Podívejte se na nikdy nevydanou hru ze světa Simpsonových

Podívejte se na nikdy nevydanou hru ze světa Simpsonů

Jen náhodou ji vydal zapomenutý devkit Dreamcastu. Hráč se měl stát překvapivě broukem

Zdroj: Red Lemon Studios
21. 12. 2020

Minulý pátek odpoledne se na diskuzním fóru Dreamcast-talk objevila zpráva od uživatele s přezdívkou sreak, která odstartovala další zajímavý příběh ztracené videohry. „Mám rozbitý devkit Dreamcastu. Přemýšlel jsem, jestli sem mohu umístit data, která jsou na pevném disku,“ napsal uživatel a přidal seznam složek, které na pracovní verzi konzole určené pro vývojáře objevil. Byly v něm i názvy „simpsons“ a „bugsquad“, což upoutalo pozornost nadšených fanoušků dvacet let staré konzole od Segy, kteří velmi rychle přišli na to, že zmiňované názvy spolu souvisí. Na disku se totiž nacházelo technické demo dosud neznámé hry The Simpsons: Bug Squad, na které – jak se později zjistilo – pracovali v říjnu roku 2000 vývojáři z Red Lemon Studios. A co víc, demo šlo spustit!

O rozběhnutí hry se postaral další uživatel s přezdívkou megavolt85, který sdílel sadu prvních obrázků, na něž později navázalo i několikaminutové video. Sami tak můžete sledovat titul, o kterém až do minulého týdne internet neměl ani tušení a možná i přicházet s teoriemi, proč hra nikdy nespatřila světlo světa. Jak můžete vidět, Bug Squad měl velmi obstojnou trojrozměrnou grafiku, umocněnou perspektivou malého brouka, za kterého se mělo patrně hrát. Někteří fanoušci ale namítají, že může jít pouze o placeholder a brouka mohl vystřídat Bart coby mutant mouchy. Alespoň tak se objevil ve speciálním čarodějnickém dílu v deváté řadě seriálu a epizodě nazvané Moucha versus moucha, nikdo však dnes už nepotvrdí, či nevyvrátí, zda je tato úvaha správná. Nutno ovšem přiznat, že vizuálním stylem brouk do jinak věrně zpracovaného světa Simpsonových příliš nezapadá, ať už vizuálně, nebo skrze neexistující odkazy na samotný seriál.

V demu kromě skákání a plachtění bohužel nejde nic dělat a Bug Squad nebere v úvahu ani případnou kolizi s jedinou postavou na scéně, kterou je Homer.

Zajímavá je také úvodní obrazovka The Simpsons: Bug Squad, která uvádí, že jde o demoverzi renderovacího enginu Toon přímo pro Fox Interactive. Také přítomnost volné kamery, do které se lze z brouka jednoduše přepnout, vypovídá o technickém významu celého projektu a podtrhuje zejména skvělou práci grafiků. V demu nicméně kromě skákání a plachtění bohužel nejde nic dělat a Bug Squad nebere v úvahu ani případnou kolizi s jedinou postavou na scéně, kterou je Homer. Z videa rovněž není příliš patrné, jak je to s hudební či zvukovou stránkou, zdá se však, že audio v demu není zastoupeno vůbec, nebo jen velmi minimalisticky.

Další pátrání po původy hry a případně i okolnostech jejího zrušení nakonec přišly od samotného autora, který reagoval na výzvy nadšených fanoušků z Dreamcast-talk a alespoň krátce se k Bug Squad vyjádřil. „Tohle jsem neviděl 20 let! Měli jsme skvělého programátora, který vytvořil úžasný cel-shade engine pro Dreamcast,“ říká jeden ze zakladatelů Red Lemon Studios Andy Campbell. „Znal jsem lidi z Foxu docela dobře a tohle demo jsme vytvořili jako pitch [nové hry]. Nikdy nám ale nedali svolení, takže technicky vzato o žádný oficiální titul nejde,“ vysvětluje Campbell dál. Přidává pak informaci, že technologie měla sloužit i k produkci samotného seriálu, který si na několika místech ve speciálních dílech hrál se zpracováním a právě kreslené 3D prostředí by bylo možné využít. „Žádná hra z toho ale nakonec nevznikla,“ uzavírá Campbell a připisuje tak Bug Squad na seznam dalších titulů, o nichž se svět dozvěděl až s velkým zpožděním.

Bez povšimnutí pak nemůže zůstat fakt, že několikrát zmiňované studio Red Lemon stálo také za vývojem střílečky Take the Bullet, která byla rovněž zrušena a patří ke hrám, které se v této souvislosti často zmiňují. Její historie je však na rozdíl od Bug Squad poměrně dobře zmapovaná a do skládačky teď přichází další podstatný dílek. Na disku rozbitého Dreamcastu uživatele s přezdívkou sreak se totiž nachází i beta Take the Bullet a nadšenci z Dreamcast-talk se jí chtějí věnovat v nadcházejících dnech.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru