Slovenské herní odvětví se za 4 roky zdvojnásobilo

Odhad pro rok 2020 činí obrat ve výši 55 milionů eur a 900 zaměstnanců v oboru

Zdroj: Fishcow Studio
28. 5. 2020

Slovenská asociace herních vývojářů vydala zprávu s aktuálními informacemi o stavu celého odvětví v kontextu historického ohlédnutí za posledními čtyřmi roky. Díky tomu lze sledovat postupný růst ve smyslu obratu i počtu zaměstnaných profesionálů, který se od roku 2016 do roku 2019 zdvojnásobil. Letošní výhled navíc počítá s dalším růstem a Slovak Game Developers Association odhaduje, že na konci zaznamená herní odvětví na Slovensku obrat ve výši 55 mlionů eur a 900 zaměstnaných vývojářů. Nejvíc z nich, přibližně dvě stě, pracuje v bratislavském studiu Pixel Federation, které se soustředí na vývoj her pro mobilní zařízení.

Zdroj: SGDA

„Tvorba digitálních her je mimořádně atraktivní odvětví kreativního průmyslu s nízkým prahem pro vstup, avšak s vysokou mírou konkurence na světovém trhu. Tento rok podle odhadů, vyplývajících z každoročního průzkumu, dosáhne obrat v oblasti tvorby počítačových a digitálních her, vytvořených slovenskými tvůrci, sumu přibližně 55 milionů eur,“ uvádí zástupci SGDA. K informaci o Pixel Federation pak dodávají, že na Slovensku je celkem 55 vývojářských subjektů různé velikosti, přičemž dvě třetiny působí v západní části republiky, převážně v Bratislavě, a zbývající část na východě, kde pro změnu dominují Košice. Zajímavé přitom je, že podle SGDA pracují jednotlivá studia v průměru na 4 projektech souběžně a vcelku pochopitelně s nimi v převážné většině míří na světový trh. Celkově by pak mělo být v letošním roce uvedeno 50 titulů a 14 dalších v early accessu či mobilním soft launchi. Statistika rovněž uvádí, že nejčastější cílovou platformou jsou mezi slovenskými vývojáři stále počítače, hry pro Android a iOS ale zaujímají v žebříčku druhé a třetí místo a posilují sekci PC svými doprovodnými porty.

Co se týče jednotlivých vývojářů, v roce 2016 jich slovenské herní odvětví zaměstnávalo 436, výše zmiňovaný odhad pro letošní rok tak je znatelným posunem kupředu, byť momentální číslo zatím hovoří pouze o 762 lidech. Přibližně třetina z nich pracuje na pozici grafiků, čtvrtina v nevývojových oddělení PR či marektingu a jen jednotky procent zahrnují producenty, designéry či programátory, které je současně nejtěžší na Slovensku získat. Poslední zajímavá statistika uvádí, že na Slovensku pracuje v herním odvětví 125 žen a 40 cizinců, kam jsou započítáni i vývojáři z České republiky. Jen pro kontext pak uvádíme, že roční obrat herního průmyslu v ČR činí 3 miliardy korun, v přepočtu na eura tedy přibližně 110 milionů a podobně jako na Slovensku každým rokem roste.

Nahlásit chybu v článku

7

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru