Phil Spencer nevylučuje budoucí zdražení Xboxu

Nikdy jsme o ničem neřekli, že to v budoucnu nemůžeme udělat, řekl prezident Xboxu

Zdroj: Microsoft
16. 9. 2022

Společnost Sony oznámila na konci srpna, že zdraží konzoli PlayStation 5 v obou prodávaných verzích. Rozhodnutí se dotklo i České republiky a Slovenska, kde se nyní konzole prodává za cenu odpovídající 11 790, resp. 14 490 Kč za verzi bez optické mechaniky a s mechanikou. Nepopulární krok vedle hráčů a novinářů nepřímo komentoval také Microsoft, jehož zástupci uvedli, že se Xbox zdražovat nebude a jeho cena zůstává i nadále stejná. V Česku to znamená 7999 Kč v případě Xboxu Series S a 13 499 Kč v případě Series X, už na konci minulého měsíce se ale objevily dotazy, zda je to definitivní stanovisko, nebo se na rozhodnutí udržet cenu na původní výši může něco v budoucnu změnit.

Odpověď nyní přináší Phil Spencer, který byl hostem rozhovoru pro televizní stanici CNBC (přes VGC), a patrně vás nepřekvapí, že byl ve všech ohledech otevřený a žádná zadní vrátka za sebou či Microsoftem nepřivřel. Na úvod zopakoval to, co zaznělo před necelými třemi týdny – Microsoft nadále sleduje vývoj na trhu a chce hráčům nabídnout to nejlepší. „Myslíme si, že v době, kdy naši zákazníci čelí ekonomickým výzvám a nejistotě víc než kdy jindy, není pro nás v tuto chvíli správným krokem zvyšovat cenu našich konzolí,“ uvedl Spencer a už v tomto prohlášení lze vycítit možnost, že se situace do budoucna změní. Prezident herní divize Microsoftu ale byl ještě upřímnější a potvrdil, že stejně jako v minulosti ani tentokrát nemohou o něčem říct, že něco v budoucnu nikdy neudělají.

„Když se podíváme na konzole, které prodáváme – Series X a Series S – jejich cena je nesmírně důležitá. Líbí se nám pozice Series S na trhu, což je naše nejlevnější konzole. Více než polovina našich hráčů přichází právě prostřednictvím Series S,“ uvedl Spencer. Popisovaná pozice je samozřejmě velmi výhodná, pokud jsou zákazníci ochotní akceptovat nižší výkon – byť již například s příslibem fungování ray tracingu – a hlavně absenci optické mechaniky. Zdá se ale, že Microsoftu tento krok vyšel a je vcelku pochopitelné, proč na daném stavu nechtějí nic měnit. Bez ohledu na to, že například analytická společnost Ampere Analysis přišla se závěry, že zvýšení ceny přibližně o 10 procent nebude mít údajně dopad na prodeje, případně jen zcela zanedbatelné. Jak připomíná magazín Videogames Chronicle, zpráva byla vypracována po zdražení PlayStationu 5 a závěr se opíral mimo jiné o to, že po zařízení je stále velká poptávka, a proto se Sony – a potažmo Microsoft – nemusí ničeho obávat.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru