Nový typ pamětí slibuje zachování dat i bez energie

Nový typ pamětí slibuje zachování dat i bez energie

Dočkáme se instantních startů i režimu spánku bez proudu?

23. 1. 2020

Současný počítačový hardware léta používá stejnou technologii operačních pamětí, jejichž hlavní deviza spočívá ve veliké rychlosti. Každý jsme se ale minimálně jednou stihli přesvědčit i o negativní stránce současných pamětí a o tom, co se stane, když takzvaná DRAM či jen zkráceně RAM přijde o napájení. Náhlé vypnutí napájení znamená i okamžitou ztrátu nezálohovaných dat, což samozřejmě platí i při běžném vypínání počítače. Zjednodušeně řečeno platí, že co se nepřenese z operační paměti na disk, to se při vypnutí ztrácí. Výzkumný tým z univerzity v Lancasteru ale vytvořil technologii, která by mohla znamenat obrat a pracují na pamětech, které by dokázaly uchovávat data i po vypnutí zdroje energie.

Takzvané non-volatile paměti nejsou žádnou novinkou a není problém články pojednávající o experimentech s podobnou technologií dohledat klidně i o dekádu nazpět, nicméně z dosavadních pokusů se nic nedostalo do komerční produkce a dlouho ani nic nemělo potenciál konkurovat standardním DRAM. Důvodem v minulosti bylo mimo jiné například to, že dnes používané paměti dosahují v porovnání s ostatními technologiemi mnohem vyšších rychlostí. Ovšem výtvor výzkumníků z University of Lancaster nese označení UK III-V a slibuje tento rozdíl smazat. Zároveň má jejich technologie údajně podstatně menší nároky na spotřebu elektřiny. Samotné DRAM sice příliš mnoho energie pro zápis nepotřebují, nicméně UK III-V má vyžadovat pouhou setinu toho, co dnes potřebuje běžně dostupná technologie.

Paměti by si mohly pamatovat stav počítače i po celkovém vypnutí stroje a po odpojení od elektřiny.

Možný dopad UK III-V či jiných podobných technologií na podobu počítačů se přímo nabízí. Stroje vybavené podobnými paměťmi by mohly podporovat možnost okamžitých startů a navázání práce tam, kde uživatel předtím skončil. Paměti by si totiž mohly pamatovat stav počítače i po celkovém vypnutí stroje a po odpojení od elektřiny. To by také mohlo řešit absenci záložního zdroje, byť jen částečně – chyby by samozřejmě mohly nadále hrozit u vypojení napájení u právě probíhajících zápisů na disk. Tak jako tak by tím mohla zcela odpadnout nutnost využívat režim spánku, který sice umí být svižný na probrání systému, nicméně nemusí být zcela bez chyb. Určitě si každý může vzpomenout na případ, kdy počítač nešel ze spánku probrat, kdy následně došlo k chybě vyžadující restart a tím i ke ztrátě dříve uloženého stavu. V režimu spánku navíc počítač stále vyžaduje napájení pro paměti, což například v případě notebooku není problém, ale u stolního počítače je v takové situaci stroj stále zranitelný vůči výpadkům proudu. Z pohledu hráče lze poukázat na to, že identická situace panuje i u konzolí a jejich režimu odpočinku. I ten stále vyžaduje proud a nechávat například uspaný PlayStation 4 v místech častých výpadků proudu je hazardem z hlediska integrity dat.

Instantní start a absence nutnosti napájení mohou znamenat odeslání režimu hibernace do propadliště dějin.

Nelze ale říci, že by takové situace UK III-V či jiné modernější paměti odstranily, stále totiž bude platit, že například zápis dat na disk bude muset být dokončený. Nicméně aktualizovaný režim spánku využívající paměti i bez elektrické energie by spíše nahradil v minulosti hojněji používaný režim hibernace. Ten v případě Windows znamenal přenesení kompletního obsahu paměti na pevný disk, mělo to ale nevýhodu ve formě pomalých startů. Nicméně instantní start a absence nutnosti napájení mohou znamenat odeslání režimu hibernace do propadliště dějin. Má to ale háček, a to poměrně zásadní.

Stále zde totiž mluvíme o návrhu případného řešení a k produkci ještě i v případě úspěchu povede dlouhá cesta. Zatím jde o technologii ve fázi experimentů prováděných na velmi malém množstvím paměti, první výsledky a popis technologie ale slibují velké věci a nám nezbývá než doufat, zajímavé by to určitě být mohlo. Tvůrce nicméně ještě čeká zodpovězení řady otázek a vyřešení mnoha potíží a na jednu takovou poukazuje například renomovaný web Tom’s Hardware. Ten podotýká, že dosud není jasné, zda se tento typ paměti nemůže opětovnými zápisy opotřebovávat (což například platí u SSD), což by pro operační paměť počítačů byl zcela zásadní nedostatek a možný kámen úrazu.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru