Red Dead Redemption 2, Rockstar Games, Ornitolog chválí RDR2 za vyobrazení divoké přírody

Ornitolog chválí RDR2 za vyobrazení divoké přírody

Koňská varlata byla jen začátek. Práci Rockstaru oceňují nejen hráči, ale i další odborníci

7. 1. 2019
Název: Red Dead Redemption 2 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 26. 10. 2018

Western od Rockstaru už zhodnotili kritici i hráči. Nyní nastal čas, aby se mu podíval na zoubek ornitolog. Nicholas Lund se ve své analýze zaměřil na to, jak věrně autoři zobrazili divokou přírodu. A tvrdí, že jeden z největších hitů loňského roku stojí za pozornost už jen kvůli autentické digitální fauně. Možná i díky tomu je jeho otevřený svět tak přesvědčivý. Lund ocenil realisticky zachycený život zvířat s důrazem na ptactvo a celkový fungující ekosystém. Jak sami uvidíte, ve výsledku je hra ještě mnohem zajímavější, i když se oprostíte od “skandálních” zpráv o tom, jak velikost koňských varlat reflektuje okolní teplotu.

Ornitologa ohromila šíře a relativní přesnost zachycených živočišných druhů. Některé druhy ptáků se dokonce objevují a zase mizí v závislosti na tom, v jakém prostředí se hráč zrovna pohybuje, ohromilo Lunda. Kupříkladu kolpík růžový nebo volavka bílá jsou k vidění v bažinatých oblastech okolo Saint Denis, zatímco jen na horách narazíte na orly a kondory. Racek atlantický nebo terej červenonohý zase hnízdí podél pobřeží.

Objevila se liška obecná a pustila se do ptačí mršiny. O zbytek se pak postarali kondoři krocanovití, které zdechlina rovněž přilákala.

Zvířata se mají chovat jako živá a Lund si povšiml, že příroda je interaktivní a reaguje na další zásahy. Když kupříkladu zastřelil kachnu divokou a nechal ji ležet na břehu jezera, o několik minut později se objevila liška obecná a pustila se do ptačí mršiny. O zbytek se pak postarali kondoři krocanovití, které zdechlina rovněž přilákala, zatímco Lund vše v tichosti pozoroval pomocí dalekohledu a užíval si toto náhlé spontánní představení.

Některé druhy se mu přitom vůbec nepovedlo objevit – tak jako ve skutečnosti, dodává. Patří mezi ně papoušek karolinský, káně královská nebo datel chocholatý. Lund pochválil i ozvučení. V krajině můžeme zaslechnout i zpěv ptáků, které ve skutečnosti ve hře nenajdeme. Je to třeba datel zlatý či králíček americký. Když se jednou projížděl na koni za soumraku a padla noc, náhle okolo něj začal zpívat lelek křiklavý.

To však neznamená, že by hra byla z pohledu zoologa bez chyby. Volavka stříbřitá je stejně jako volavka bílá k vidění okolo Saint Denis, podle Lunda by ale byl její výskyt v těchto místech skutečnou vzácností. V Red Dead Redemption 2 se rovněž objevuje pták křepel kalifornský, ale ve skutečnosti je to křepel virginský. Podobně se nachází v digitálním westernu pár dalších druhů, které nejsou podle Lunda správně pojmenované.

Navzdory těmto drobným přehmatům Red Dead Redemption 2 představuje to nejlepší a nejodvážnější zobrazení amerického ptactva na poli videoher, chvílí práci vývojářů ornitolog. Žádný jiný titul s touto pečlivostí prý nesnese srovnání.

Většina lidí, zejména těch, kteří žili jako Arthur Morgan, pohlížela na opeřence stále převážně jako na zdroj potravy, případně lov vnímala jako sport.

Lund současně poznamenává, že samotné pozorování ptáků jako hobby bylo na konci 19. století teprve v plenkách, čímž doplňuje důležitý kontext k této disciplíně ve hře. Většina lidí, zejména těch, kteří žili jako Arthur Morgan, pohlížela na opeřence stále převážně jako na zdroj potravy, případně lov vnímala jako sport.

Neregulovaný lov představoval pro ptactvo v této době velkou hrozbu. Poptávka po peří volavky kvůli kloboukům dohnala některé druhy až na pokraj vyhynutí. Pérko volavky bělostné lze ostatně podle Lunda ve hře prodat za 2,5 dolaru. Papoušek karolinský je dnes dokonce vyhynulý. Přispěl k tomu lov a ztráta přirozených hnízdišť brzy po událostech hry začátkem 20. století. Jejich peří lze v Red Dead Redemption 2 využít pro výrobu šípů s dlouhým doletem.

I když je Lund nezpochybnitelným ochráncem zvířat, chápe, že ve hře se bez jejich zabíjení neobejdete a jde o přirozenou součást virtuálního světa. Oceňuje proto, že se hra nebojí zobrazit celkovou realitu. Nepřesný zásah zvíře poraní a nechá ho svíjet se a naříkat, než svou práci dokončíte. Zvířata musíte stahovat z kůže nebo oškubat a tento proces hra otevřeně vyobrazuje. Red Dead Redemption 2 vás neušetří ani pohledu na to, jak člověk ovlivňuje zemi a svět okolo sebe, zatímco se moderní civilizace nemilosrdně zakousává do divočiny a přetváří ji.

Podle Rockstaru hra obsahuje přibližně různých 200 živočišných druhů a 40 druhů rostlin. Vývojáři slibovali, že se zvířata budou chovat jako ve skutečnosti a pohybovat se tam, kde mají. Lov a rybolov ostatní patří mezi základní součásti hry, a tak není divu, že mu autoři věnovali patřičnou pozornost. Kromě divokých zvířat navíc hra obsahuje třeba dvě desítky koňských plemen.

Podle Lunda alespoň hráči vidí, jak se v důsledku bující civilizace mění životní prostředí, snižuje se populace ptactva a zvířata přichází o svá přirozená teritoria.

Možná si říkáte, že jde o úplnou banalitu v rámci tak propracované hry a jejího světa. I to ale svědčí o nesmírné houževnatosti a smyslu pro detail, který v Rockstaru nepochybně mají. Podle Lunda alespoň hráči vidí, jak se v důsledku bující civilizace mění životní prostředí, snižuje se populace ptactva a zvířata přichází o svá přirozená teritoria.

Nicholas Lund ke svému textu připojil také kompletní výčet ptáků, na které v Red Dead Redemption 2 narazil, a doplnil jej o místa, kde je lze pozorovat. Do seznamu přitom nezahrnul ptáky, které můžete pouze zaslechnout.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru