Opuštěné historické závodiště znovu ožilo ve hře iRacing

Legendární trať se stala dějištěm virtuálních závodů a nyní si na ní může zajezdit každý

Zdroj: Steve Myers
12. 5. 2020

Trať North Wilkesboro Speedway v Severní Karolíně se otevřela v roce 1947. Od roku 1949 do roku 1996 se tu jezdily závody série NASCAR. V letech 2010 a 2011 pak okruh ještě na krátkou dobu fungoval, ale následně se jeho historie definitivně uzavřela. V tuto chvíli závodiště neslouží svému původnímu účelu. Je zavřené a nejezdí se tu. Tedy alespoň ne ve skutečnosti. Ale digitální verze trati se po téměř čtvrtstoletí znovu otevřela ve hře iRacing. Díky vývojářům, fanouškům i skutečným závodníkům.

Nejenže si na okruhu mohou zazávodit hráči, ale stal se i dějištěm jednoho ze závodů eNASCAR iRacing Pro Invitational Series. To je digitální seriál pro normální jezdce NASCAR, který dočasně nahradil sezónu 2020 pozastavenou kvůli koronaviru. Jezdilo se každý víkend místo klasických závodů a vše vyvrcholilo 9. května právě na trati North Wilkesboro Speedway, která je ve skutečnosti opuštěná. Virtuální závod vyhrál Denny Hamlin a přenášela jej dokonce televize Fox.

Od pondělí je trať ke stažení pro všechny, aby si na historickém okruhu mohl zkusit zajezdit každý. Původně přitom měla dorazit do hry až v červnu. Americký závodník Dale Earnhardt Jr., jehož otec tu skutečně jezdil, loni v prosinci spolu se svými kolegy a dobrovolníky pomohl trať vyčistit, aby ji vývojáři mohli naskenovat. I když jim počasí příliš nepřálo, povedlo se ji zbavit všech nečistot a připravit na transformaci do digitální podoby.

Ačkoli syn tu nikdy ve skutečnosti nezávodil, Earnhardt Sr. tu vyhrál hned pětkrát. Nepochybně i proto mu na osudu závodiště tak záleželo. Trať ve hře má stenou podobu jako v roce 1987. Později se ve hře objeví rovněž další vozy z této sezóny. Autoři dokonce požádali fanoušky, aby se podělili o vlastní fotografie ve snaze dosáhnout co možná nejvěrnější digitální kopie se všemi detaily.

Trať North Wilkesboro Speedway se už dříve objevila v několika různých hrách ze série NASCAR. Zastoupena byla i v titulu GeneRally a televizním pořadu Top Gear. Inspirovala také animátory filmu Auta 3 od Pixaru. Závody NASCAR se tu jezdily od samotného počátku. Na skutečné závodiště se ovšem auta jen tak nevrátí navzdory tomu, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších historických tratí. Oprava a modernizace by se vzhledem k nižšímu počtu diváckých míst údajně nevyplatila. Hráči iRacingu o její digitální verzi velmi stáli a dlouho usilovali. iRacing je precizní závodní simulátor, který funguje na bázi předplatného. V sezóně 2020 jej využívá i šampionát Virtual GP.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru