Oficiální PlayStation magazín po čtvrtstoletí končí

Oficiální PlayStation magazín po čtvrtstoletí končí

Tištěná legenda se zrodila už v roce 1995. Nabízela exkluzivní dema a měla rekordní prodeje

Zdroj: Future Publishing
3. 5. 2021

Vydavatelství Future Publishing oznámilo, že Oficiální PlayStation magazín (Official PlayStation Magazine/PlayStation Official Magazine) končí, respektive se přerodí v časopis Play. Končí tím jedna velká éra tištěných magazínů, které byly spojené s konkrétním herním systémem nebo platformou. Časopis vycházel i u nás v generaci PS1 a PS2, což je ostatně důvod, proč jeho název ze zvyku počešťuji.

V říjnu 2014 skončil Oficiální Nintendo magazín a loni v dubnu Oficiální Xbox magazín.

Redakci Play zůstane ve stejném složení. I když vydavatelství důvody nekomentovalo, lze předpokládat, že licenci neobnovilo z důvodu její vysoké ceny v kombinaci s klesajícími prodeji a nákladem. Play bude pokračovat bez oficiální licence, ale dál se bude věnovat hrám pro PS5, PS4 a PSVR, ujistila redakce.

Britská mutace Oficiálního PlayStation magazínu byla posledním z velkých podobných časopisů poté, co v říjnu 2014 skončil Oficiální Nintendo magazín a loni v dubnu Oficiální Xbox magazín. I ten před lety v éře Xboxu 360 vycházel také u nás v české mutaci. Oba zmíněné časopisy pod křídly konkurenčních výrobců vydával rovněž Future.

Vydavatelství získalo licenci na Oficiální PlayStation magazín už v roce 1995 s nástupem PS1 v Evropě. Jednalo se ve své době o nejprodávanější podobný časopis na trhu. Číslo 42 z roku 1999 prodalo přes 453 tisíc výtisků. Jen pro srovnání, podle posledních dat byl aktuální náklad časopisu okolo 20 tisíc kusů. Americká mutace PlayStation magazínu skončila už v roce 2012. Vůbec prvním podobným magazínem s oficiální licencí byl Nintendo Power, který fungoval od července 1988 do prosince 2012. Úctyhodná doba.

Sám jsem Oficiální PlayStation magazín hltal a příchod jeho české mutace před lety netrpělivě vyhlížel. Určitě nejsem sám, kdo si vozil ze zahraničí v lepším případě anglické nebo německé mutace, v horším třeba španělské, francouzské nebo italské. Píšu v horším, protože pro mě byly kvůli jazykové bariéře v podstatě nečitelné.

Na přelomu tisíciletí se Oficiální PlayStation magazín prodával lépe než třeba Maxim.

Nicméně každé číslo se i tak stalo vstupní branou do světa hratelných demoverzí, které byly v době před připojením konzolí k internetu jedním z hlavních lákadel. Nikoli ale tím jediným. Oficiální PS1 i PS2 magazín patřil v české mutaci k velmi zajímavým čtením díky kvalitním autorům i atraktivním exkluzivním materiálům od zahraničních kolegů. Dohromady to člověka spolehlivě přimělo utratit docela vysoký obnos.

Oficiální PlayStation magazín neměl jen britskou mutaci, ale víc anglicky psaných. Jiná verze vycházela v Irsku, Austrálii nebo třeba ve Spojených státech. Ta britská byla ale rozhodně nejslavnější a nejvýznamnější. Na přelomu tisíciletí se prodávala lépe než třeba Maxim.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru