PCGamingWiki nabídne informace o mikrotransakcích

PCGamingWiki nabídne informace o mikrotransakcích

Encyklopedické stránky her uvedou, za co lze v daných titulech utrácet

Zdroj: Blizzard Entertainment
20. 4. 2020

Minulý týden jsme vás informovali o snaze úřadů u nás v Evropě i ve Spojených státech týkající se varování hráčů před dodatečnými výdaji v podobě mikrotransakcí. Aktualita pojednávala obecně o nově nachystaném varování před takzvanými lootboxy, tedy před možností kupovat ve hře balíčky obsahující náhodně vygenerovaný obsah. Nicméně konkrétnější informace přebal hry beztak nenabídne, takže zde snahu úřadů doplňuje společná práce herní komunity. Díky té v brzké době obdrží zajímavou alternativu hráči na PC u těch titulů, jež mají založený encyklopedický web na platformě PCGamingWiki. O chystaných změnách informovali provozovatelé na Twitteru již začátkem dubna a poukázali na to, že využívají mimo jiné také existujících dat z dnes již neaktualizovaného webu Microtransaction.zone.

A nebyla by to samozřejmě správná encyklopedická stránka, pokud by na ní byly informace řazené jakkoli chaoticky, takže příspěvek na komunitním webu hned zkraje uvádí přesná specifika aktuálně navrhovaných kategorií. Dle PCGamingWiki se mikrotransakce na stránkách jednotlivých her budou dělit do jedné z následujících oblastí: lootbox, kosmetické předměty, odemčení dodatečného obsahu, urychlení postupu, zisk herní měny, mikrotransakce možné opakovat donekonečna a možnost přeskočit část obsahu, například jindy nutný grind. Cílem je samozřejmě maximální průhlednost a snaha informovat hráče o tom, do čeho se v rámci daného titulu pouští. Ve zmíněném příspěvku dodává Andytizer, tedy sám zakladatel webu PCGamingWiki, následující: „Chceme poskytovat naprosto jasné informace o tom, jak je každá hra zpeněžena a jaké mikrotransakční techniky se používají. Chceme, aby lidé věděli, jestli hra obsahuje DLC či rozšiřující balíčky, které dodávají obsah po vydání, zda jejich titul obsahuje mechaniky hazardních her se skutečnými penězi, nebo zda je nejlepší obsah podmíněn nutností plateb či prémiových předplatných.“

PCGamingWiki je navíc komunitním projektem, takže zmíněné kategorie nejsou myšlené nijak dogmaticky, ale jsou v současnosti pouhým návrhem a předmětem k diskuzi. Nástroje přístupné editorům jednotlivých stránek jsou detailně popsané a s jejich pomocí lze na dané stránce vydefinovat mimo jiné i zcela konkrétní podobu jednotlivých mikrotransakcí. To může jednoduše sloužit nejen k jejich popisu, ale třeba i k varování před problematickými útratami ve vybraných titulech. Na webu si pak můžete prohlédnout přesnou klasifikaci zmíněných kategorií jak z hlediska mikrotransakce, tak i z pohledu monetizace.

Vedle toho PCGamingWiki představuje i kategorie základní monetizace jednotlivých her. Tam spadá integrace reklam, DLC, placená větší rozšíření, freeware, F2P, obchodování mezi hráči a předplatné. Rozdíl oproti mikrotransakcím zde spočívá v tom, že tyto kategorie představují základní formu distribuce hry a její zpoplatnění, zatímco mikrotransakce zosobňují až následné příjmy po pořízení daného titulu. Jako příklady implementace a praktického použití se lze podívat na stránky věnované akcím Apex Legends či Destiny 2 a ještě na stránku MMORPG World of Warcraft. Cílem v tomto případě samozřejmě není zastoupit snahu oficiálních autorit, ale vnést dodatečně světlo tam, kde by někteří hráči mohli jinak tápat. Zároveň zde vzniká prostor pro varování před případnými přešlapy a přeháněním v otázce mikrotransakcí. Platí ale, že v tomto případě je řeč pouze o titulech pro PC.

PCGamingWiki nabídne informace o mikrotransakcích

Zaměření PCGamingWiki

Platforma PCGamingWiki není klasickou herní encyklopedií zaměřenou na popis obsahu hry, ale prostorem, kde mohou hráči narazit na specifika a problémy vybraných titulů pro počítače. Primárně se tak PCGamingWiki zaměřuje na technické aspekty daných her, jejich případné obtíže a možnosti optimalizace. V neposlední řadě lze narazit například i na rady o tom, kde se nacházejí konfigurační soubory a jaké jsou možnosti grafického nastavení, a to včetně FOV, poměru stran i maximálního rozlišení.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru