Odborové sdružení SAG-AFTRA se obrací i na hry

Odborové sdružení SAG-AFTRA se obrací i na hry

Podobně jako u filmů či seriálů chce vyjednat hercům odpovídající platy plynoucí z videoher

Zdroj: Sag-Aftra
3. 9. 2023

Odborové sdružení SAG-AFTRA, které ve Spojených státech zastupuje herce, dabéry, ale třeba i moderátory, se vedle filmového či televizního odvětví začíná zaměřovat i na videohry. Platnost kolektivní smlouvy, kterou má sdružení uzavřeno s velkými herními společnostmi, byla prodloužena do listopadu příštího roku, aby mohlo probíhat jednání o nových podmínkách, přesto však sdružení chystá hlasování o stávce. Důvodem je dosavadní selhání ve vyjednávání a snaha poukázat na to, že i herci v miliardovém odvětví videoher mají právo na lepší ohodnocení.

Zdroj: SAG-AFTRA

Podle informací BBC se o stávce bude hlasovat od 5. do 25. září, protože současná řízení o 11procentním zvýšení platu a ochraně herců v souvislosti s umělou inteligencí podle mluvčí SAG-AFTRA nikam nevedou. Co se týče platů, prezidentka organizace Fran Drescher žádá, aby herní společnosti vzaly v potaz, jak velké je odvětví videoher a jak důležitou roli herci odvádí. Podle prezidentky SAG-AFTRA přivádí herní postavy k životu a jsou tudíž neoddiskutovatelnou součástí úspěchu, proto musí být adekvátně ohodnoceni. Na rozdíl například od seriálů ale organizace nepožaduje dodatečné bonusy poté, když se z konkrétní hry stane prokazatelný hit.

Důležitou součástí vyjednávání je pak i téma umělé inteligence, která podle Drescher ohrožuje práci herců a potenciálně jim i bere další pracovní příležitosti. Jde zejména o to, že se musí umělá inteligence na něčem či někom trénovat, ale výstupy herců napříč celým spektrem audiovizuální zábavy nejsou nijak právně ošetřeny. Je navíc velmi obtížné zpětně zjistit, na čem se AI trénovala, takže pokud celá záležitost nebude podléhat jasně definovanými pravidly, může se stát podle SAG-AFTRA neudržitelná. Obavy jsou navíc v prostředí her ještě vyšší nežli v odvětví filmů či seriálů.

Mluvčí skupiny zastupující desítku předních vývojářů a vydavatelů – včetně Activision, Disney, Electronic Arts, Epic Games, Take-Two nebo WG Games nicméně pro BBC uvádí, že jednání probíhají s vidinou, aby bylo vše výhodné pro obě strany, a věří, že bude již brzy panovat shoda.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru