PlayStation 5 má zřejmě dvě verze hlavních větráků

PlayStation 5 má zřejmě dvě verze hlavních větráků

Tvrdí to francouzský technický magazín. Větrák z oficiální rozborky PS5 je nepatrně hlučnější

Zdroj: Les Numeriques
30. 11. 2020

Redaktorům francouzského magazínu Les Numeriques nedalo spát, že se v recenzích konzole PlayStation 5 a dojmech z jejího používání nachází tolik protichůdných poznatků na konto hlučnosti celého zařízení. Zatímco někdo tvrdí, že konzole na sobě nenechává výrazným způsobem nic znát, ani když je pod velkou zátěží, další mluví o nepříjemném rámusu, který se sice nemusí vyrovnat hučení PS4, ale do budoucna by mohl značit akustický problém. Proto Florian Agez ze zmiňovaného portálu neváhal a začal rozebírat redakční konzoli, kterou Les Numeriques obdrželi přímo od Sony a svůj vlastní kus, který si coby obyčejný zákazník koupil. Ke svému překvapení už několik minut po zahájení vlastní rozborky zjistil, že obě zařízení mají odlišný design lopatek ventilátoru, což následně podrobil i dalšímu testování a přišel s velmi zajímavými výsledky.

Rozdíl ve zpracování větráků znázorňuje několik fotografií, na kterých jsou patrné značné rozdíly. Ventilátor, na fotografii označován písmenem B, odpovídá tomu, které z konzole před sebou vyjmul viceprezident oddělení mechanického designu Sony Jasuhiro Ótori ve videu z letošního října. Prohnuté lopatky působí elegantním dojmem, dodávají celému větráku na robustnosti a podtrhují jeho rozměry, které se staly jedním z faktorů, proč je i celé zařízení tak velké. Druhý větrák, označený písmenem A, má stejné rozměry, ale lopatky nesahají až ke středovému bubnu a zdají se být méně efektivní.

Dalším zdrojem nepříjemných zvuků může být také tzv. coil whine – tedy pískání cívky ve zdroji, kterým se některé kusy vykazují a jiné pro změnu ne.

Ve skutečnosti je ale právě tento druhý větrák ve vysokých otáčkách tišší, byť rozdíl není příliš markantní. Měření francouzského portálu odhalilo, že při hraní Demon’s Souls vydává ventilátor B hluk o hodnotě 43 dB, zatímco ventilátor A 39 dB. Aby to ale nebylo tak snadné, při nízkých otáčkách – typicky třeba při práci v menu – je u ventilátoru A slyšet pískání ložisek, takže je pro změnu nepatrně hlučnější nežli model B. Pro představu přidávají redaktoři magazínu také zvukové záznamy, natočené během hraní Demon’s Souls, byť jde pochopitelně o značně amplifikované nahrávky, aby byly rozdíly dobře patrné.

Magazín dále uvádí, že momentálně nezná způsob, jakým například pomocí čárového kódu či sériového čísla poznat, jaký větrák se v sestavě nachází. Zároveň ale Les Numeriques připomíná, že Sony s největší pravděpodobností nečiní nic nelegálního, když své komerčně prodávané zařízení osazuje různým hardware, dokud daný komponent vykonává svou práci. A to má v případě popisovaných variant větráků platit bez ohledu na množství emitovaného hluku. Navíc nejde jen o větráky – dalším zdrojem nepříjemných zvuků může být také tzv. coil whine – tedy pískání cívky ve zdroji, kterým se některé kusy vykazují a jiné pro změnu ne. Pro demonstraci nahodilosti a neexistující šablony proto redaktoři Les Numeriques rozebrali všech pět dostupných konzolí PlayStation 5 (jeden redakční a čtyři vlastní), aby zjistili, že dvě z nich mají tišší větráček a tři hlučnější variantu.

V závěru nicméně ještě jednou upozorňují, že rozhodně nedošli k závěrům, které by bylo radno překrucovat. Ačkoliv je jedna z variant o trochu víc slyšet, rozdíly nejsou velké a PlayStation 5 je stále velmi tichou konzolí. Magazín také nemá žádná data, na základě kterých by mohl alespoň odhadnout procentuální rozdělení obou variant větráčků, a zřejmě až do prohlášení Sony nebude mít jasno nikdo. Jde každopádně o zajímavou, byť ne zcela ojedinělou záležitost, která se také s novými konzolemi pojí. A, prosíme vás, neberete to jako impuls k tomu, abyste se pustili do rozebírání vlastní konzole – myslete na záruku a skutečnost, že v případě poškození konzole vám ji v nejbližší době žádný obchod v ČR za nový kus s největší pravděpodobností nevymění.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru