Dreams, Sony Interactive Entertainment, Podívejte se na nejlepší výtvory z bety Dreams

Podívejte se na nejlepší výtvory z bety Dreams

Neuvěříte tomu, jaké hry dokázali lidé uvnitř jiné hry během pár dní udělat

1. 2. 2019
Název: Dreams Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 14. 2. 2020

Vybraní hráči v posledních týdnech usilovně testují nový titul Dreams od studia Media Molecule, které má na kontě hity jako LittleBigPlanet nebo Tearaway. Exkluzivní počin pro PlayStation 4 je sandbox v pravém slova smyslu a kromě příběhové kampaně nabídne především jeden velký masivní editor. V něm mohou hráči vytvářet svůj vlastní obsah, sdílet ho s ostatními, zkoušet výtvory dalších hráčů a vůbec všemožně experimentovat. To vše údajně bez nutnosti ovládat cokoli z tvorby videoher nebo speciálních programů a s možností vytvořit téměř cokoli. Limitovat vás má jen vaše vlastní fantazie. Honza Konfršt betaverzi, která běží od prosince, v těchto dnech usilovně testuje a brzy se určitě podělí o vlastní dojmy. Mezitím si můžete alespoň připomenout jeho starší zážitky, které si odnesl z hraní a tvoření na E3.

Za pozornost ale stojí Dreams už nyní díky výtvorům ostatních hráčů a šikovných fanoušků. Zatímco v počátečních fázích nebylo možné, aby se účastnici uzavřených testů podělili se světem o ovoce své práce – i přesto se několik úctyhodných nápadů dostalo ven – nyní už může aktivní komunita sdílet své projekty a zkušenosti bez omezení. Potvrzují se díky tomu slova vývojářů, že v Dreams lze vytvořit opravdu leccos. A tak jsme si řekli, že vás o tahle díla nemůžeme ochudit a pokusili jsme se vybrat některé z projektů, které nás zaujaly nejvíc. Už ty naznačují, že takto vzniknuvší hry budou co do obsahu i zpracování mnohem pestřejší, než jsme se původně vůbec odvažovali doufat. A to je přitom řeč stále o testu nehotové verze a komunita stojí teprve na samotném začátku své cesty. Jen se zkuste zasnít

Jeden z prvních výtvorů, o kterém se začalo mluvit ještě předtím, než vůbec padlo informační embargo, byl “remake” P.T. v Dreams. Hratelný teaser zrušených Silent Hills už si vzala do parády řada lidí, ale stvořit jej v jiné hře takto věrně se ještě nikomu nepovedlo.

Vzápětí následoval úspěšný pokus o převedení ukázky z prvního dílu survival hororu Dead Space do enginu Dreams a ani tato snaha se neminula účinkem. Jen si představte, že by takový prototyp někdo byl ochotný dokončit. Klidně by v Dreams mohl vzniknout nový díl od fanoušků.

Uživatel s přezdívkou DISARMED se pro změnu pokusil hráče přesvědčit, že Dreams dokáží vykouzlit víc než jen snové, pohádkové a silně stylizované světy. A nutno podotknout, že ve svém snažení uspěl. Jeho realistické kreace vypadají výborně.

Ze stejné produkce ostatně pochází i jeden z nejzajímavějších pokusů o konkrétní hru – prototyp first person akce Project Zero, který nemá nic společného se stejnojmennou hororovou sérií od společnosti Koei Tecmo, kterou můžete znát také pod názvem Fatal Frame. No řekněte sami, tohle už je počin, který se může měřit s klasickou hrou minimálně z nezávislé produkce.

Na předchozí koncept ale není DISARMED sám. Pomáhá mu Rothniel, jenž už předtím vytvořil vlastní demo FPS pod názvem Prometheus, které hráče ohromilo podivuhodným a zároveň zlověstným světem.

A se svou troškou do mlýna přispěchal i uživatel African Rebel, který taktéž experimentuje s realistickou střílečkou z vlastního pohledu. Zrovna tento typ her od Dreams moc lidí neočekávalo a podívejte se, jak se jimi nabídka jen hemží.

Výše zmíněný DISARMED má na kontě ještě zajímavý koncept nazvaný Curiosity. Podobná sci-fi hra by v jeho podání minimálně hodně dobře vypadala. Pokud jde o prostředí, inspiroval se autor částečně i estetikou Death Stranding, který však pohání engine Decima od studia Guerrilla Games. Coby robot se musíte dostat k cílí, ale hratelnost tu není na prvním místě. Ohromí vás především vizuální zpracování.

Opravdu moc pěkně vypadá i projekt nazvaný A Night In Paris, pod nímž je podepsaný uživatel s přezdívkou Pacopato108. Šlo o jeho prvotinu, zdůrazňujeme. O to pozoruhodnější výsledek je.

Fahran79 se zase na Twitteru pochlubil screenshoty z povrchu Europy, což je měsíc planety Jupiter. Mohla by z toho vzniknout hra nazvaná Europa Descen a znovu se na konto Dremas snesla chvála za to, o jak mocný nástroj jde i v rukou naprostého začátečníka bez jakýchkoli předchozích zkušeností.

Pozornost si zaslouží i explorativní adventura The Encounter od uživatele, který si říká bigsurf77. Demo by mělo nalákat na větší hru, která vyjde až s plnou verzí Dreams. Milovníci sci-fi se mohou těšit na průzkum vesmírné stanice z vlastní perspektivy v doprovodu robota, který vám má pomoci dostat se domů.

A co byste říkali na klasiku jménem Tomb Raider? Přepracovaný první díl vytvořil uživatel s přezdívkou Cannibal Dreamer a znovu zmínil, že jde o jeho první pokus, čemuž se skoro nechce uvěřit.

Pěkně vypadá i titul The Offroad Lands, v němž prozkoumáváte náročný terén usazeni v automobilu. Na svědomí ho má uživatel s přezdívkou Tmfwang a spolupracoval na něm se svým bratrem, což může být důkazem, že lze počítat i s vývojem v kooperaci.

SlurmMacKenzie vytvořil titul nazvaný Time Corruption inspirovaný stylizací Trona. Logická plošinovka vás možná neohromí na pohled, ale o to zajímavější je její obsah.

Project Dead od uživatele se přezdívkou Servilletor je další first person akce, i když v tomto případě jde zatím spíš o prototyp. Výsledkem by mohla být například zombie střílečka.

A takhle bychom mohli pokračovat téměř donekonečna. Dreams jsou na samém počátku a už nyní inspirují spoustu lidí, kteří v nich tvoří věci, které dokládají, že vývojáři ze studia Media Molecule se zřejmě nemýlili. Ať už jde o původní projekty, anebo variace na známé existující hry jako Sonic, Mario, Flappy Bird, Ratchet & Clank, Metal Gear, Wolfenstein 3D, Portal, Leisure Suit Larry, Dark Souls nebo The Legend of Zelda, z Dreams se zjevně může vyklubat jeden z nejobdivuhodnějších projektů všech dob.

Lidé navíc netvoří v Drems jen hry, ale i obrazy, hudbu anebo prostě nejrůznější světy, jako je třeba Tolkienův Hobitín. Výtvory nejsou dokonalé, ale ať už jde o krátké filmy, prototypy anebo umění, je to úctyhodný výsledek, když povážíme že uzavřená beta Dreams odstartovala až v prosinci, autoři se s ní stále seznamují a zatím nejsou k dispozici všechny nástroje nebo kompletní dokumentace.

Ostatně napište nám, zda už třeba také sami experimentujte v Dreams a případně se rovnou podělte o své kreace. Moc rádi se na ně podíváme. A dejte nám vědět, zda byste si přáli, abychom se tomuto titulu a představeným projektům věnovali třeba i v živém vysílání.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru