Podle šéfa Valve by se Steam mohl týkat i konzolí

Podle šéfa Valve by se Steam mohl týkat i konzolí

Newell odpovídal na dotaz, zda obchod rozšíří konzolové hry. Do konce roku prý uvidíme

Zdroj: Valve
12. 5. 2021

Ačkoliv byste společnost Valve hledali marně na seznamech účastníků velkých videoherních konferencí, prezident společnosti a její zakladatel Gabe Newell tu a tam vystoupí na místech, která byste nečekali. Jako včera na půdě střední školy Sancta Maria College na Novém Zélandu, kam se před rokem odjel schovat před pandemií koronaviru a už tam zůstal. Diskuze, k jejíž účasti Newell svolil, vedli studenti školy, kteří mohli pokládat libovolné otázky a jedna z nich přinesla velmi nečekanou odpověď. Jak dokazuje záznam z celé akce, Newell v jednu chvíli odpovídal na dotaz, zda se na Steamu někdy objeví hry pro konzole, nebo největší digitální herní platforma zůstane zaměřená výhradně na počítače.

„Lepší představu o tom získáte do konce tohoto roku,“ odpověděl po poměrně vyhýbavém začátku a publikum neskrývalo své emoce. Gabe Newell nicméně dodal, že půjde o odpověď, kterou zřejmě nikdo neočekává. Co to přesně znamená, není pochopitelně známo, začínají se však rodit určité možnosti, které mohou mít potenciálně návaznost na probíhající spor společností Epic Games a Apple. Chápeme-li ho jako antimonopolní řízení, jehož soudní verdikt může vytvořit precedent pro ostatní provozovatele podobných služeb, výsledkem může být vstup dalších konkurenčních digitálních obchodů na jednotlivé konzolové platformy a tudíž i rozšíření katalogu Steamu o takové tituly.

Naznačovat by to samozřejmě mohlo i porty některých PC her – tady by ale Gabe Newell mohl mluvit v podstatě jen za Valve a z poslední doby by se tak nabízelo zřejmě jen Half-Life: Alyx, třeba jako benchmark možností nového PlayStation VR. Těch ale je však v této úvaze opravdu mnoho a navíc by musel Newell otázku pochopit trochu jinak, než byla patrně položena. A i když se nabízí i možnost, že Valve teprve chystá některý ze svých titulů uvést na konzolích, ani o nich nic nevíme a nutně by to muselo znamenat blížící se oznámení, ani o něm ale přirozeně nic nevíme a o to zajímavěji odpověď šéfa Valve vyznívá.

Zřejmě poslední možností je, že Steam chystá rozšíření svých streamovacích nástrojů, případně se na konzole dostane skrze streamovací službu GeForce Now, to by ovšem znovu znamenalo víc zásahů, jako je vydání vlastní aplikace, resp. umožnění jejího vstupu do ekosystému konzolí, případně vylepšení internetových prohlížečů v konzolových platformách, aby fungovaly webové aplikace, které využívá nejen GeForce Now, ale také Stadia a brzy i xCloud od Microsoftu. Nechme ale spekulací, video si ukládáme do šuplíčku pro velká budoucí oznámení a budeme vyčkávat, co z božského Gabena vypadne do konce roku.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru