Nvidia se oficiálně vzdává akvizice společnosti Arm

Nvidia se oficiálně vzdává akvizice společnosti Arm

Velká transakce se neuskuteční, jejímu uzavření brání regulátoři. Spolupráce však potrvá

Už na konci ledna se objevovaly náznaky, že to s velkou akvizicí britské čipové společnosti Arm nedopadne, nyní to již máme oficiálně. V dnešním prohlášení Nvidia společně s japonskou firmou SoftBank Group, jež Arm vlastní, oznámily, že od svých plánů ustupují. Arm místo toho vstoupí na burzu.

Akvizice, která měla v době oznámení hodnotu 40 miliard dolarů, dle Reuters však dnes už 80 miliard dolarů (zhruba 1,7 bilionu Kč), by z Nvidie učinila přední společnost v oblasti AI – tak o tomto spojení bylo referováno ze strany samotné Nvidie už v září 2020. Arm sídlící v britském Cambridge je významný výrobce čipů většiny mobilních zařízení, které se mohou chlubit nízkou spotřebou energie. Využívají je společnosti jako Apple, Huawei, Samsung, ale i Nintendo. V roce 2016 firmu koupil na burze za 32 miliard dolarů právě japonský SoftBank, který vlastní například i společnost Boston Dynamics. Nákupu ze strany Nvidie se však do cesty se postavily regulační úřady, jelikož panovaly obavy, zda bude i nadále Arm natolik otevřený v poskytování svých technologií a nedojde spíše k potlačování konkurence v současné čipové válce. To vedlo k žalobě, kterou v prosinci podala americká Federální obchodní komise, akvizice byla vyšetřována i Evropskou unií a společnosti Nvidia, resp. SoftBank nakonec došly k rozhodnutí akvizici z těchto důvodů ukončit.

Nvidia tak přijde o svou zálohu ve výši 1,25 miliard dolarů, která připadne společnosti SoftBank – tu si zapíše do výsledků za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku. Obě společnosti mají ovšem i nadále spolupracovat, například na CPU Grace, který oznámily loni v dubnu. Arm pak čeká vstup na burzu, přičemž k nabídce veřejných akcií by mělo dojít do 31. března 2023. Ředitel SoftBank Masajoši Son vnímá Arm jako centrum inovací a další kroky vidí jako vstup do další fáze a dosažení ještě většího pokroku. Chválou nešetří ani zakladatel a ředitel Nvidie Jensen Huang, který očekává, že Arm bude nejdůležitější architekturou procesorů v nadcházející dekádě. Jedinou změnou na straně Armu tak kromě plánovnaého vstupu na burzu je výměna ve vedení, neboť Simona Segarse v čele společnosti nahradil Rene Haas. Haas je součástí firmy již od roku 2013 a navíc předtím dlouhých sedm let pracoval právě v Nvidii

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru