Nvidia představila novou generaci karet RTX

Nvidia představila novou generaci karet RTX

Střední třída RTX 3070 za sebou nechává i RTX 2080 Ti. Cena zůstává velmi podobná

Zdroj: Nvidia
2. 9. 2020

Začátek nového měsíce byl pro společnost Nvidia jedním z nejdůležitějších dní v letošním roce. CEO společnosti Jensen Huang představil na včerejší prezentaci dlouho spekulované a očekávané grafické karty řady Ampere, které na trh přijdou s označením RTX 3070, 3080 a 3090. Některé odhady se potvrdily, jiné byly dokonce překonány a už v září si budou moci novinky na vlastní kůži ozkoušet i hráči. Výkon bude k mání obrovský, ceny jsou nastavené poměrně střízlivě a mohutnější podporu ray tracingu navíc ještě tento rok využije pěkná řádka her, kterým jsme věnovali samostatný článek.

Teď už ale k pokroku na poli grafických karet řady RTX, která přinese druhou generaci procesorů pro výpočet zmiňovaného ray tracingu a třetí verzi jader Tensor. Grafické karty rodiny Ampere navrch nabídnou výrazně lepší využití energie, což v praxi znamená až dvojnásobnou účinnost (1,9x) ve srovnání s předchozí generací. O výrobu zvětšených grafických jader se s 8nm výrobním procesem stará společnost Samsung. Řada Ampere navíc nabídne vlastní řešení pro práci s dekompresí dat a další technologické novinky, ze kterých určitě stojí za vypíchnutí představení dosud nejrychlejších grafických pamětí typu GDDR6X a podporu HDMI 2.1, jež umožní hraní až v 8K rozlišení.

Co se vzhledu týče, potvrzeny byly předchozí úniky podoby nových karet a potažmo jejich chladičů. Takzvaná Founders Edition nabídne chlazení osazené dvěma ventilátory, z nichž jeden se nachází na horní straně a druhý na straně spodní. Výsledkem má být podstatně tišší chod a ve finále i dosažení nižších teplot při celkově vyšší energetické náročnosti a výkonu. Schéma proudění vzduchu můžete vidět na níže přiloženém obrázku.

RTX 3070

Jak je uvedeno v úvodu, Nvidia ukázala rovnou tři grafické karty – RTX 3070, 3080 a 3090. Nejslabší z nich, RTX 3070, nabídne 5888 jader CUDA, maximální boost frekvenci až 1,73 GHz a 8 GB GDDR6 grafické paměti, což z novinky v součtu činí výkonnější grafickou kartu, než jakou byla dokonce i RTX 2080 Ti. Karta je i díky tomu vhodná na hraní ve 4K a pro napájení postačí jeden 8pinový konektor. Cena je přitom stanovená na 500 dolarů, což odpovídá původní ceně RTX 2070 a v přepočtu to znamená zhruba 11 tisíc korun. Jako doporučenou maloobchodní cenu však Nvidia na svých stránkách uvádí v případě Founders Edition 14 tisíc korun, takže si tak jako tak budeme muset připlatit.

RTX 3080

Jak sami zřejmě tušíte, jen 3070 zjevně dokáže posloužit velké části herního publika, nicméně ta pravá legrace začíná až s kartou RTX 3080. Tento výkonný kus hardwaru nabídne rovnou 8704 jader CUDA, boost frekvenci 1,71 GHz a 10 GB nejvýkonnějších pamětí typu GDDR6X. Šířka paměťového rozhraní naroste v porovnání s RTX 3070 z 256 na 320 bitů. K napájení budou zapotřebí rovnou dva 8pinové konektory a spotřeba naroste na 320 W. To už může znamenat, že výkonnější sestavy se mohou nároky na napájení přiblížit klidně i k 1000W zdroji. Cenovka RTX 3080 je stanovená v přepočtu na 15 500 korun, což je opět stejné, jako tomu bylo u RTX 2080. Founders edici pak Nvidia doporučuje prodávat za 19 tisíc korun, ovšem za tuto cenu karta nabídne až dvojnásobný výkon v porovnání se standardní RTX 2080.

RTX 3090

A když se podíváme na RTX 3090, předchozí dvě karty vypadají jako roztomilá ořezávátka. RTX 3090 je alternativou k dřívější řadě Titan, tentokrát ale budou moci tento typ grafické karty produkovat i ostatní výrobci, tedy nejen Nvidia. Karta je familiárně a ve stylu Dooma přezdívaána BFGPU (odvozeno od Big Ferocious GPU), přinese 10 496 jader CUDA s boost frekvencí stanovenou na 1,7 GHz. Velikost grafické paměti je rovnou 24 GB a šířka paměťového rozhraní naroste na 380 bitů, díky čemuž novinka dosáhne na úctyhodnou propustnost 936 GB/s. Z toho důvodu se RTX 3090 hodí na hraní v 8K rozlišení, a to klidně i při 60 fps. Výkon je oproti Titan RTX až o polovinu vyšší, hráči se ale zároveň nemají obávat hlučného proudového motoru zapojeného ve skříni. RTX 3090 totiž slibuje být při zapojení tříslotového dodatečného „tlumiče“ až desetkrát tišší v porovnání s Titan RTX a navrch až o 30 stupňů chladnější. Ovšem doporučených 41 tisíc ceny hovoří za vše. Toto je kousek určený pouze pro fajnšmekry, na který zcela pochopitelně většina hráčů nebude ochotná přejít.

Jako první přijde na trh řada RTX 3080. Tyto grafické karty budou k mání od 17. září, RTX 3090 bude následovat 24. září a nejnižší řada RTX 3070 bude uvedena v průběhu října. Hráči se navíc mohou těšit na akční balíčky s přibalenou akcí Watch Dogs: Legion a s kuponem pro odemčení ročního členství ve streamovací platformě GeForce Now. Co se spolupracujících výrobců týče, zde lze očekávat naprostou klasiku – karty budou produkovat ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY i Zotac a všichni budou vytvářet nejen vlastní edice karet, ale i speciální Founders Edition s unikátně provedeným systémem chlazení a se speciálním konektorem na napájení s přibalenou redukcí.

„Dnešní představení Nvidia Ampere GPU je velkým krokem do budoucnosti,“ uvedl u příležitosti včerejšího uvedení karet Jensen Huang. „GeForce RTX řady 30 jsou výsledkem úsilí, které v součtu představuje tisíce let inženýrské práce, a přinášejí náš největší generační skok v historii. Nvidia RTX podněcuje vývojáře k tvorbě úplně nových světů využívajících programovatelný shading, ray-tracing a AI. Za dvacet let se ohlédneme a uvědomíme si, že budoucnost počítačových her začala právě tady.“ Dodal Huang a nalákal hráče na budoucnost hraní, která se má nést nejen ve jménu vysokého výkonu, ale která má klást maximální důraz i na využívání umělé inteligence.

Nahlásit chybu v článku

6

Napsat komentář

Další články
Nahoru