PlayStation VR2 si mohli vyzkoušet vývojáři na GDC

PlayStation VR2 si mohli vyzkoušet vývojáři na GDC

Na přednášce Unity se probíralo trackování očí. Renderování obrazu je až 3,5krát rychlejší

Zdroj: Sony
29. 3. 2022

Už v pátečním novinkovém souhrnu jsme vás informovali, že ačkoliv Sony neuspořádala na GDC žádnou přednášku či prezentaci zaměřenou na PlayStation VR2, zařízení si mohli vybraní vývojáři na místě alespoň vyzkoušet. V této souvislosti byl citován zejména Chet Faliszek – veterán z Valve, který se podepsal pod hry jako Portal nebo Left 4 Dead – momentálně pracující na týmové akci Anacrusis. Na svém Twitteru neskrýval nadšení a zpětně děkoval Šuhejovi Jošidovi a Gregovi Riceovi, kteří měli ukázku s největší pravděpodobností na starost. Dá se navíc odtušit, že hru, kterou si mohli lidé na GDC prostřednictvím PS VR2 vyzkoušet, byl Moss: Book II, který vychází už pozítří, byť v tuto chvíli pochopitelně na první generaci PlayStation VR. U dojmů Faliszeka však nekončíme, protože druhým, zajímavějším bodem GDC, měla být přednáška o Unity a jeho použití v prostoru VR, kde se už dopředu očekávaly zmínky o PS VR2 a potenciálně i nové detaily, se kterými se Sony zatím nepochlubila. A i když toho nakonec není mnoho, dostali jsme alespoň potvrzení, že již dříve potvrzený systém pro sledování očí bude skutečně přímo ovlivňovat renderování obrazu.

Ačkoliv není k dispozici záznam přednášky, můžeme vzít za vděk informacím magazínu Android Central a jeho redaktora Michaela Hickse. V krátkém článku shrnul, čeho se vývojáři Unity dotkli a přišel zejména se střípky týkající se zmiňovaného eye trackingu. Jak už jsme poznamenali na začátku roku, kdy Sony detailně představila specifikace PS VR2, dalo se očekávat, že tuto technologii nebudou chtít lidé ze Sony využít například jen pro lepší míření nebo interakci s předměty, ale právě pro efektivnější renderování obrazu na místech, kam se hráč v danou chvíli dívá. Nejde o žádnou převratnou novinku, je ale rozhodně příjemné sledovat, že právě v ekosystému orámovaném neměnnou hardwarovou specifikací konzole PlayStation 5 dojde k optimalizaci výkonu a výsledkům, kterých by bez této technologie nemohlo být dosaženo. Abychom ale nemluvili jen obecně, Hicks přináší i konkrétní čísla, která jasně podtrhují přínos eye trackingu při tzv. foveated renderování.

Zdroj: Android Central

Pokud se budeme bavit jen o zmiňovaném způsobu renderování, tedy bez zapojení systému pro sledování očí, rychlost vykreslování následujících snímků v populárním demu VR Alchemy Lab byla 2,5krát vyšší než při renderování celého obrazu. Pokud se ptáte, jakým způsobem je dosaženo optimalizace, jde v podstatě o rozmazání obrazu na krajích zorného pole a snížení grafických detailů. V momentě, kdy hráč pohne hlavou, začnou se z jedné strany detaily načítat ve vyšší míře a na druhé zase mizet v postranním rozmazání. Pokud ale do toho zapojíte eye tracking, rychlost vykreslování následujících snímků se zvýšila až 3,6krát, protože celý headset může ještě přesněji určovat, jakou oblast má vykreslit a na jakou se v danou chvíli hráč nedívá. Nad rámec toho pak ještě vývojáři poznamenali, že sledování očí může být samozřejmě využito i pro vlastní hraní, protože headset detailně sleduje pohyby očí, průměr zorničky a mrkání.

Když už byla řeč o ovladačích, i ty by měly přispět celkovému zážitku díky haptice a adaptivním triggerům, které umí Unity přirozeně zcela využít.

Jak mohou být tyto vlastnosti využity, je samozřejmě zcela na vývojářích daných her, autoři Unity ale naznačili, že může dojít například ke zvětšení či přiblížení místa, které hráč v danou chvíli sleduje, nebo může hra například registrovat, pokud lišácky mrknete na některou postavu ve hře. Jde ale pochopitelně jen o náznak a nekonkrétní popis, spadající zcela do područí designérů. Zajímavě se nicméně tváří také možnost přesného míření nebo interakce, kdy bude stačit jen konkrétní předmět sledovat a následně stisknout příslušné tlačítko na ovladači. Tím by mohly být eliminovány chyby například ve chvílích, kdy chcete vzít z hromádky předmětů jeden konkrétní a standardním způsobem – tedy pohybem ruky – se vám to nedaří. A když už byla řeč o ovladačích, i ty by měly přispět celkovému zážitku díky haptice a adaptivním triggerům, které umí Unity přirozeně zcela využít. Posledním zajímavým střípkem pak byla otevřenost Sony k asymetrickém multiplayeru nebo gaučové kooperaci, která by měla být pomocí PS VR2 snadno dostupná. Vývojáři prý budou moci určit, jaký obraz se z virtuální kamery přenáší do headsetu a jaký na televizi, takže by společné hraní mělo být maximálně komfortní a hlavně použitelné, což se v případě první generace – i s ohledem na výkon PS4 – bohužel nedělo.

Kdy dojde na další prezentaci PS VR2 od Sony, však zatím nevíme, stejně jako můžeme pouze spekulovat nad termínem možného uvedení. Jak už ale zaznívalo během víkendu, Sony se tento týden pravděpodobně chystá na nějaká velká oznámení, mezi kterými může být klidně i PlayStation VR2.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru