu 4 a vzhledem k našemu podílu na trhu a pověsti si nedovedu představit, že by poptávka snadno klesla,“ řekl konkrétně Totoki, jeho slova ale v tuto chvíli nelze ověřit, protože brífink – o kterém Bloomberg informuje – nebyl veřejný.

Na každý pád se ale zhmotňuje ta méně optimistická vize, kterou předkládal prezident SIE Jim Ryan už koncem února. Na dotaz listu The Washington Post, zda Sony dokáže odbavit všechny předobjednávky do letošní vánoční sezóny, odpověděl vyhýbavě a naznačil, že existuje jen minimum kouzelných hůlek, s nimiž jde mávnout. Jedna cesta se ale přeci jen otevírá, byť neřeší případnou nedostupnost konzolí PlayStation 5 do příštího roku. Sony totiž podle tchajwanského magazínu DigiTimes chystá novou hardwarovou revizi obou modelů PS5, která by mohla vycházet z nového APU od AMD, postaveném na vylepšené 6nm technologii. Ačkoliv by se tak zařízení nedočkalo žádné změny vzhledu a pravděpodobně ani výkonu, jeho výroba by mohla být levnější a hlavně – nové čipy by byly k dispozici mimo jiní i pro výrobu konzolí. Ani k této informace se ale mluvčí Sony nevyjádřil a stále tak zůstává na úrovni spekulace, podložené v tuto chvíli informacemi jediného zdroje.

Sony má chystat novou hardwarovou revizi obou modelů PS5, která by mohla vycházet z nového APU od AMD, postaveném na vylepšené 6nm technologii.

Co se týče situace u Microsoftu a Nintenda, ani tyto společnosti to nevidí s dodávkami konzolí dobře. Microsoft sice koncem dubna naznačoval, že nedostatek Xboxu Series bude nepochybně trvat až do června letošního roku, nikdo však nepotvrdil, že od července už budou konzole v obchodech. S přihlédnutím k aktuálnímu dění si naopak myslíme, že zlepšení nepřijde a problém bude mít podobný vývoj jako u Sony. Nintendo o nedostatku čipů pro Switch mluvilo opakovaně, naposledy velmi výrazně při zveřejňování finančních výsledků na začátku května, kdy prezident společnosti Šuntaru Furukawa potvrdil, že zkrátka nemohou vyrobit tolik konzolí, kolik by chtěli. Zmínil také narůstající míru nejistoty, čímž pootevřel zadní vrátka a je nepochybně připraven přijmout, že rok 2021 nebude ve smyslu výroby trhat rekordy.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Další články
Nahoru