Nvidia má údajně vrátit do prodeje karty RTX 2060

Nvidia má údajně vrátit do prodeje karty RTX 2060

Tvrdí to francouzský technologický web s informacemi od výrobců. Cena prý bude vysoká

Zdroj: Nvidia
21. 1. 2021

Francouzský magazín Overclocking přinesl včera v podvečer zprávu, v níž s odvoláním na své zdroje blízké výrobcům hardwaru tvrdí, že Nvidia chystá znovu uvést na trh grafické karty GeForce RTX 2060 a RTX 2060 Super. Jde přibližně o dva roky staré grafické karty, spoléhající na architekturu čipu minulé generace – Turing, s ohledem na aktuální nedostupnost tohoto hardwaru na trhu se ale nejedná o příliš překvapivý krok. Jak upozorňuje Overcklocking, návrat RTX 2060 na trh by se měl promítnout jak do koncového maloobchodního prodeje, tak do OEM segmentu, tedy coby součást již vytvořených počítačových sestav od third party výrobců.

Podle francouzského portálu už Nvidia začala s distribucí čipů směrem ke svým partnerům a je tudíž pravděpodobné, že by se karty mohly na trhu objevit už relativně brzy. Důvodem k tomuto kroku pak podle DSOG nemusí být pouze vlastní nedostatek karet na trhu, ale také přebytky čipů TU104 a TU106, které by mohly teoreticky předznamenávat i návrat dalších řad nad rámec zmiňovaných RTX 2060 a RTX 2060S. Na druhou stranu prý ale Nvidia vysloveně neprahne po tom, zbavit se zásob co nejrychleji – tedy s atraktivní cenovkou, a tak může v dohledné době nastat nepříjemný paradox. Bez ohledu na to, že cena RTX 2060 postupně klesla až na úroveň 299 dolarů, nemělo by přijít vůbec žádné zlevnění, spíše naopak.

Cenovka RTX 2060 a RTX 3060 může být nepříjemně blízko a ani náhlá dostupnost alespoň nějakých RTX karet nemusí zákazníky přesvědčit ke koupi.

Overclocking spekuluje, že by cena měla být nastavena v případě RTX 2060 na 300 eur a u výkonnější RTX 2060S ještě o sto eur víc, připomínáme ale, že nedávno představená karta RTX 3060 dostala doporučenou maloobchodní cenu ve výši 319-335 eur, což vytváří značný, ale jen spekulativní a teoretický nepoměr. Jednak tyto karty budou dostupné jen ve velmi omezeném množství a jednak je nepravděpodobné, že third party výrobci tuto cenu dodrží. Přesto ale může být cenovka nepříjemně blízko a ani náhlá dostupnost alespoň nějakých RTX karet nemusí zákazníky přesvědčit ke koupi. Ostatně, stejným nedostatkem jako hráči zřejmě trpí i „těžaři“ Bitcoinů, a pokud bychom tuto skupinu pominuli, nemáme sebemenší důvod myslet si, že by překupníci a tzv. scalpeři domnělou blížící se vlnu novějších grafických karet ignorovali.

Stále se však jedná o spekulace a je nutné počkat na skutečné kroky Nvidie, případně další vyjádření.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru