Organizátorům E3 unikly osobní údaje akreditovaných lidí

Organizátorům E3 unikly osobní údaje akreditovaných lidí

Adresy a telefonní čísla 2000 novinářů a influencerů šlo stáhnout ze stránek veletrhu

3. 8. 2019

Magazín VentureBeat dnes přišel se znepokojivou zprávou, která se přímo týká všech, kdo se akreditovali na letošní ročník E3 coby zástupci médií, influenceři, tvůrci obsahu, případně analytici herního trhu, zastupující přední investiční společnosti typu Wedbush nebo Goldman Sachs. Přímo na stránkách veletrhu E3 totiž bylo možné po krátkou dobu stahovat nezaheslovaný dokument s osobními údaji, zahrnujícími vedle emailů také telefonní čísla a poštovní adresy více než 2000 lidí. Jakožto organizátor veletrhu E3 poskytuje asociace ESA tento seznam svým členům z řad videoherních společností, a to pro další komunikaci s konkrétními novináři za účelem pozvánek na prezentace a rozhovory. Poté, co asociaci na vážný problém upozornila youtuberka Sophia Narwitz, dokument byl ze stránek odstraněn. Škoda už ale byla napáchána a všichni akreditovaní lidé jsou vystaveni značnému riziku.

„ESA byla upozorněna na bezpečnostní chybu, která vedla k veřejnému úniku dat o akreditovaných novinářích z letošního ročníku E3. Jakmile jsme byli informování, podnikli jsme kroky k ochraně těchto dat a odstavili jsme příslušnou část webu, která již není k dispozici. Litujeme, že k této nepříjemnosti došlo a zavedli jsme opatření, abychom zajistili, že se to již v budoucnu nebude opakovat,“ zní oficiální stanovisko asociace, jak jej obdrželi redaktoři VentureBeat. Soukromě pak poškozeným, včetně naší redakce, přišel krátký email s výše uvedenou informací a omluvou: „Po dobu více než 20 let se podobný problém nikdy nevyskytl. Je nám velmi líto, že k situaci došlo a omlouvám se za všechny nepříjemnosti.“

Přinejmenším novináři z Evropy musí ke své registraci dodat také fotku cestovního pasu nebo jiného identifikačního dokladu.

Bohužel, ESA dále neinformuje o tom, jak je vůbec možné, že podobný dokument byl na webu veletrhu k dispozici bez jakékoliv ochrany. A co je ještě důležitější – neustále panují dohady na téma, jaké další údaje byly v dokumentu obsaženy. Jen pro přehlednost, přinejmenším novináři z Evropy musí ke své registraci dodat také fotku cestovního pasu nebo jiného identifikačního dokladu s fotografií, což situaci rozhodně nezjednodušuje. Navíc, jak upozornil na diskuzním portálu Resetera novinář Derek Van Dyke, několik jeho přátel z řad herních novinářů už bylo vystaveno nadávkám stran kauzy Gamergate.

Problém je to pak pochopitelně i pro asociaci ESA a samotný veletrh E3, na který se v posledních letech valí kritika a někteří velcí vystavovatelé již nejsou jeho přímou součástí. Pokud by se totiž měla v příštím roce řešit neochota novinářů a internetových celebrit, poskytnout své údaje k tomu, aby mohli veletrh navštívit, může se to odrazit i v dalším odlivu vystavovatelů, pro které jsou influenceři nedílnou součástí marketingových kampaní. A to, jak sami určitě cítíte, není něco, co by E3 v tuto chvíli potřebovala.

Nahlásit chybu v článku

13

Napsat komentář

Další články
Nahoru