Ohrožuje koronavirus další herní akce?

Ohrožuje koronavirus další herní akce?

Přípravy na E3 zatím jedou naplno. Reboot Develop Blue se uskuteční. EVE Fanfest se ruší

3. 3. 2020

O víkendu jsme vás informovali o odkladu akce GDC, která se měla uskutečnit v termínu od 16. do 20. března v San Franciscu. Ve včerejším novinkovém souhrnu pak připomínali další veletrhy a festivaly, které nějak poznamenala hrozba koronaviru. Zmínili jsme turnaj Intel Extreme Masters v polských Katovicích, který se musel obejít bez diváků, ale zase zaznamenal rekordní sledovanost. Připomněli jsme nedávný odklad Taipei Game Show i akci PAX East, která se sice nakonec uskutečnila o víkendu v Bostonu, ovšem také se musela obejít bez některých původně avizovaných vystavovatelů. Dotkli jsme se však rovněž akcí, které jsou teprve v plánu. A na ně se nyní zaměříme podrobně.

Přípravy na E3 běží naplno

Asi největší obavy pochopitelně panují stran veletrhu E3, jakkoli je ještě relativně daleko. Uskutečnit se má od 9. do 11. června v Los Angeles. Jeho pořadatele ale zatím spíš než onemocnění trápí neúčast některých firem a osobností, jako jsou Sony, EA nebo Geoff Keighley. ESA, která E3 organizuje, se k problému okolo koronaviru vyjádřila pro magazín Vice. Asociace prý bedlivě sleduje všechny události a zůstává ostražitá. Zdraví a bezpečí návštěvníků i vystavovatelů je pro pořadatele na prvním místě. Zatím ale přípravy veletrhu běží naplno.

Důležité je však připomenout, že ani organizátoři GDC nakonec neměli tak docela rozhodnutí ve svých rukou. O pořádání akce tak nepřímo rozhodnou spíš velké společnosti a vystavovatelé. Pokud by se firmy bály na veletrh pustit své zaměstnance a zříkaly by se účasti jako v případě GDC, ESA by mohla být nucena s E3 udělat něco podobného. Organizátoři GDC také svůj podnik bránili do poslední chvíle.

Reboot Develop Blue se uskuteční

Ale co další akce? V chorvatském Dubrovníku se od 23. do 25. dubna uskuteční atraktivní akce Reboot Develop Blue 2020, které se každoročně účastní i čeští a slovenští vývojáři. Loni jsme na konferenci vyrazili i my a natočili na místě řadu zajímavých rozhovorů. Její pořadatelé uvedli, že situaci podrobně sledují a konzultovali ji i s místními a evropskými úřady. Ujistili ale všechny účastníky, že se na plánech nic nemění.

Důvody rozhodnutí podrobně vysvětlili na webu, kde se mimo jiné píše, že budou přijata zvýšení opatření, konference se koná téměř za dva měsíce, v oblasti se neobjevily žádné případy nákazy a vzhledem ke zdejšímu teplému klimatu tu chřipková sezóna už teď pomalu končí. Svým rozsahem je navíc Reboot Develop Blue mnohem menší akcí než ty, které se obvykle v souvislosti s hrozbou zmiňují.

Organizátoři naopak nabídli pomocnou ruku malým a nezávislým vývojářům, kteří původně mířili na GDC v San Franciscu. Ti teď mají možnost prezentovat své tituly tady. Je to velmi hezké, kolegiální a empatické gesto. Pozvánku obdrželi autoři her nejen do Dubrovníku, ale také na spřízněnou akci Reboot Develop Red, která se uskuteční až v říjnu v kanadském Banffu.

EVE Fanfest se ruší

Zrušen kvůli koronaviru byl naopak festival věnovaný hře EVE Online, který se měl uskutečnit v islandském Reykjavíku od 2. do 4. dubna. CCP Games akci každoročně pořádají už od roku 2004 a sjíždějí se na ni tisíce hráčů z celého světa. Pořadatelé tak podle svých slov učinili s těžkým srdcem a mrzí je, že zklamou svou úžasnou komunitu, ale prioritu má zdraví návštěvníků, vystupujících i veřejnosti na Islandu.

Někteří fanoušci se obávají, že vzhledem k tomu, jak byla akce blízko, už nedostanou zpět všechny peníze za letenku a ubytování. Část z nich chce proto přijet do Reykjavíku i tak. Pořadatelé si uvědomují, že za měsíc může být situace jiná, ale teď prý učinili tento nepopulární krok s ohledem na vývoj ve světě i v nejbližších zemích.

Zatím naštěstí nemáme zprávy o tom, že by se kvůli onemocnění neuskutečnila nějaká tuzemská herní akce.

Koronavirus zatím nemá žádný vliv na akce, které se uskuteční v pozdějších termínech. Přípravy na Gamescom (25. až 29. srpna) a Tokyo Game Show (24. až 27. září) pokračují podle plánu. A zatím naštěstí nemáme zprávy o tom, že by se kvůli onemocnění neuskutečnila nějaká tuzemská herní akce. Všichni tak jen nadále napjatě sledují, zda bude mít aktuální situace nějaký dopad na uvedení nových konzolí na trh.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru