Nvidia zaplatí pokutu 5,5 mil. dolarů kvůli kryptoměnám

Investorům tajila, že těžba pomocí vlastních karet markantně zvýšila celkové příjmy

Zdroj: Nvidia
8. 5. 2022

Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států udělila společnosti Nvidia pokutu ve výši 5,5 milionů dolarů. Důvodem je nedostatečné informování investorů, hraničící až se zatajováním, stran konkrétních zdrojů příjmu v průběhu roku 2017. V porovnání s předchozím rokem totiž výrazně vyrostl segment her – kam přirozeně spadají grafické karty – aniž by však Nvidia blíže vysvětlila, že se tak stalo díky kryptoměnám, resp. zvýšeném zájmu o jejich těžbu. „Ve finanční zprávě vykázala Nvidia tržby ve výši 9,7 miliardy dolarů, z nichž polovinu připsala na účet segmentu her, aniž by však řádně uvedla, jakou roli v těchto číslech hrálo krypto. Uvedená čísla jsou oproti finančnímu roku 2017 vyšší, a to o celých 52 procent v jednom čtvrtletí,“ uvádí zpráva zmiňované Komise, která je podle dostupných informací konečná.

Pokud se ptáte, proč by měla Nvidia něco takového někomu sdělovat, musíme připomenout, že společnost spadá mezi veřejně obchodovatelné subjekty, které tuto povinnost mají danou zákonem. Jak upozorňuje například Kotaku, Nvidia tak měla na náhle se zvyšující objem příjmu upozornit pomocí formuláře 10-Q, ale jak tvrdí Komise, k tomuto kroku nedošlo. Důvodem, proč je takové hlášení důležité, je obrovská volatilita kryptoměn, kvůli které nemusí mít zvyšování příjmů delší relevanci, ovšem investoři si nemohli učinit dostatečně přesný obrázek a bylo jim zabráněno kvalifikovaněji odhadnout případná rizika. Jinak řečeno, z dodaných informací nebylo možné vyvodit, zda předchozí výkonnost společnosti je signálem i pro výkonnost budoucí.

Problém je ale ještě hlubší, protože podle Komise měla Nvidia správně hlásit vliv kryptoměn na ostatní části svého podnikání, vyjma zmiňovaného segmentu her. To mělo vytvářet dojem, že právě prodej grafických karet není těžbou kryptoměn výrazně ovlivněn, ačkoliv na pozadí probíhal přesný opak. Co víc, investoři se v průběhu rozprav s vedením běžně dotazovali vedení společnosti, do jaké míry nárůst příjmů z her přichází díky kryptoměnám, ale ani tváří v tvář investorům na přímou odpověď nedošlo. Na lámání chleba tak došlo až při posuzování finančních výsledků za rok 2018, kdy došlo na určitý propad zájmu o těžbu kryptoměn, Nvidia musela své prognózy snižovat o nemalých 500 milionů dolarů a dočkala se také žaloby ze strany investorů, kterým už mezi tím klamavé kroky společnosti došly.

„Selhání společnosti Nvidia při zveřejňování informací připravilo investory o zásadní informace, které jim umožnili zhodnotit podnikání společnosti na klíčovém trhu,“ uzavírá zpráva Komise pro kontrolu cenných papírů. Vedoucí oddělení pro kryptoaktiva a kybernetiku Kristina Littman pak upozorňuje, že všichni, kdo realizují příležitosti zahrnující nové technologie, musí zajistit, aby jejich zveřejňované informace byly včasné, úplně a přesné, jinak bude docházet k dalším podobným incidentům a pokutám. Na druhou stranu, pro Nvidii činí oněch 5,5 milionů dolarů jen velmi zanedbatelnou část veškerých příjmů a s přihlédnutím k tomu, že se společnost odmítla ke zprávě vyjádřit, zdá se, že jim výsledek vyhovuje.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru