Grand Theft Auto V, Rockstar Games, O Hongkong už se bojuje i v ulicích GTA Online

O Hongkong už se bojuje i v ulicích GTA Online

Místní hráči na sebe berou roli demonstrantů. Ti z pevninské Číny se zapojili jako policisté

2. 1. 2020
Název: Grand Theft Auto V Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 17. 9. 2013

Potyčky mezi příznivci nezávislého Hongkongu a podporovateli jednotné Číny se z reálného světa přelily do ulic virtuální metropole v Grand Theft Auto Online. Hráči se v titulu od Rockstaru převlékají za demonstranty i příslušníky pořádkových sil. Obě role a jejich “kostýmy” lze v GTA Online i díky poslednímu updatu a všemožným rekvizitám a doplňkům velmi dobře napodobit, píše magazín Abacus.

Na hongkongském fóru LIHKG, které je jakousi populární obdobou Redditu, se lidé povzbuzují k nákupu příslušného oblečení a doplňků i vstupu do crew pojmenované výmluvně Stand With Hong Kong. Její příslušníci berou podobně jako ve skutečnosti útokem hromadnou dopravu a její stanice i policejní vozy, což neuniklo pozornosti ostatních čínských hráčů, kteří na tyto akce zareagovali v souladu se hrou.

Fanoušci GTA z pevninské Číny oblékají uniformy jako policejní těžkooděnci během protestů a využívají vozy s vodními děly. Není přitom divu, že policisté svými počty brzy demonstranty překonali. Někteří hráči z Hongkongu se proto dokonce zlobí na své kolegy, že se do jejich virtuálního boje také nezapojili s tím, že hodit zápalnou láhev ve hře je mnohem snazší než ve skutečnosti. Zejména když se jedná o akční svět GTA, kde nejde o nic výjimečného.

Hráči se několikrát v GTA Online střetli při ostrých potyčkách, při nichž létaly vzduchem zápalné lahve na policejní těžkooděnce. Ti odpověděli na útok vodními děly a slzným plynem.

Obě strany se přitom podle očekávaní vzájemně snaží zesměšnit a viní se z porušování pravidel. Někteří by ale naopak zřejmě byli nejraději, kdyby hra nebyla do skutečného konfliktu vůbec zatažena a obávají se, zda její zpolitizování nemůže vést až k zákazu titulu. I když hra není oficiálně v Číně dostupná, není problém se k ní dostat. To by se teoreticky mohlo změnit, pokud by se Pekingu zdála příliš problematická.

Sporu si všimla i další média včetně velkých zpravodajských serverů jako CNN či BBC. Hráči se několikrát v GTA Online střetli při ostrých potyčkách, při nichž létaly vzduchem zápalné lahve na policejní těžkooděnce. Ti odpověděli na útok vodními děly a slzným plynem. I když příznivci Hongkongu prohráli, pochvalují si, že tímto způsobem posilují povědomí o sporu v zahraničí, protože si konfliktu všímají světová média a informují o něm. GTA je podle nich zajímavý způsob, jak další lidi do problematiky zapojit. Rockstar se zatím k virtuálním demonstracím nijak nevyjádřil.

Ze hry se tak stalo další bojiště komplikovaného sporu, ale ani zdaleka první. V uplynulých týdnech se objevilo hned několik titulů, které se inspirovaly demonstracemi ve zvláštní administrativní oblasti Čínské lidové republiky. Hráči si přitom měli možnost vyzkoušet obě strany konfliktu. Ve hře Liberate Hong Kong se stali protestujícími, kteří stojí proti policii. K dispozici je ve verzi pro Windows i Mac, a protože nemohla vyjít na Steamu, je k dispozici na platformě itch.io. 

Google už v říjnu odstranil ze svého obchodu mobilní hru The Revolution of Our Times, v níž se hráč rovněž stal demonstrantem v ulicích Hongkongu. V dalším titulu pak naopak stojíte proti demonstrantům a aktivistům. Webová hra umožňuje doslova zbít aktivisty včetně veřejně známých vůdců protestů, kteří mají záměrně podobu nelichotivé karikatury. Bít “zrádce” navíc máte za pomoci nestandardních zbraní, jako jsou baseballové pálky. Spekuluje se, že za hrou ve skutečnosti stojí čínská státní média.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru