PlayStation 4 je nejrychleji prodávanou konzolí od Sony

PlayStation 4 je nejrychleji prodávanou konzolí od Sony

Legendární PS2 překonala o dva měsíce, všem konzolím ale v rychlosti vládne Nintendo DS

31. 7. 2019

S ukončením prvního čtvrtletí finančního období v rozmezí od 1. dubna do 30. června přichází i z řad herních společností finanční výsledky a projekce do dalších částí roku. Od Electronic Arts se dozvídáme například to, že v letošním roce vyjde vedle sportovních her a chystaného Need for Speed také pokračování Plants vs. Zombies: Garden Warfare, a od Nintenda pro změnu připutovala zpráva, že se v nemalém množství 200 000 kusů prodával v uplynulém čtvrtletí handheld DS. Tou nejvýraznější informací je ale milník, kterého dosáhlo Sony se svou konzolí PlayStation 4 – i když se to očekávalo, překonat 100 milionů prodaných kusů se před PS4 podařilo jen pěti dalším platformám v historické tabulce, čítající necelých 40 herních systémů, a není tudíž od věci, zasadit si tohle významné číslo do kontextu.

Sluší se připomenout, že s koncem předchozího fiskálního roku, tedy 31. března 2019, hlásalo Sony 96,8 milionů prodaných kusů PlayStation 4, a toto číslo se za další tři měsíce podařilo podle výsledků dotáhnout přesně na zmiňovanou stovku. Jednoduše tak lze dojít k tomu, že se majiteli PS4 stalo dalších 3,2 milionů hráčů, kteří se současně podíleli na tom, že konzole získala ocenění za nejrychleji prodávaný PlayStation v historii. Pokud bychom měli začít srovnávat, na hranici 100 milionů prodaných kusů dosáhl PlayStation 1 za 9 let a 5 měsíců, PlayStation 2 za 5 let a 9 měsíců a konečně PlayStation 4 za 5 let a 7 měsíců. Třetí generaci PlayStationu nezahrnujeme jednoduše proto, že konzole na tento milník nedosáhla a zůstává s necelýmí 88 miliony kusy na sedmém místě v žebříčku prodejů. V úvodu jsme ale mluvili o kontextu a porovnávat úspěch PS4 lze samozřejmě i s jinými konzolemi.

Uvážíme-li, že vedle zmiňovaných generací PlayStationů je v klubu stovkařů jenom Nintendo Game Boy, DS a Wii, pravděpodobně vás už napadne, s kým PS4 svůj pomyslný souboj prohrála. Pokud tipujete Nintendo DS, tipujete správně, protože legendárnímu handheldu se podařilo pokořit hranici 100 milionů za stále nedosažitelné 4 roky a 3 měsíce. V případě Game Boye to přitom bylo ještě pomalejší než v případě PS1 – na stovku se dostal za více než deset let od svého uvedení s tím, že se dohromady počítají Game Boy i Game Boy Color. A co se týče Nintenda Wii, to se dokázalo se svými 79 měsíci vklínit mezi první a druhý PlayStation. Sečteno, podtrženo, dosud poslední generaci konzole od Sony připadá v této statistice celkové druhé místo a očekáváme, že i v konečném úhrnu všech prodaných kusů pokoří Wii a PlayStation 1 s celkovými 101, resp. 102 miliony prodanými kusy.

Díky statistikami protkanému článku na portálu ArsTechnica pak můžeme srovnávat i s jiným hardwarem – například iPad dosáhl popisované hranice ještě rychleji než Nintendo DS, na stovku se rychleji dostalo také GTA V, i když PlayStation 4 překonal v rychlosti Minecraft, a co se týče statistiky počtu aktivních hráčů, nepřekonatelný Pokémon GO mohl sto milionů oslavit za jeden jediný den. Bez ohledu na všechna tato čísla je ale ještě nutné vyseknout Sony poklonu – kombinace kvalitního hardwaru i zajímavých her dokázala napříč videoherní historií něco nečekaného, a to stále můžeme mluvit o rezervách na poli služeb a zpětné kompatibility. V těchto oblastech rozhodně dominuje Xbox One a demonstruje ambice budoucí generace, která by na tom mohla být – paradoxně a navzdory všeobecným obavám o budoucnost klasických konzolí – ještě lépe.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru