Podle CEO Intelu skončí čipová krize nejdříve v roce 2024

Podle CEO Intelu skončí čipová krize nejdříve v roce 2024

Pata Gelsinger tvrdí, že důvodem je chybějící vybavení továren. Poptávka navíc stále roste

Zdroj: Intel
3. 5. 2022

Nedostatek polovodičových čipů se dotkl celé řady odvětví a v plné nahotě obnažil, jak hodně je na nich dnešní společnost závislá. Čipy ani zdaleka nechybí pouze těm, kdo si chtějí koupit novou grafickou kartu nebo konzoli, ale nedostává se jich v automobilovém průmyslu, zdravotnictví a výrobě obecně. Pandemie koronaviru, embarga uvalená na Čínu a další vlivy pak mají výrazný dopad na produkci čipů i jejich transport a už několik let můžeme číst, že se situace jen tak nezlepší. Nejnovější prognózu přináší CEO společnosti Intel Pat Gelsinger, který v rozhovoru pro stanici CNBC uvedl, že krize pravděpodobně neskončí v roce 2023, jak se předpokládalo, ale protáhne se minimálně ještě o další rok.

V rozhovoru pro pořad TechCheck však Gelsinger v souvislosti s probíhající krizí nemluvil pouze o vlastním nedostatku čipů, ale pootočil pohled zmínkou o tom, že chybí rovněž vybavení a nástroje továren, které čipy vyrábí. Týká se to i nových závodů, které mimochodem Intel sám staví, a zatímco před několika měsíci se mluvilo spíše o tom, že výroba bude zakrátko naddimenzovaná a továrny se budou rychle zavírat, nyní se však zdá, že se nemusí ani plnohodnotně rozběhnout.

Komentář generálního ředitele Intelu přišel jen krátce poté, kdy společnost zveřejnila výhled pro druhé čtvrtletí finančního období, který byl ve smyslu příjmů nižší, než očekávali analytici Wall Streetu. Bez ohledu na to, že tržby z prvního čtvrtletí překonaly původní předpověď, tak akcie Intelu klesly o více než 6 procent a budoucnost je rázem o trochu méně stabilní a předvídatelná. Pat Gelsinger ale sebevědomě tvrdí, že do nástrojů a vybavení továren investovali nemalé finance, takže i když dojde k určitému útlumu, který se dotkne i ostatních společností, Intel má podle jeho slov stále silnější postavení než zbylé subjekty v odvětví.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru