Nový Medal of Honor nemusel být ve VR

Respawn oslovil EA už dříve, nakonec ale rozhodly až peníze od Oculus VR

14. 10. 2019
Název: Medal of Honor: Above and Beyond Vývojář: Vydavatel: , Datum vydání: 11. 12. 2020 Platformy: Žánr:

Konec září nebyl pro fanoušky legendární série Medal of Honor příliš radostný. Zprávy sice přinesly nečekanou informaci o tom, že se značka po letech vrací, navíc v oblíbených kulisách druhé světové války, ale současně s prvními detaily vyšlo najevo, že půjde o VR záležitost pro Oculus Rift. Bez ohledu na to, že vývojáři ze studia Respawn pak mluvili o plnohodnotném zážitku a slíbili, že Medal of Honor: Above and Beyond nebude jen jakýsi virtuální pokus, hráči vyjadřovali spíše zklamání a posteskli si, že se kvůli exkluzivnímu VR zpracování ke hře vůbec nemusí dostat. A aby té soli v ráně nebylo náhodou málo, game director Peter Hirschmann potvrdil, že původně chtěli Above and Beyond zpracovat coby tradiční titul pro konzole a PC a s VR vlastně vůbec nepočítali.

„Byla to jedna z takových těch věcí, kdy jsme si říkali – Bože, to by bylo tak skvělé, přivést zpět Medal of Honor. Vzít všechno, co jsme se v uplynulých 20 letech naučili, všechny ty moderní nástroje, a udělat nového Medala,“ řekl Hirschmann redaktorům magazínu LadBible na veletrhu Oculus Connect. Dokonce prý už začali pracovat na příběhu, základní struktuře a dalších prvcích, o nichž se uvažuje v předprodukční fází a oslovili Electronic Arts s nabídkou. Nedá se přitom mluvit o tom, že by EA neměla zájem – alespoň to Hirschmann ve vzpomínaném rozhovoru neuvádí – šlo spíš o kombinaci špatného načasování, případně dlouhého rozhodování, které způsobilo, že se s podobnými plány objevil na scéně někdo další. Tím byla Facebookem vlastněná společnost Oculus VR, která snad i zcela nezávisle na plánech Respawnu oslovila šéfa tohoto studia Vince Zampellu.

Lidem v Respawnu bylo jasné, že vývoj skutečně velké a plnohodnotné hry pro VR je jednak náročný sám o sobě, ale hlavně vyžaduje poměrně masivní financování, má-li být projekt dokončen v rozumném časovém rámci a hráče nijak výrazně neomezovat.

„Oculus uháněl Vince nějakou dobu a chtěli po něm, aby Respawn vytvořil hru pro Rift. Přišli za námi s tím, že se poohlíží po elitních studiích, která by pro ně mohla vyvíjet AAA hry,“ říká Hirschmann. Lidem v Respawnu přitom bylo jasné, že vývoj skutečně velké a plnohodnotné hry pro VR je jednak náročný sám o sobě, ale hlavně vyžaduje poměrně masivní financování, má-li být projekt dokončen v rozumném časovém rámci a hráče nijak výrazně neomezovat. Nemusíte být přitom analytici herního trhu, abyste sami vycítili, že právě čas je poměrně kritickou veličinou v tak turbulentním odvětví, v jakém se nachází VR zařízení a Hirschmann si toho byl plně vědom. Pokládali tak zástupcům Oculus VR otázky, jestli mají představu, kde se budou jejich headsety nacházet za dva tři roky, protože v obvyklém 18měsíčním období zřejmě nebudou lidé z Respawnu schopní něco tak unikátního dokončit. Ani to ale údajně nebyl problém.

„Sebrali jsme všechny naše dosavadní plány na Medal of Honor spolu s časovými a finančními projekcemi a ukázali jsme lidem z Oculus VR. Ten nápad jsme jim prodali okamžitě. Řekli, že to je přesně to, co hledali a že do toho půjdou,“ přibližuje Hirschmann námluvy. A zdá se, že tenhle plán se líbil i lidem z EA, kteří jsou vlastníky značky Medal of Honor a tahle nabídka jim doslova spadla do klína. Bez vlastního přičinění Electronic Arts se byli agilní vývojáři schopní sami domluvit se subjektem, který jim zajistí financování a pro EA už musel být schválení jen milou formalitou. Bez povšimnutí totiž nemůže zůstat ani skutečnost, že Peter Hirschmann působil coby producent už u prvního dílu série, takže i z tohoto pohledu nejde Electronic Arts do rizika a je velmi pravděpodobné, že bez ohledu na cílovou platformu může být Above and Beyond povedenou záležitostí. Nic ovšem nesmaže tu pachuť, že si hru nakonec nebudou moci užít všichni…

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru