Phantom Fury skládá poctu Duke Nukem Forever

Nová retro FPS se inspiruje verzí z roku 2001. Je to boomer shooter z přelomu milénia

Zdroj: 3D Realms
20. 9. 2022
Název hry: Phantom Fury Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , Žánr:

Retro akce Phantom Fury byla oficiálně představena až na akci Realms Deep 2022. Já jsem měl možnost se s ní blíže seznámit už na Gamescomu. Až doteď jsem ale nemohl o hře mluvit. Je to přitom jeden z titulů, které mě na celém veletrhu zaujaly nejvíce. Důvodem je skutečnost, že se kromě mnoha jiných vlivů snaží autoři zcela zjevně zalichotit všem fanouškům oficiálně nevydané verze Duke Nuke Forever. Už první trailer na Phantom Fury zcela zjevně cituje mnohé scény a situace ze slavné upoutávky na Duka, která se objevila na E3 v roce 2001. Ostatně posuďte sami…

Vše začíná panoramatickým pohledem na noční město, nechybí raketa, drsný velitel, ovladatelné dopravní prostředky, naťukávání kódu, štít, nákup v automatu, minihry a další povědomé momenty. Když jsem se nesměle autorů na stánku na Gamescomu zeptal, zda je tahle podobnost jen dílem náhody, rozzářili se jako sluníčko, protože to prý v podstatě nikdo z pozvaných hostů nepoznal. A takovou si s tím dali práci. Zdaleka to ale není jediný důvod zajímat se o Phantom Fury. I z gameplaye se zdá, že to bude tak trochu jiná retro FPS a nabídne víc než jen nostalgické svezení.

Hra míří na PC, PS5, Xbox Series i Switch a vyjít by měla příští rok. Jejím hrdinkou je opět Shelly “Bombshell” Harrison, která už se objevila ve hrách Bombshell a Ion Fury od Voidpoint. Zatímco ale Ion Fury (původně Ion Maiden) vsadilo na starý engine Build, který poháněl třeba slavný Duke Nukem 3D, Phantom Fury přesedlalo na moderní Unreal Engine 4 od Epic Games. Přesto se jeho vývojářům povedlo docílit stylové retro grafiky, která nevypadá jako ostatní boomer shootery. Nabízí něco z kostrbatosti a rozpixelovanosti klasik, ale propojila ji s moderními efekty, což bych si možná myslel, že nebude vypadat dobře, pokud bych se na vlastní oči nepřesvědčil, že to je super.

Na své misi se podívá do Albuquerque, Los Alamos nebo Chicaga a autoři lákají na neuvěřitelně interaktivní svět plný funkčních počítačů, automatů, dopravních prostředků a dalších prvků. Máme také řešit nějaké hádanky.

Phantom Fury vyvíjí studio Slipgate Ironworks a vyjde pod hlavičkou 3D Realms. Autoři slibují směs first person akce a road movie, v níž se vydáme na cestu napříč Spojenými státy. Samozřejmě s celým arzenálem zbraní po boku. Hlavní hrdinka se probouzí po mnoha letech z komatu do nového světa. Je vybavena bionickou rukou a pověřena dalším nebezpečným úkolem. Na své misi se podívá do Albuquerque, Los Alamos nebo Chicaga a autoři lákají na neuvěřitelně interaktivní svět plný funkčních počítačů, automatů, dopravních prostředků a dalších prvků. Máme také řešit nějaké hádanky.

Na výběr budeme mít přes 20 zbraní, které půjde také vylepšovat. Upgradovat bude možné i schopnosti hlavní hrdinky, vybavit ji novými vychytávkami i skilly. Proti nám se samozřejmě postaví zástupy lidských i nelidských nepřátel, jak byste od takové tradiční akce zřejmě očekávali. Jak sami můžete vidět, spojení s Dukem byste tu našli na každém kroku a není jen symbolické. Bez ohledu na to, že tuhle značku dnes nevlastní 3D Realms, ale Gearbox, už hra Bombshell z roku 2016 měla původně vznikat jako spin-off Duka a její autoři ze studia Interceptor Entertainment dnes vystupují pod názvem Slipgate Ironworks. Jde o tentýž tým.

Mise, kterou jsme měl možnost vidět na Gamescomu, se z větší části odehrávala na vagonech uhánějícího vlaku, čímž evokovala celou řadu akčních klasik z devadesátých a raných nultých let. Syrová akce na kolejích mi kromě jiného připomněla třeba Soldier of Fortune. V závěru takových levelů nepochybně bude číhat stylový boss, jak se na tento žánr sluší a patří. Vím, že boomer shootery teď potkáváme na každém kroku, ale pokud byste jich měli mít v hledáčku jen pár, Phantom Fury podle mě patří mezi potenciální favority.

Nahlásit chybu v článku

14

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru