PlayStation 5 má být podstatně dražší konzolí než Series X

PlayStation 5 má být podstatně dražší konzolí než Series X

S odkazem na své zdroje to tvrdí Gamereactor. Spekuluje se rovněž o dotované ceně Xboxu

Zdroj: Sony
10. 9. 2020

Uplynulé dva dny byly pro Microsoft a jeho herní divizi jedny z nejdůležitějších v letošním roce. Ačkoliv jsme se o existenci Series S dozvěděli nejprve prostřednictvím neplánovaného úniku, potvrzení ceny obou revizí nového Xboxu spolu s datem uvedení už přišlo oficiální cestou a zdá se, že hráči tyto informace přijali s nadšením. Víme, že méně výkonný Series S bude stát 7999 Kč a jeho výkonnější sourozenec Series X o 5 tisíc více. O to větší tlak však v tuto chvíli doléhá ze strany fanoušků na Sony, která dosud cenu ani datum zahájení prodeje PlayStationu 5 neoznámila, čímž logicky vzniká i prostor pro řadu spekulací. Jednu z nich přináší magazín Gamereactor, který pravidelně těží z významu i rozsahu své sítě a nezdráhá se „oznamovat“ hry i události ještě před tím, než se tak stane s oficiálním posvěcením. V minulosti to byly přesné tipy ohledně her jako Demon’s Souls, Far Cry 6, Horizon 2 nebo Resident Evil 8, a proto se domníváme, že i informace na konto možné ceny PlayStationu 5 mohou být pravdivé.

Gamereactor spekuluje, co přesně to může znamenat a operuje s možným navýšením ceny PlayStationu 5 oproti Xboxu Series X o 50-100 dolarů.

Jak už je zmíněno v úvodu, Gamereactor s odvoláním na zdroje blízké Sony uvádí, že aktuálně je cena nového PlayStationu nastavena podstatně výše nežli v případě konkurence. „Zdroj, který anonymně oslovil Gamereactor a který má přehled nad celou situací, nám během potvrzení ceny Xboxu Series X odhalil, že PlayStation 5 je povážlivě dražší,“ zní zásadní informace. Redaktor Magnus Groth-Andersen pak spekuluje, co přesně to může znamenat a operuje s možným navýšením ceny oproti Xboxu o 50-100 dolarů. Tím by se cena PS5 mohla vyšplhat na 549, resp. 599 dolarů, na české koruny by ji ale nebylo tak snadné přepočítat. Musíme vzít v potaz, že zpětné vyjádření 13 000 Kč za Xbox Series X činí podle aktuálního kurzu nikoliv 499 dolarů, ale 579 dolarů, a je tudíž pravděpodobné, že by za tohoto předpokladu mohla stát nová konzole od Sony až 15 500 Kč.

Kromě samotné Sony ale momentálně nikdo nezná, jaký plán v rámci cenotvorby nastavili a všechny zaručené informace o výrobní ceně nebo nutnosti nastavit cenovku konzole identicky s konkurencí jsou rovněž pouze spekulace. Nakonec, byli to samotní zástupci Sony, kteří už dříve připravovali fanoušky na to, že v nové konzoli vidí vysokou hodnotu a naznačovali, že může být konzole trochu dražší. A pak je tu samozřejmě i míra ochoty konzoli v první fázi svého životního cyklu dotovat a čekat, dokud nebudou výrobní náklady nižší, aby prodeje dostaly čísla z minusových hladin. Právě tam se přitom má momentálně nacházet Microsoft s novým Xboxem, jak o tom mluví novinář Jeff Grubb na svém Twitteru. Na dotaz jednoho z fanoušků, který se ptal na to, zda cena 299 dolarů za Series S neznamená ztrátu, odpověděl jasně: „Ano, obě verze – S a X – jsou ve ztrátě a zdá se, že S je na tom hůř.“

Podobně však Grubb odpovídal i na dotaz ohledně PlayStationu 5 a jeho bezdiskové verze, a i v tomto případě se domnívá, že Sony vznikne ztráta. „Všechny peníze, které [Sony] ušetří, jsou peníze, které vydělají. A to je mnohem důležitější než kdy dřív, když teď celá Sony považuje PlayStation za jeden ze svých důležitých pilířů,“ říká Grubb. Vysvětluje navíc, že cenovka 500 dolarů za bezdiskovou verzi by nebyla adekvátní, ani tentokrát ale neuvádí, o jaké zdroje se opírá.

 

Nahlásit chybu v článku

31

Napsat komentář

Další články
Nahoru