Organizátoři E3 mění vedení a mluví o neshodách

Organizátoři E3 mění vedení a mluví o neshodách

Smlouva s výstavištěm v Los Angeles trvá do roku 2023, změní se povaha konference?

14. 5. 2019

Redaktoři magazínu Variety se několik měsíců zabývali situací uvnitř asociace ESA, která na území Spojených států zastupuje herní odvětví, vývojáře i vydavatele a je současně také organizátorem konference E3. Důvodem jistého znepokojení je v posledních letech právě E3, která ztrácí jasně vymezený koncept, přichází o některé z důležitých vystavovatelů a mění se z ryze profesionální konference spíše na festival určený veřejnosti. Variety se proto zajímalo, jak vidí vizi jednotliví zaměstnanci i členové asociace, jaké byly důvody odchodu předchozího šéfa Mikea Gallaghera a zjišťuje jaké má ESA plány v následujících letech.

V říjnu loňského roku vydala ESA tiskovou zprávu, ve které oznámila Gallagherovu rezignaci, ovšem bez uvedení jakéhokoliv důvodu. Také s Gallagherovým nástupcem příliš nespěchala a pouze dočasným šéfem jmenovala viceprezidenta Stanleyho Pierre-Louise. Bez dalších komentářů tak celá kauza vyplynula do prázdna a s prvními možnými odpovědmi přichází až Variety. „Vzhledem k tomu, že by Gallagherova smlouva na 1,4 milionu dolarů vypršela až začátkem letošního roku, rezignoval Gallagher po schůzce s vedením. Někteří zaměstnanci ESA věří, že byl k odchodu přinucen,“ píší redaktoři zmiňovaného magazínu. Další oslovení zaměstnanci, kteří si přáli zůstat v anonymitě, pak označili Gallaghera za šéfa, se kterým bylo velmi složité vycházet kvůli jeho náladám a manipulacím. Sám Gallagher pak měl redaktorům Variety v emailu sdělit, že žádná z podobných nařčení se nezakládají na pravdě, ačkoliv prý neodpověděl na žádnou přímou otázku, která mu byla v mailu položena. Ať už ale nakonec byly okolnosti jeho odchodu jakékoliv, následovalo po něm dosazení Pierre-Louise do funkce CEO natrvalo a spustily uvnitř asociace důležitou debatu ohledně budoucnosti.

Organizátoři E3 mění vedení a mluví o neshodách

Co se stalo se Sony?

V polovině února proběhl na webu časopisu Game Informer rozhovor se Shawnem Laydenem, šéfem Worldwide Studios v Sony, který - mimo jiné - odkryl důvody, proč se Sony nebude účastnit letošního ročníku E3. Japonský gigant k tomu přistoupil pragmaticky a uvádí, že hybatelem tohoto rozhodnutí je prostý fakt, že neexistuje dostatek velkých her, kterými by mohlo Sony potěšit a uspokojit své fanoušky. Na druhou stranu ale Layden nevyvrátil, že se Sony na E3 vrátí - s ohledem na blížící se uvedení nového PlayStationu je to téměř jisté.

Na konto E3 mají podle Variety zaznívat odlišné názory – určitá část zaměstnanců ESA tvrdí, že by asociace neměla tříštit své aktivity a zabývat se čistě reprezentací herního odvětví. Další ale vidí v E3 důležitý zdroj peněz, vzhledem k tomu, že je ESA neziskovou organizací. Například v roce 2016 pokryla takřka polovinu celého rozpočtu, vyčísleného tehdy na 34,8 milionů dolarů, značná část peněz pak proudí ve formě příspěvků od členů asociace. Je tedy pravděpodobné, že se ESA nebude chtít organizace E3 vzdát, ačkoliv v minulosti přicházely nabídky od dalších subjektů, které chtěly konferenci převzít. Co se týče komentářů 42 členů ESA, které Variety oslovilo, názory na fungování asociace se různí.

Někteří z členů tvrdí, že je ESA zcela bezpohlavní organizací, jejíž hlas nemá v branži žádnou váhu. Další například uvádí, že jim členství sice zaručuje možnost vystoupit na E3 a využít některých slev, cítí se ale zcela odtrženi od důležitých jednání a rozhodnutí. Na druhé straně ale někteří členové říkají, že ESA odvádí perfektní práci na poli lobbingu a chrání herní odvětví od změn, které by jej mohly poškodit. Názor na E3 je ale podle Variety takřka jednotný a téměř všichni oslovení členové chápou konferenci jako jednu z nejdůležitějších událostí roku, ale bez konkrétních nápadů naznačují, že by měla projít zásadními změnami. Takže zatímco by někdo rád viděl na E3 větší podporu nezávislých vývojářů, jiní se na druhou stranu obávají, že by tím konference mohla pozbýt svého původního smyslu.

Důležité je nicméně do úvah o budoucnosti E3 zahrnout novou skutečnost, se kterou se dosud nepočítalo. Podle předchozích informací měla smlouva mezi ESA a výstavištěm v Los Angeles, kde se E3 v posledních letech koná, vypršet už letos. Důvody jsme shrnovali v předchozím článku, ale ESA volala především po úpravě výstavních ploch a rekonstrukci výstaviště jako takového. Variety nicméně bez bližších detailů uvádí, že smlouva trvá do roku 2023, ačkoliv připouští, že asociace už v minulosti kontrakt v některých bodech porušila. Nutně by však celá situace nemusela vyústit v přestěhování nebo dokonce přerušení E3, o kterém se rovněž spekulovalo na základě podobné situace z před několika let.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru