Nvidia ukázala Ampere, nová řada karet bude na podzim

Nvidia ukázala Ampere, nová řada karet bude na podzim

Unifikovaná architektura obslouží hráče i profesionály. První čipy už hledají lék na COVID-19

Zdroj: Nvidia
17. 5. 2020

Letošní ročník GPU Technology Conference, neboli GTC, se z pochopitelných důvodů nekonal ve standardním formátu a vše se opět odehrává pouze on-line, a to i včetně představení dlouho očekávané architektury nových grafických karet od Nvidie – Ampere. Nová řada čipů byla v sérii videí blíže představená na YouTube kanále Nvidie a přinesla zejména slib týkající se maximální flexibility. Díky tomu Nvidia otáčí od předchozích architektur a přináší jednotnou technologii, jež svůj výkon propůjčí celé řadě zařízení od datacenter, přes herní počítače, až po kancelářské notebooky. A jako první budou moci výkon nové architektury pocítit právě datacentra, na hráče přijde řada patrně až na podzim.

Ovšem způsob, jakým z nové architektury mohou těžit právě datacentra, by mohl být zcela bezprecedentní. Stačí se jen podívat na čísla vypovídající o hrubém výkonu profesionálních čipů označených A100. Novinka nabídne celkový počet 6921 jader CUDA, jádra Tensor třetí generace (jež jsou speciálně použitelná například pro AI) a k tomu 40 GB paměti s celkovou propustností až téměř 1,6 TB/s. Jediná karta A100 nabídne 54 miliard tranzistorů vyrobených 7nm výrobním procesem, což z této novinky činí s velikostí přesahující 860 mm2 největší výpočetní jednotku vyráběnou daným výrobním procesem. Celkový výkon A100 se ale naplno projeví až ve spojení s dalšími těmito jednotkami a v souvislosti s tím Nvidia představila ucelené řešení pro ty nejnáročnější zákazníky: DGX A100. A první náhled přinesl CEO společnosti Nvidia Jensen Huang na YouTube kanále společnosti, kde doslova a do písmene ukázal, copak to v Nvidii aktuálně „pečou“:

Jediná jednotka DGX A100 v sobě kombinuje osm výše popsaných jader a její součástí je mimo jiné i 15 TB NVMe SSD. Zařízení nabídne celkem 320 GB paměti a celkovou propustnost až 12,4 TB/s. DGX A100 dokáže naráz zpracovávat až 56 operací, nebo lze všechen výkon propůjčit jedinému úkolu. Výkon ale samozřejmě musí jít ruku v ruce i se schopností komunikovat s vnějším světem a v tomto ohledu Nvidia využívá know-how nedávno zakoupené společnosti Mellanox. Tato akvizice měla hodnotu sedmi miliard dolarů, což v přepočtu znamená cifru blížící se čtvrt bilionu korun. A díky tomu nabízí DGX A100 devět síťových rozhraní o rychlosti až 200 Gb/s, což poté v praxi znamená datové toky o rychlosti až 3.6 Tb/s oběma směry. Celkově pak novinka nabízí k dispozici až 5 petaflops použitelných například pro výpočty umělé inteligence. Pro srovnání (byť krajně nepřesné z hlediska použití) můžeme uvést, že například RTX 2080 Ti nabízí „pouze“ 14 teraflops. V souvislosti s tím se Nvidia chlubí tím, že výkon použitelný AI je až dvacetinásobný. Cena však jde do stovek tisíc dolarů a ta základní je stanovena na 200 tisíc dolarů, čili přes 5 milionů korun.

Něco takového samozřejmě se ale nebude na první pohled týkat běžného smrtelníka, všechny nás ale už nyní může zajímat nyní dopad takového obřího výkonu. V souvislosti s tím se Nvidia například chlubí tím, že jedno z prvních míst, kde už DGX A100 pilně pracuje, je americká laboratoř Argonne National Laboratismy. Tam probíhá výzkum nového typu koronaviru a dopad technologie od Nvidie je dle slov zástupce laboratoře zcela patrný již na první pohled: „Používáme nejmocnější americké superpočítače v boji proti COVID-19, provozujeme modely AI a simulace na nejnovější dostupné technologii, jako je například Nvidia DGX A100. Výpočetní síla nových systémů DGX A100 přicházejících do Argonne pomůže vědcům prozkoumat léčbu a očkovací látky a studovat šíření viru, což vědcům umožní s AI v zádech zvládnout roky práce v řádů měsíců či dnů.“ Jensen Huang nadále uvádí, že kromě tohoto typu užití si jednotky DGX A100 najdou cestu i do cloudových služeb. Zde padají zmínky o zájmu společností Microsoft, Amazon, Google, Dell a Alibaba, které mohou výkon nejen využít, ale třeba i pronajímat dále.

A jaký tedy může být dopad na koncového hráče? To lze v tuto chvíli pouze těžko odhadovat, nicméně jediná unifikovaná architektura může v dlouhodobém měřítku přinést například zjednodušení výroby a tím i zlevnění koncových zařízení, nicméně to už v tuto chvíli opravdu dost předbíháme. Dřívější spekulace nicméně stále platí – k odhalení herní řady grafických karet by mělo dojít ke konci léta a finální produkty by mohly být dostupné již na podzim. Zde můžeme připomenout dřívější článek s odhadovanými specifikacemi karet RTX řady 3000, byť ani forma označení ještě není v tuto chvíli jistá. Spekuluje se ale o tom, že cena nových karet by měla být nižší než u současné produktové řady, čímž by Nvidia mohla docílit k dalšímu rozšíření ray tracingu.

Z toho všeho každopádně vyplývá, že Ampere tedy nebude jen pouhým nástupcem řady Volta, čili profesionálních grafických karet (kam ale spadá i Nvidia Titan V). Ampere bude jednoduše pohánět vše, tedy i pro PC hráče atraktivní produkty řady GeForce. Rozdíly ale existovat z pochopitelných důvodů budou, což potvrdil i CEO Jensen Huang: „V architektuře je velké překrytí, o tom není pochyb. Konfigurace a velikost různých prvků čipu je ale velmi odlišná.“ Tento krok a ty další spojené s vývojem zařízení pro umělou inteligenci každopádně tlačí Nvidii dopředu a ta se postupně stává absolutním gigantem na poli vývoje výpočetních jednotek obecně. Vypovídajícím ukazatelem je, že hodnota společnosti stále stoupá a navíc koronavirové krizi navzdory ceny akcií letos meziročně stouply o více než 30 %.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru