Opravu katedrály Notre-Dame zatím s Unity spojují jen média

Opravu Notre-Dame zatím s Unity spojují jen média

Nepodložené zprávy o tom, jak Assassin zachrání pařížskou památku, si žijí vlastním životem

17. 4. 2019

Svět videoher už druhý den blázní ze zprávy, že při rekonstrukci poškozené pařížské katedrály Notre-Dame pomohou podklady získané vývojáři z Ubisoftu při práci na hře Assassin’s Creed Unity z roku 2014. Nepříliš populární díl historické ságy to staví do lichotivého světla. A stejně tak digitální kulturu obecně, která je vděčná za každou pozitivní zprávu v mainstreamových médiích. Ale pozor na případy, kdy se přání stává otcem myšlenky. Autoři hry zcela nepochybně pořídili při svém mapování spoustu cenných podkladů. A není vyloučené, že by některé z nich teď mohly posloužit historikům, památkářům a restaurátorům při obnově poničených částí katedrály. Podstatné je ale ptát se, kde se tato myšlenka vzala a kde mají senzační zprávy o jistém přínosu Unity svůj původ.

Magazíny po celém světě používají obraty jako “zřejmě”, “podle všeho”, “nejspíš”, “očekává se”, “říká se” ve snaze zamaskovat, že ve skutečnosti nikdo z oficiálních míst ani nenaznačil, že se k něčemu podobnému schyluje.

Tahle událost jen naplno obnažila, jak herní obec ve vlastní sebestřednosti a neochotě pátrat po primárních zdrojích takových zpráv nafoukla původní ničím nepodloženou tezi jednotlivce až do spasitelských předpovědí o tom, jak nebýt Unity, neměly by snad úřady při plánování rekonstrukce z čeho vycházet. Znovu musím zopakovat, že nelze vyloučit, že by se i kulisa virtuální revoluční Paříže mohla takto vyznamenat. Že vývojáři ochotně nabídnou všechna svá data, podklady a údaje získané při vlastní snaze co nejpřesněji přenést proslulou památku do hry. Byla by to skvělá reklama pro Assassina, skvělá reklama pro Ubisoft i pro hry obecně. Zatím o té možnosti ale spekulují jen fanoušci a těchto spekulací se ochotně chytila některá média a vydávají je za hotovou věc.

Magazíny po celém světě používají obraty jako “zřejmě”, “podle všeho”, “nejspíš”, “očekává se”, “říká se” ve snaze zamaskovat, že ve skutečnosti nikdo z oficiálních míst ani nenaznačil, že se k něčemu podobnému schyluje. Ničím nepodloženou spontánní myšlenku, která se mezi prvními původně objevila na webu GPS World a odvolává se na 5 let starý rozhovor s vývojářkou Unity Caroline Miousse pro The Verge o přesnosti digitální Paříže, lze jen stěží považovat za relevantní zdroj. Další média zase pomýleně citují tweet domnělého “vývojáře Ubisoftu” Joa Parlocka, který napsal na Twitter, že zapnul Unity, aby se podíval na herní verzi Notre-Dame. Obdivoval se její detailnosti a povzbuzen smutnou událostí napsal o své zkušenosti i článek. Jenže text na webu Ubi-Source – a divím se, že to musím vůbec zdůrazňovat – není výpovědí autora hry na oficiálním blogu. Joe Parlock není vývojář, ale zakladatel a šéfredaktor zmíněného magazínu Ubi-Source, což je pochopitelně neoficiální web věnovaný hrám od Ubisoftu.

Dokud s něčím konkrétním nepřijde Ubisoft, historici, architekti, restaurátoři, památkáři, politici, představitelé města či jiní oficiální činitelé, je třeba si uvědomit, že se všechna média opírají jen o hezký nápad.

Nepochopte mě špatně, nic by mi neudělalo větší radost než dozvědět se, že Unity reálné rekonstrukci opravdu poslouží. Ale musí to být pravda. Nemůžeme se chytat každého stébla, jakkoli to selským rozumem samozřejmě dává jistý smysl. Ale nabíledni je i fakt, že vývojáři Ubisoftu zřejmě nejsou ti jediní, kdo mají vhodné podklady. Nepochybně existují další a dost možná mnohem podrobnější a “vědečtější” záznamy o této slavné pamětihodnosti, kterou historici studují průběžně a důkladněji než autoři her. Dokud s něčím konkrétním nepřijde Ubisoft, historici, architekti, restaurátoři, památkáři, politici, představitelé města či jiní oficiální činitelé, je třeba si uvědomit, že se všechna média opírají jen o hezký nápad. A chce to uvážit pokaždé, když média začnou citovat weby, o nichž jste nikdy neslyšeli, případně zdroj svých zpráv raději vůbec neuvádějí. Tahle snaha herních médií a fanoušků zveličovat věci, stavět hry za každou cenu do lepšího světla a přilákat pozornost čtenářů ochotných naslouchat senzačním titulkům digitální kultuře paradoxně spíš škodí než prospívá.

Pokud se nakonec opravdu píle vývojářů Unity zúročí při obnově poničené katedrály, bude to fantastické. Ale nebude to nikterak relativizovat to, co jsem vám chtěl říct. A sice, že v tuhle chvíli se jedná jen o směs spekulací, neověřených zpráv a záměrně zavádějících dvojsmyslů, jejichž cílem je přinutit čtenáře kliknout a uvěřit podbízivému bludu.

Opravu katedrály Notre-Dame zatím s Unity spojují jen média

Ubisoft posílá půl milionu eur a rozdává Unity

Společnost Ubisoft oznámila, že na obnovu katedrály Notre-Dame věnuje 500 tisíc eur. A současně povzbudila hráče, aby také zvážili možnost příspěvku. Francouzský vydavatel ale událost spojil i s velkorysou marketingovou akcí, v rámci níž rozdává Assassin's Creed Unity ve verzi pro PC. Titul bude k dispozici po celý týden zdarma, aby každý mohl ocenit krásy katedrály alespoň zprostředkovaně. Hru je třeba aktivovat ve službě Uplay. Ubisoft dodal, že si při práci na Unity vybudoval velmi silné pouto s francouzskou metropolí a jejími památkami - mezi nejvýraznější patří právě Notre-Dame.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Další články
Nahoru