Peter bude ve Spider-Manovi 2 brutálnější než kdy dřív

Symbiont mu propůjčí agresivní schopnosti, ale za jakou cenu? Vývojáři vyzdvihují grafiku

Zdroj: Sony
25. 5. 2023

Závěr včerejší PlayStation Showcase patřil Spider-Manovi 2. Vývojáři z Insomniac Games si přichystali opravdu velkorysou ukázku, které předcházelo krátké intro s Kravenem, jenž byl definitivně potvrzen coby hlavní antagonista celé hry. Ve skutečnosti jsme toho ale mohli vidět mnohem víc, k čemuž se ostatně vrátili i sami vývojáři na blogu PlayStationu. Ústy komunitního manažera Aarona Jasona Espinozy komentovalo studio Insomniac Games trailer i zmíněné intro a přineslo hráčům vhled nejen na možný vývoj příběhu a linku podobající se části Skrytých válek, ale také doplňující postřehy ke gameplay sekvencím, novým způsobům pohybu i boje a dalším vlastnostem chystané hry, která má – i podle včerejšího ujištění – dorazit v průběhu letošního podzimu.

Začněme lovcem Kravenem, o kterém se i na základě dosavadních indicií živě spekulovalo a jeho odhalení tak bylo pro mnoho fanoušků spíše jen potvrzením, že ve hře skutečně bude. Celý segment o Spider-Manovi 2 začal právě jeho linkou a nutno říct, že jeho výskyt ve hře bude špatnou zprávou nejen pro hrdiny a padouchy v New Yorku. Na jeho řádění zřejmě doplatí i obyčejní obyvatelé města, případně Queensu, kde se má velká část druhého dílu odehrávat, což bude nepochybně i důvod, proč si to nebudou chtít Peter s Milesem nechat líbit. Kraven nicméně hledá sobě rovného, aby ukojil své lovecké choutky a prstem ukázal na doktora Curta Connorse alias Lizarda. Téměř jistě se tak do sebe zaklesne hned několik frakcí a znepřátelených stran s různě propletenými motivacemi, což slibuje i zajímavé zvraty a rozuzlení. V ukázce jsme viděli, kterak Kravenovi lovci pátrají po Connorsovi a nakolik se to oběma Spider-Manům ani trochu nelíbí, jde ale samozřejmě jen o úryvek a doufáme, že napojení celé zápletky na kánon a původní lore komiksu bude dostatečně hluboký.

Venom na scéně

Další důležitou věcí, o které jsme ale věděli s ještě větší mírou jistoty, je symbiont. Už v závěru ukázky z roku 2021 bylo jisté, že se ve hře objeví buďto sám Venom v kůži Eddieho Brocka, nebo že nás čeká linka s Peterem, který byl předchozím hostitelem. Vyloučeno samozřejmě není ani spojení těchto eventualit, každopádně ve včerejším traileru zatím Venom spolupracuje se Spider-Manem. I když, pokud jste znalí předlohy, určitě tušíte, že s tou spoluprací to ve výsledku nebude ani trochu idylické, což ostatně naznačuje i další interakce Petera s Milesem. Už se dokonce objevují spekulace, kterak Peter k Venomovi ve hře přijde, hádáme ale, že to nebude po výletu na cizí planetu. Buď jak buď, symbiontem ovlivněný Peter vypadá děsivě, jeho oblek odpovídá komiksovému předobrazu a v rukávu bude mít celou řadu nových schopností. Vývojáři uvedli, že Peter bude mnohem agresivnější, bude moci využít transformaci svého těla a bušit do Kravenových lovců bez sebemenšího slitování. K povšimnutí je pak i Peterův hlas, přirozeně ovlivněný symbiontem, který v ukázce místy vůbec nezněl jako hlas herce Yuriho Lowenthala, jde však jen o cílenou mýlku a poukázání na to, že Venom Petera změnil či ovlivnil na mnoha úrovních.

Co se týče boje, vývojáři doplňují, že hráči budou moci efektivněji využít pavučiny, úskoky a také vykrývání některých útoků. To vše by mělo jít v ruku v ruce s novými animacemi a dokončovacími údery, které vznikly s plným vědomím možných transformací Peterova těla a měly by být výrazně odlišné od prvního dílu. Týká se to pak i osobní roviny a Peterova vlastního vnímání symbionta, což má být další důležitá linka, resp. vrstva příběhu, aby nechyběly i osobní záležitosti a pocit ještě vyššího a důležitějšího boje uvnitř sebe samotného, nežli tam venku pro Kravenovi a ostatním. A nezapomínejme na Milese, Peterova parťáka a do značné míry protipól, jak naznačují vývojáři. Právě on bude esencí ryzího spidermanovství a samozřejmě za něj budete moci také hrát. V ukázce jsme viděli přirozenou a velmi plynulou změnu ovládané postavy a je otázkou, jak velkou volnost v tomto ohledu dostaneme. Pokud byst se ale ptali na volnost pohybu, ukázka potvrdila, že vývojáři značně přidali na rychlosti a všeobecných možnostech, takže velké vzdálenosti na Manhattanu a přilehlých čtvrtích budeme překonávat snadněji.

Dva jsou víc než jeden

Ať už jde o prak, kterým se Miles vystřelil nebo o křídla z pavučin, jimiž disponují oba hrdinové, zdá se, že lidé z Insomniac Games přidali na tempu a hra může být díky tomu ještě akčnější. Samozřejmě můžete dále využívat místy až meditativní pohyb pomocí vystřelovaných pavučin, ale musím uznat, že způsob přesunu z místa na místo v novém traileru působí opravdu pěkně. Vývojáři rovněž mluví o větrných tunelech mezi mrakodrapy, které by měly být schopné Spider-Mana ještě urychlit, vše ale v souladu s tím, co ještě zvládne SSD v PlayStationu 5, a na co už by bylo krátké. Ačkoliv komunitní manažer nemluví o nárazu do limitů konzole, hra se bude nepochybně pohybovat na jejich prahu právě v momentech, kdy bude docházet ke svižnému pohybu. Je to ostatně vidět i v ukázce, kde doskakuje vegatace a vývojáři tím přímo potvrzují, že všechny záběry, které jsme sledovali, včetně velkých průletů nad městy, jsou natočené přímo ve hře.

Pokud bychom se měli bavit o dalších schopnostech obou hrdinů, vývojáři poukazují zejména na Web Grabber, který dokáže přitáhnou nepřátele k sobě na jedno izolované místo. Další pak je Thunder Burst, tedy Milesův elektrizující úder a nechybí ani Chain Lightning, během kterého se výboje řetězí a plošně zasahují spoustu protivníků najednou. Všechny schopnosti, Milesovy i Peterovy, pak bude možné postupem hraní vylepšovat, a to i ve smyslu vzájemného použití, k čemuž se mají oba pavoučí muž během hry trénovat. Jinak řečeno, ve hře bude jeden společný strom schopností, který bude sloužit pro aktivaci komb a společných útoků, což by mělo ještě prohloubit pocit, že Peter s Milesem úzce spolupracují a jejich vzájemná snaha je jedinou efektivní zbraní v nejtěžších chvílích.

Co je s tou grafikou?

Pokud jste včerejší ukázku sledovali živě, nikoliv pak zpětně ze záznamu ve vysokém rozlišení, mohlo se vám zdát, že hra ve skutečnosti nevypadá tak fantasticky, jak jsme si ji mohli – namlsaní prvním dílem a spin-offem – v hlavách představovat. Nutno ovšem uznat, že bez komprese, na kterou přenos trpěl a hlavně s porovnáním rozdílů mezi prvním a druhým dílem vedle sebe, musíme uznat, že vývojáři učinili obrovský skok kupředu. Možná to bylo dáno nasvícením spojeným s denní dobou v ukázce, možná i celkově temnějším pojetím, ale Spider-Man 2 má mnohem vyšší míru detailů a grafických efektů, které v jedničce zkrátka nebyly. Pokud se chcete podívat na rozbor, dobře vám poslouží analýza z kanálu El Analista De Bits, který už ráno přispěchal s přímým porovnáním a pro mnoho fanoušků i s důkazem, že ve finále hra opravdu nevypadá hůře než původní titul. Například nasvícení je mnohem přirozenější, což je vidět třeba u světel dopadajících zvenku do interiérů, typicky v části, kdy se Miles nachází ve skladišti. Jde samozřejmě také o odlesky nebo chování vody, byť její fyzika pořád zůstává poměrně jednoduchá na to, kolik akce se na ní může odehrávat. Celkově ale hra nevypadá špatně a věřím, že v dalších ukázkách či cutscénách vynikne ještě víc.

Vývojáři rovněž potvrdili zahrnutí 3D zvuku a samozřejmě i prohloubení zážitku skrze DualSense, což už ale s přihlédnutím k servisu spojeného s jinými hrami od PlayStation Studios vnímáme jako příjemný standard. Celkově se tak zdá, že hra, koncept i její zpracování prošlo evolucí a nad rámec nového příběhu hráče potěší novými možnostmi i zajímavým obsahem. Bohužel jsme se ale stále nedočkali pevného data vydání, což by ale měla Sony, potažmo vývojáři z Insomniac Games podle svých slov napravit už brzy. Vyloučeno tak není vlastní vysílání State of Play, pokud budou chtít autoři zabřednout do ještě hlubších detailů, ale to už necháme dalším spekulacím a úvahám.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru