PlayStation 5 dorazí na trh koncem roku 2020

PlayStation 5 dorazí na trh koncem roku 2020

Sony potvrdila termín vydání i název budoucí konzole. Dostane úplně nový ovladač

8. 10. 2019

Společnost Sony oznámila v příspěvku na PlayStation Blogu, že její konzole příští generace dorazí na trh koncem roku 2020, aby stihla vánoční sezónu. Současně výrobce potvrdil, že nový systém se bude jmenovat PlayStation 5 a na tomto poli nás nečeká žádná neočekávaná změna. Prezident Sony Interactive Entertainment Jim Ryan také prozradil, že se hráči mohou těšit na úplně nový ovladač s haptickou technologií a adaptivními triggery.

Haptická zpětná vazba nahradí klasické vibrace a ucítíme díky ní údajně mnohem širší spektrum vjemů.

Sony chce podle něj prohloubit pocity z ponoření do hry a jedním z prostředků má být právě nový gamepad. Haptická zpětná vazba nahradí klasické vibrace a ucítíme díky ní údajně mnohem širší spektrum vjemů. Adaptivními triggery pak Sony nazývá vylepšení pro tlačítka L2 a R2. Vývojáři mohou naprogramovat, jaký odpor budou tlačítka klást. Hodit se to bude v akčních hrách i závodech a může se jednat o něco podobného, jako používá Microsoft u svých gamepadů pro Xbox One.

V kombinaci s haptikou má však novinka mnohem lépe simulovat všemožné akce a úkony. Autoři her už mají podle Ryana k dispozici ranou verzi nového ovladače a Sony už se prý těší, s čím vývojáři přijdou. Na haptické zpětné vazbě výrobce pracuje už několik let a její výhody si mohou vývojáři doslova osahat a vyzkoušet i díky novým tech demům, které jsou součástí devkitu PS5. Patří mezi ně jednak port závodů Gran Turismo Sport, který umí simulovat nejrůznější povrchy, po nichž člověk jede. Tým Japan Studio zodpovědný za Astro Bot Rescue Mission pro PlayStation VR pak připravil nějaké krátké demoverze plošinovek, v nichž také hráč „pocítí“ rukou na gamepadu povrchy a jednotlivé materiály.

Další podrobnosti pak přinesl magazín Wired. PlayStation 5 bude obsahovat mechaniku, aby bylo možné spouštět hry z disků i 4K filmy na Blu-ray. Herní média budou mít kapacitu 100 GB a instalace her bude povinná. Nicméně konzole umožní nainstalovat jen nějakou část hry jako například singleplayer. Anebo nainstalovat celou hru a singlu se pak později po dohrání naopak zbavit a zůstat jen u multiplayerové části.

Nový gamepad ještě nemá jméno, ale obsahuje vylepšený reproduktor, připojuje se přes USB-C a nabídne lepší výdrž na baterii. Nový hardware konzole bude samozřejmě podporovat ray tracing a PlayStation 5 nabídne také nové uživatelské rozhraní s prohloubenými sociálními prvky. Studio Bluepoint Games, které má na kontě vylepšení verze trilogie Uncharted nebo Shadow of the Colossus, pracuje na nové hře právě pro PlayStation 5.

Neznáme bohužel třeba kapacitu SSD úložiště v konzoli

Obrázek, který před časem unikl a měl zachycovat podobu devkitu, se podle aktuálních informací skutečně hodně podobá vývojářské verzi konzole. Jeho pravost tak byla v zásadě potvrzena. Neznamená to však, že stejně bude vypadat běžná verze pro spotřebitele. Tato zařízení se často liší. Jak si ale uvědomil třeba britský Eurogamer, tvarem zařízení evokuje římskou číslici V, což by mohlo být něco, co se odrazí i v normální konzoli.

Zatím tak nevíme, jak bude PlayStation 5 vypadat, kolik bude stát ani kdy přesně dorazí na trh. Neznáme bohužel třeba ani kapacitu SSD úložiště v konzoli. Příspěvek na PlayStation Blogu nicméně připomíná, že PS4 má před sebou ještě spoustu zajímavých her a za všechny Jim Ryan jmenuje Death Stranding, The Last of Us Part II a Ghost of Tsushima.

Nahlásit chybu v článku

9

Napsat komentář

Další články
Nahoru