Oculus Quest 2 je rychlejší, lehčí i levnější než předchůdce

Facebook vidí budoucnost VR v hybridní technice. PC headsety Rift postupně zmizí z trhu

Zdroj: Oculus VR
17. 9. 2020

Informace o existenci headsetu Oculus Quest 2 unikly Facebooku předem a omylem, a to včetně poměrně detailních specifikací. Oficiální odhalení následovalo krátce poté a po článku věnovaném hrám se můžeme detailněji podívat na to, čím již brzy plánuje Facebook ohromit veřejnost a proč by právě Oculus Quest 2 mohl být zajímavý i pro ty hráče, kteří se jinak o virtuální realitu dosud nezajímali.

Předně si připomeňme, že Oculus Quest 2 je nástupcem hybridního zařízení, které v sobě kombinuje samostatně stojící hardware schopný pohánět vybrané tituly a možnost využívat náhlavní soupravu i v kombinaci s výkonným počítačem a s hrami, které třeba byly primárně navržené pro Rift. Z toho mimo jiné přímo vyplývá, že Oculus Quest si zachová podporu připojení k PC přes Oculus Link.

Novinka využívá výkonu platformy Qualcomm Snapdragon XR2, jež slibuje až dvojnásobný výkon procesoru i grafického jádra v porovnání s originálem. Dostupné budou dvě varianty dle velikosti úložiště – 64 GB a 256 GB. Obě verze headsetu nabídnou shodně 6 GB operační paměti, což je o 2 GB více ve srovnání se stávající verzí.

Více bude také zobrazovaných pixelů, a to takřka o polovinu. Celkové rozlišení je 1832×1920 pixelů na jedno oko a pro srovnání Oculus Rift S (samostatný headset bez vlastní výpočetní jednotky) nabízí 1280×1440 na jedno oko. Maximální obnovovací frekvence dosáhne hodnoty 90 Hz. Nižší bude naopak jeho hmotnost. Nová generace bude lehčí a vážit bude jen 503 gramů. K tomu budou původní pevnější popruhy nahrazeny flexibilními a měkčími pásky, zde si ale vybraná zahraniční média, která dostala první vzorky k otestování, stěžují na horší kvalitu a naznačují, že jde spíše o krok zpět. Uvidíme. Facebook naopak pochopitelně slibuje více pohodlí i lepší upínání. Záležet ale určitě bude i na vkusu každého hráče.

Dále novinka nabídne čtveřici kamer pro snímání pohybu (žádné další zařízení pro snímání pozice hlavy není zapotřebí), které zároveň poslouží i pro zobrazování hráčova okolí přímo na displeji zařízení. Aktivace tohoto režimu má být rychlá a jednoduchá a rovněž spuštění streamování obrazu pro další diváky například do televize nemá být nijak složité. Jednodušší je i nastavení roztečí. V tomto ohledu nabízel Oculus Quest flexibilní posun, novinka nově poskytne pouze tři hodnoty, které údajně sednou drtivé většině hráčů: 58, 63 a 68 mm.

Dodávané ovladače rovněž doznaly drobných změn a ta nejviditelnější – stejně jako u headsetu – spočívá v barvě. Oculus Quest 2 je celý bílý. U ovladačů pak platí, že vedle vylepšené ergonomie zůstala na svém místě podpora ovládání za pomocí gest a snímání prstů.

Česko ani Slovensko ale mezi startovní trhy podle oficiálního a počeštěného webu nespadají.

Změna rovněž nastala ve správě uživatelských účtů. Od roku 2023 už bude nutné mít účet na Facebooku a pro nově aktivovaná zařízení to platí již nyní. Takže kdokoli v sobě chová jakoukoli averzi vůči sociálním sítím, ten si novinky od Oculusu bude moci jen těžko otestovat. A k dispozici bude Quest 2 již brzy – od 13. října. Česko ani Slovensko ale mezi startovní trhy podle oficiálního a počeštěného webu nespadají. Každopádně co se ceny týče, Facebook nastavil v závislosti na velikosti interního úložiště dvě různé cenovky. Verze s menší kapacitou vyjde na 299 dolarů (tedy v přímém přepočtu necelých sedm tisíc korun) a větší varianta je o sto dolarů dražší, čili něco málo přes devět tisíc korun. Z minulosti ale víme, že ceny pro český trh se budou určitě ještě dost lišit. Výdrž na baterie má u obou variant dosahovat až tří hodin.

Nicméně právě sympaticky nastavená cena i vyšší výkon může z headsetu Oculus Quest 2 činit velmi zajímavý kousek hardwaru. Původní Quest přeci jen startoval na 399 dolarech, novinka tedy nabízí více muziky za méně peněz.

Rift končí

Do budoucna plánuje Facebook sázet už jen na hybridní technologie kombinující headset s vlastní výpočetní jednotkou. To v praxi znamená, že brýle určené pouze pro připojení k výkonnému počítači se již příští rok stanou minulostí a headsety Oculus Rift i Rift S budou postupně staženy z trhu.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru