P.T., Konami, P.T. fungoval na PS5, ale už nefunguje

P.T. fungoval na PS5, ale už nefunguje

Hratelný teaser Silent Hills šlo spustit díky zpětné kompatibilitě. Konami tomu zabránilo

Zdroj: Konami
7. 11. 2020
Název: P.T. Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: , Datum vydání: 12. 8. 2014

Horor P.T. nás jen tak neopustí. A Konami možná straší podobně jako jeho “duchové”. V souvislostí s PS5 se zpětná kompatibilita u hratelného teaseru zrušených Silent Hills řešila ještě předtím, než se k nové konzoli dostali první novináři. Bylo tak jasné, že (ne)fungování P.T. přijde na přetřes i v prvních ohlasech, jakmile padne embargo. A tak se také stalo. Příběh prokletého dema pokračuje stejně neobyčejným způsobem, jako se odvíjel dosud. P.T. totiž na PS5 nefunguje, ale ještě před časem fungoval.

P.T. nemá v rámci zpětné kompatibility žádný technický problém. Jak zjistili nezávisle na sobě třeba redaktoři magazínů Polygon a GamesRadar, i když nejde demo standardním způsobem už dlouho stáhnout z PlayStation Storu, bylo možné jej přetáhnout z PS4, podobně jako si jej někteří hráči už dříve přetáhli z PS4 na PS4 Pro. Ještě na konci října transfer fungoval a samotná hra na PlayStationu 5 také. Nevykazovala dokonce žádné technické problémy. Bylo možné pokračovat v rozehrané hře i ji restartovat a vše se zdálo být v pořádku.

Hra na PS5 fungovala, tak proč se situace změnila?

Těsně před koncem embarga se ale u P.T. na PS5 objevila informace, že jej lze hrát jen na PS4. Nyní už také není možné přesunout titul ze staršího PlayStationu. Nebylo by úplně s podivem, kdyby P.T. nefungoval na PS5 od samého začátku. I když se demo Silent Hills neobjevilo v nedávném oficiálním seznamu nekompatibilních her, Sony upozornila, že nějaký starší obsah jako dema na PS5 nepůjdou. Týká se to také všemožných betaverzí a trialů, které pochopitelně není efektivní udržovat při životě.

Už tehdy ale vyvstala otázka, zda zpětná kompatibilita funguje tak, že potenciálně funkční obsah se prostě spustí, anebo musí Sony či vydavatel hře na nové platformě přidělit třeba nějaký certifikát. To už před několika týdny fanoušci P.T. cítili jako potenciální problém, protože by nemusel být ochota dál P.T. podporovat. Jenže hra na PS5 fungovala, tak proč se situace změnila? Na tuhle otázku se Polygon zeptal Sony a dostalo se mu překvapivě otevřené odpovědi. Mluvčí výrobce řekl, že změna u zpětná kompatibility byla rozhodnutím vydavatele.

Zdá se tedy, že Konami aktivně zabránilo tomu, aby hratelný teaser Silent Hills, který původně na PS5 automaticky fungoval, šlo dále provozovat. I když jde částečně o pochopitelné rozhodnutí, ukazuje to na skutečnost, že vydavateli asi opravdu poslední pohrobek spolupráce s Kodžimou nedělá velkou radost a nechce s ním být nadále nijak spojován. Paradoxně možná podobnými kroky ale nahrává víc tomu, aby legenda žila dál a o P.T. se neustále mluvilo.

Teď už v každém případě popsaný proces nefunguje a hru si z PS4 nepřenesete a nespustíte. Je to tedy poslední kapitola tohoto nekonečného příběhu? Upřímně o tom pochybuji a těším se na zprávy, jak se někomu povedlo P.T. zase na PS5 spustit…

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru