Jagged Alliance 3, THQ Nordic, Oznámení Jagged Alliance 3 fanoušky rozděluje

Oznámení Jagged Alliance 3 fanoušky rozděluje

Dokáže návrat legendární tahovky i jejích hrdinů dosáhnout kvalit původních velkých dílů?

Zdroj: Haemimont Games
19. 9. 2021
Název: Jagged Alliance 3 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr:
Datum vydání:
14. 7. 2023
16. 11. 2023 (Xbox One, Xbox Series S | X, PlayStation 4, PlayStation 5)

Oznámení Jagged Alliance 3 s sebou přineslo nejen nadšení, ale i obavy, na něž musel alespoň na chvíli pomyslet snad každý fanoušek této tahové strategie. Ačkoli se série v devadesátých letech svými kvalitami nesmazatelně zapsala do herní historie a také paměti mnoha hráčů, v novém tisíciletí už to tak slavné nebylo. Co si pro nás nachystal díl, který má konečně zase po více než dvaceti letech číslovku v názvu? A je vůbec možné navrátit sérii lesk a uspokojit nostalgií obtěžkané hráče?

Návrat legendy?

Podle popisu na Steamu tentokrát se svými žoldáky zavítáme do ne zrovna poklidné fiktivní země Grand Chien. Probíhá zde totiž občanská válka, polovojenská jednotka známá jako Legie se ujala vlády a zemí zmítá chaos. Nadešel tedy čas pro naši skupinu, v níž se dokonce nachází staří známí v podobě veteránů jako jsou Ivan Dolvich, Vicki Waters, Monica Sondergaard nebo Fidel Dahan. Třetí díl se vrací ke svým kořenům a tedy i své hratelnosti, a tak je samozřejmostí důmyslný tahový systém, souboje doplňuje průzkum rozsáhlého herního světa, je třeba získávat kontrolu nad novými a novými územími, cvičit nové síly z řad místních obyvatel, nebo rovnou zakládat celé oddíly a vylepšovat zbraně i postavy. Ty mají mít propracované charaktery a i na vašich rozhodnutích bude při jejich vývoji záležet. Navíc se objeví i možnost kooperace a v základu tak má jít o nástupce klasiky, jak ji měli hráči rádi.

Na hře pracuje bulharské studio Haemimont Games, které stojí například za strategií Celtic Kings (Keltští králové), RPG Victor Vran, mafiánskou tahovkou Omerta – City of Gangsters, budovatelskou strategií Surviving Mars či posledními třemi díly série Tropico. Svůj úkol rozhodně neberou na lehkou váhu, proto se spojili i s fanoušky prvního a druhého dílu, aby společně dali dohromady, co pro ně bylo ve hře výjimečné a jaké by mělo ideální pokračování být. Nelze tedy vyloučit, že tohle je konečně po tolika letech to pokračování, které příznivci série vyhlíželi a v nějž doufali, zatímco se jim dostávalo nejrůznějších pokusů a omylů.

Pošramocený odkaz

Dodnes většina lidí ráda vzpomíná na první díl, jeho pokračování Deadly Games a samozřejmě i druhý díl, případně datadisky Unfinished Business a Wildfire. Tam ovšem pro některé hráče série končí. Pravdou je, že s dalšími pokračováními a podtituly v očích fanoušků legendární značka utrpěla jisté šrámy. Back in Action z roku 2012, za nímž stojí (po poměrně složitém vývoji) německé studio Coreplay, se jistým způsobem pokusilo o jakýsi remake, podle mnohých však hra nedosahovala takových kvalit, jakých by s názvem Jagged Alliance měla, navíc se z tahovky stala taktická akce, což hráči nesli velmi těžce. Ke hře sice vyšel datadisk a také dvě DLC, přesto nezanechala zrovna dvakrát nejlepší dojem. Hráčům se nepozdával ani pokus o free to play hru s poměrně prostým názvem Jagged Alliance Online, na níž pro změnu pracovalo rakouské studio Cliffhanger Productions. Hra původně vyšla v roce 2012, aby ji v roce 2015 nahradila nová verze Jagged Alliance Online: Reloaded. Tehdy se vytratil free to play model, ale zahrnovala obsah navíc a také řadu oprav, díky kterým označili autoři tuto hru za tu, kterou chtěli doručit hráčům již napoprvé, ale rozhodnutí neměli ve své moci. Pokus o oživení se však stejně příliš nevydařil.

O něco hůř pak ještě dopadl další díl s podtitulem Flashback z roku 2014, o nějž se fanoušci zasloužili na Kickstarteru a vývojáři z dánského Full Control Studios k němu přistupovali jako k restartu celé série. Ačkoli na něm pracoval i Chris Camfield, jenž se podílel na vývoji druhého dílu a tvůrci si tak jeho pomoci velice vážili (navíc svým zapojením výrazně podpořil právě onu kickstarterovou kampaň), ani tato hra nezaznamenala úspěch. Už tehdy byl navíc s Camfieldovým jménem spojován také regulérní třetí díl, jehož vývoj měl vést, jenže k tehdejší realizaci své vize se designér nikdy nedostal. Hráči i recenzenti si u Flashbacku stěžovali na velké množství chyb, ale i na mechanismy samotné. Hra od začátku vycházela vstříc modderům, nicméně ani ti ji nedokázali zachránit. Tvůrci z Cliffhangeru se pokusili reputaci série zachránit ještě v roce 2018 s Jagged Alliance: Rage! Nešlo sice o žádný velký propadák, ale pachuť z předchozích pokusů to nesmazalo a pro spoustu hráčů nemohla hra jako nástupce legendy fungovat.

I přes tyto přešlapy v posledních deseti letech jsou někteří plní optimismu a věří, že by se mohla ona skutečná trojka hrdě přihlásit k odkazu série, potěšit staré fanoušky a oslovit i nové hráče. Jiní k tomuto velkému oznámení přistupují střízlivěji a i v ohlasech a komentářích pod trailery je jasně vidět, že ne všichni vzpomínají jen na staré dobré časy, ale pamatují i nedávné prohřešky. Nezbývá než doufat, že onen návrat legendy nejsou jen prázdná reklamní slova, nýbrž skutečná touha napravit sérii reputaci. Kdy se samotného návratu dočkáme, zatím není známo, vývojáři ale na Steamu lákají, že se tak má stát již velmi brzy.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru