Personifikovaná videa od Sony odhalila počty hráčů her

Personifikovaná videa od Sony odhalila počty hráčů her

Dá se ale dopočítávaným statistikám věřit?

18. 12. 2018

Zajímají vás přesná čísla prodaných her? Pak máte několik možností, jak je zjistit – v případě překonání zajímavého milníku se o ně většinou podělí sami vývojáři či vydavatelé, jindy se data zmíní s odstupem času při účetních uzávěrkách a zapomínat nesmíme ani na nejrůznější úniky informací, které však nemusí být úplně přesné. Ve výjimečných případech je ale může do světa pustit oficiální zdroj, ovšem úplnou náhodou, a právě něco takového se pravděpodobně povedlo Sony. Čerstvě spuštěná služba My PS4 Life, která odhaluje osobní statistiky jednotlivých hráčů u příležitosti 5. výročí PlayStationu 4, totiž dokáže s trochou matematického umu odhalit podstatně více.

Pokud jste si již tuto službu vyzkoušeli, tak víte, že přináší zkompilované video odhalující vaše základní statistiky spojené právě s PS4. Celkový čas strávený hraním, dílčí časy vašich tří nejoblíbenějších her a nezapomíná se ani na nejcennější trofeje. A právě tady veškerá legrace začíná – zatímco v menu konzole vidíte pouze procentuální údaj o tom, kolik hráčů danou trofej získalo, ve výročním videu vidíte jejich nominální počet. Jednoduchou matematikou se následně dá dopracovat k tomu, kolik daný titul vyzkoušelo hráčů a kolem statistik se rozhořela doslova mánie. Jen pro osvěžení – pokud jistou trofej vlastní sto tisíc hráčů a celkem ji získalo 10 % všech majitelů hry, lze jednoduchým výpočtem zjistit, že daný titul spustilo milion hráčů. A to samozřejmě neuniklo všímavé komunitě, která kauzu řeší na Redditu a odkazuje na webovou stránku Gamstat, kde se můžete dočíst, které tituly jsou nejhranější.

Něco takového je pro nás všechny zajímavou zprávou a souborem informací, ke kterým se někdy oficiální cestou lze dostat jen těžko. Že jde o omyl je přitom nezpochybnitelné – Sony je konzervativní společností a málokdy svá rozhodnutí mění, těžko tedy očekávat, že v plánu společnosti bylo vypustit do světa prodejní čísla PS4 verzí konkrétních titulů, která byla v mnoha případech dlouhodobě střežena. Peprné na tom je, že nejde o první případ – něco podobného se již jednou povedlo u God of War; také skrze zveřejněný počet hráčů, kteří dosáhli na platinovou trofej. Uniklé informace je ovšem nutno brát s určitou rezervou a je zapotřebí myslet i na to, že čísla nemusí odrážet reálné prodeje, a to hned z několika důvodů.

FIFA 19

Jak si vedou konkrétní tituly?

Grand Theft Auto V – 55 900 000 milionů hráčů
Minecraft – 25 600 000
FIFA 19 - 12 500 000
Red Dead Redemption 2 - 6 110 000
Kingdom Come: Deliverance - 569 000
Fallout 76 - 407 000

Malé, ale pravděpodobně ne zcela zanedbatelné procento hráčů nemusí svoji konzoli pravidelně připojovat k internetu. Podobné statistiky mohou být zkreslené u velmi vzácných trofejí (například u těch, které získalo méně než 0,1 % hráčů) a zároveň není také jisté, o jak stará data se jedná. Autor webu na Redditu nicméně píše, že se pravděpodobně jedná o shrnutí provedené někdy mezi 20. listopadem a 4. prosincem. Stejný příspěvek také upozorňuje na fakt, že data nejsou aktualizovaná v reálném čase ale jsou jen otiskem z určitého momentu. Dalším problémem jsou bazarové kopie, které se už následně nezapočítávají do celkových prodejů a stejně tak je možné jednu fyzickou kopii hrát více uživateli na jediné konzoli. To může statistiky prodeje her virtuálně povyšovat, ponížit je naopak může situace, kdy si hráči určitý titul v rámci slevové akce (nebo například v PlayStation Plus) pořídí a nechají na něj delší dobu sedat prach. Některé hry ze seznamu jsou navíc omezené regionem, což je příklad akce Fortnite, kterou si dozajista zkusilo více než na webu zmíněných 16,2 milionů hráčů.

Z toho všeho je zjevné, že ačkoli je Gamstat zajímavým způsobem, jak nahlédnout pod pokličku, určitě ji nelze brát bez výhrad. Dá se ale předpokládat, že minimálně poměry mezi jednotlivými tituly by mohly do jisté míry sedět, samozřejmě pouze v rámci jediné platformy. A z toho už lze jen vyvodit důsledek, že na gangstery v GTA V si hráči rádi hrají nejčastěji a že fotbal je nejoblíbenějším virtuálním sportem na světě.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru