Otázky a odpovědi

Budete se věnovat hře High On Life?

Hru jsme zmiňovali v době jejího oznámení a vzhledem k tomu, že vychází 13. prosince, stream případně dojmy či zhodnocení dorazí později.

Je šance, že se na D23 Expo Games Showcase objeví i hry od Insomniacu, tedy Spider-Man 2 nebo Wolverine?

S přihlédnutím k tomu, jak důležité jsou tyto hry pro Sony a PlayStation, neočekáváme, že první představení proběhne právě na této akci. Pokud ano, vsadili bychom z této dvojky spíše na Spider-Mana 2, který se už prezentoval delším trailerem a má naplánované datum vydání v příštím roce. Stále si ale nemyslíme, že by to bylo něco víc než nějaký teaser, ale rádi se necháme překvapit a vyvést z omylu.

Všimli jste si, že společnost TCL ve své prezentaci televizí zmínila PS5 Pro a nový model Xboxu Series na rok 2023/2024? Je tato informace oficiální?

Společnost TCL je výrobcem televizorů a ve své prezentace dalších generací svých výrobků rozhodně omylem nevyzradila žádné zákulisní informace od Sony či Microsoftu. Inkriminovaný slide prezentace zachycoval vývoj televizorů TCL v souvislosti s propojením s konzolemi od roku 2013 a na časové ose jen demonstroval, jak se technologie vyvíjela a kam se potenciálně může posunout. Zmínka je zcela vágní a jde pouze o jakýsi předpoklad na základě historického kontextu. Ačkoliv je tedy pravděpodobné, že několik let po uvedení PS5 a Xbox Series dorazí mezigenerační model, TCL žádné konkrétní informace nemá a tudíž není důvod věnovat jejich prezentaci v tomto ohledu jakoukoliv pozornost.

Je nějaký plán do budoucna rozšířit rubriku novinky o více článků?

Nevylučujeme to, ale v plánu to momentálně není. Chceme v tuto chvíli zachovat redakci ve stávajícím složení a v našich silách už není vytvořit víc obsahu.

Zdravím, chci se zeptat jak to vypadá s pořadem Hry do kapsy? Je možné, že se časem budete opět věnovat mobilním hrám?

Pořad Hry do kapsy vznikal ve spolupráci s Red Bullem a byl naplánovaný na konkrétní počet dílů. V tuto chvíli nemáme žádné plány pro návrat tohoto pořadu a dál budeme o mobilních titulech nárazově informovat v našem obvyklém zpravodajství.

Budete zpracovávat téma cenzury ve hrách po ruské okupaci Ukrajiny?

Pracovat na uceleném tématu, které by postihlo všechny zásahy do her souvisejících s válkou na Ukrajině, by znamenalo neustále do něj vstupovat a přidávat další případy. Situace se neustále vyvíjí, takže ji prozatím mapujeme v novinkových článcích, nicméně nevylučujeme, že později k nějakému sumáři dojde.

Potřebuju ke hraní singlu GT7 předplatné PS Plus?

Nikoli. Je třeba být on-line, aby člověk mohl hrát kampaň, ale nemusí mít aktivní předplatné. To vyžadují jen multiplayerové módy.

Bude Honza Modrák někdy recenzovat nějakou hru pro Vortex?

Je to určitě možné. Záleží jen na něm, ale my bychom byli samozřejmě rádi.

Myslíte, že Forspoken dostane českou lokalizaci?

Hry od Square Enix většinou českou lokalizací nemívají, i když samozřejmě existují výjimky jako například Marvel’s Avengers. V případě Forspoken se nicméně česká lokalizace prozatím oficiálně neřešila, a pokud bychom si měli tipnout, ani řešit nebude. Ale samozřejmě bychom se nechali rádi překvapit o opaku!

Viděl jsem na Xboxu demo The Last Oricru. Chystáte se na to?

Rádi bychom jej zařadili do streamu. Informovali jsme o něm v novinkách.

Neplánujete do budoucna možnost evidování a hodnocení her jednotlivých uživatelů? Něco, jako je ČSFD, ale na hry.

Díky za tip. Zatím to v plánu nemáme, ale ten nápad se objevil mezi podněty opakovaně, takže na to možná jednou skutečně dojde.

Jak si v NHL 22 zahraji mezinárodní turnaj, jak uvádíte v recenzi?

Myšleno tím bylo editované play-off, které je jedinou schůdnou substitucí vlastního módu pro mezinárodní zápasy, který v sérii NHL chybí už řadu let. Právě kvůli tomu, jak dlouho tento stav trvá, nám už nepřišlo důležité znovu vysvětlovat, že se na nabídce v tomto ohledu nic nezměnilo, což mohlo působit zmatečně.

Vytváření hesel při registraci na vašem webu je silně otravné. Jste herní web, ne tajná společnost

Přistupujeme k ochraně osobních údajů našich uživatelů s maximální pečlivostí a jen neradi bychom řešili, že data čtenářů Vortexu unikla na veřejnost, případně se k nim někdo dostal kvůli slabému heslu. Moderní prohlížeče, včetně mobilních, nicméně umí ukládat hesla k jednotlivým stránkám pod klíčenku s primárním heslem, tedy i biometrickým, proto doufáme, že založení účtu na našich stránkách coby jednorázová věc není ve výsledku až takovou překážkou výměnou za bezpečí.

Plánujete přidat do vaší databáze her filtr dle hodnocení?

Nad touto možností jsme neuvažovali, takže děkujeme za impuls a dotaz. Zamyslíme se nad tím, ale po technické stránce by nemělo jít o nic složitého.

Jaký mate nazor na to, že má Playstation 5 SSD přímo na základní desce. Hrozí, že za pár let budou konzole odcházet právě kvůli poruchám disků?

Nejsme hardwaroví odborníci, ale pokud se máme bavit o tom, že SSD vydrží ve velmi benevolentním rozmezí 5-10 let používání – samozřejmě s ohledem na množství zapsaných dat – nemusel by to být příliš vážný problém. Ačkoliv je SSD v herní konzoli určitě v permanenci více nežli SSD v kancelářském počítači, pořád by muselo jít o poměrně značný objem dat zapsaných za den, aby se životnost dramaticky snižovala. Ale jde jen o odhad, opírající se o velmi nejisté a nekonkrétní studie Googlu či výrobců SSD.

Mám zakoupenou standardní digitální edici Ghost of Tsushima na PS4, ale nedaří se mi ji stáhnout na PS5. Pořád jen vyskakuje upozornění, abych si koupil Digital Deluxe nebo Director’s Cut. To jí odstranili, nebo co?

Ghost of Tsushima je na PS5 zpětně kompatibilní s jakoukoliv dřívější PS4 verzí. Hru lze najít v knihovně a odtud ji stáhnout do PS5, jen je nutné v možnostech skutečně zvolit PS4 verzi, případně se ke stažení dostat přes PS Store, ale opět správně zvolit PS4, nikoliv PS5 verzi. Ta je ve své nativní podobě přímo spojena s nedávno vydanou Director’s Cut edicí.

Máte v plánu recenzovat, případně streamovat hru The Mortuary Assistant?

Rozhodně nic nevylučujeme, ale nastává období Gamescomu, budeme mít plné ruce práce s pokrýváním všech dalších titulů a je možné, že tuhle balzamovací záležitost jednoduše přeskočíme. Jako raritu či do určité míry bizarnost ale můžeme její zařazení do streamu zvážit při některé z vhodných příležitostí.

Plánuje studio SCS uvést do svých her nové typy tahačů?

Plány studia SCS Software neznáme, takže je nutné tyto otázky směřovat na správná místa. Tedy přímo na vývojáře, například na sociálních sítích.

Může pro Cyberpunk 2077 vzniknout český dabing?

O žádném projektu, který by se o něco takového snažil, nevíme. A český dabing nevzniká ani oficiální cestou. Je tedy čistě na fanoušcích, jestli se do něčeho takového pustí, ale s přihlédnutím k rozsahu a množství postav nevidíme tuto možnost jako reálnou.

Mohu si přesunout svůj postup v GTA Online z Xboxu One na PC? A pokud ne, zůstane zachován můj postup, když se stejným účtem budu hrát na PC?

V první řadě odkazujeme na Google a stránky Rockstaru, vše jde poměrně snadno vyhledat a člověk nemusí čekat na odpověď od herního magazínu. Odpověď je taková, že transfer účtu z konzole na PC a naopak nefunguje. Pod stejným účtem hrát lze, progres ale bude zachováván individuálně ve vztahu k dané platformě.

Mám PlayStation 5 už rok a ve větráku je spoustu prachu, můžu konzoli rozebrat a vyčistit ji?

Jakýkoliv zásah do konzole nad rámec sejmutí bočnice pro vstup ke slotu na externí SSD silně nedoporučujeme kvůli ztrátě záruky a dalším neodborným zásahům do konzole.

Je pravda, že The Lord of the Rings Online bude mít vylepšenou grafiku a vyjde na nových konzolích?

Informace se několikrát objevila pouze v rovině spekulací, i když naposledy – konec roku 2021 – se spekulace opíraly o údajný únik prezentace pro investory. Je tudíž pravděpodobné, že k tomu může dojít například v souběhu s chystaným seriálem Pán prstenů od Amazonu, oficiálně potvrzené to ale není.

Máte v plánu testovat retro konzoli Amiga A500 Mini? Zanedlouho má být v prodeji.

Amigu A500 Mini nemáme momentálně v plánu testovat – obecně je u takových zařízení problém s jejich distribucí a uvolňováním kusů pro recenze. Do těchto specifických testů proto většinou vstupuje náš osobní zájem si takové zařízení pořídit, a to nejde bohužel paušalizovat.

Budete mít k dispozici Steam Deck a plánujete recenzi?

Ano, podle všeho by naše předobjednávka měla být v té úplně první vlně. Hned jak zařízení dorazí, natočíme pro vás dojmy a po delším čase počítáme i s podrobnou recenzí.

Kolik bude stát upgrade Cyberpunku 2077 z PS4 na PS5?

Upgrade na next-gen verzi nabídnou autoři zdarma.

Nevím, jestli teď investovat do PS4, nebo už upgradovat na PS5. Mohli byste mi prosím poradit?

Pokud novou konzoli seženeš a nebrání ti ani rozpočet, určitě doporučujeme sáhnout už po nové generaci.

Rád by som sa dozvedel nieco viac o sluzbe GeForceNow na Xbox prehliadaci.

Zatím nechystáme nic speciálního, ale mohli bychom se na to výhledově po sezóně, až poleví největší nápor her, podívat.

Zamířili jste na Tokyo Game Show, která se odehrála čistě ve VR? A umíte si představit, že budou touto formou přístupné i další veletrhy?

Na Tokyo Game Show jsme letos zavítali jen prostřednictvím zpráv a přenosů od vývojářů a vydavatelů. Pořád virtuální veletrhy vnímáme jako okrajovou záležitost, nikoliv však z toho pohledu, že by nepřilákala dostatečný počet fanoušků, ale zejména kvůli nárokům na organizátora, a to nejen technických, ale také časových a finančních. Omezený program ve virtuální aréně, která by sloužila jako svého druhu kinosál pro vysílání konferencí či debat vývojáři, téměř kopíruje možnosti současných přehrávačů videí ve VR ekosystémech a všechno ostatní je už jen práce navíc, ke které by zřejmě vystavovatelé nepřistupovali zrovna ochotně. Už tak je přítomnost na veletrhu zatížena nemalými financemi a v posledních letech spíše přichází indicie, že vystavovatelé ztrácí víru v dopady velkých veletrhů a začínají oznamovat své hry, případně konat vlastní prezentace bez přítomnosti organizátora spojující akce. Čili – sen je to hezký a čím větší zapojení VR v podobných případech, tím více by se nám tento přístup líbil, nezdá se nám však příliš realistický a obecně použitelný.

Měl někdo z vás možnost vyzkoušet simulátor Automobilista 2 od Reiza Studios? Pokud ano, zajímalo by mě vaše hodnocení.

Hře jsme se v době jejího vydání před necelými dvěma lety nevěnovali. Ne z toho důvodu, že bychom sami nechtěli, ale kvůli prioritám a preferencím, jejichž těžiště na Vortexu leží jinde. Je to dáno zejména povahou našeho projektu, v němž musíme kvůli omezenému počtu redaktorů pečlivě volit, jaké hře je efektivní se věnovat a jaké už bohužel ne, i když by nás osobně třeba zajímala. S Automobilistou 2 je to přesně takové, je nám líto.

Chystá se pro Dying Light 2: Stay Human next-gen update?

Nativní verze Dying Light 2 pro PS5 a Xbox Series se podle posledních informací od vývojářů nechystá. Techland pouze potvrdil, že hra využije hardware nových konzolí „obvyklým“ způsobem, půjde tedy o rychlejší načítání, záruku stabilnějšího frameratu a podporu ray tracingu při zvolení grafického režimu kvality. Není tudíž potřeba rušit předobjednávky a nic měnit, protože jinou, next-gen verzi Techland nenabízí.

Bylo by možné zpřístupnit na Spotify i novinkové souhrny?

Jednoduchá odpověď je ne. Složitější je následující – financování Vortexu je z nemalé části závislé na příjmech z našich videí na YouTube, kam samozřejmě patří i novinkové souhrny. Jejich umístěním na Spotify nebo jiná místa pro podcasty bychom se o tyto příjmy připravili. Pro naší práci, například ve smyslu sjednávání exkluzivního přístupu k nějakým informacím či hardwaru – jako tomu bylo například u možnosti recenzovat PlayStation 5 jako první v ČR – je pak důležitá i statistická stránka YouTube, tedy počet odběratelů a množství zhlédnutí, proto veškerý obsah koncentrujeme právě tam. Výjimku tvoří vidcasty, které ale s ohledem na výše uvedené rovněž míří na Spotify a další podobné servery až s týdenním zpožděním. Děkujeme za pochopení.

Mám problém s nabíjením baterií v ovladači k Xbox Series X, můžete mi poradit, jak je správně nabít?

Ovladač Xboxu ani po připojení kabelem ke konzoli neumí nabíjet baterie, které jsou do něj vloženy. Baterie se musí nabíjet separátně v nabíječce, případně lze dokoupit akumulátor, který následně funguje podle očekávání a dobíjí se přímo v ovladači.