Nové rozhraní Xboxu bude přehlednější a rychlejší

Nové rozhraní Xboxu bude přehlednější a rychlejší

Zmizely hlavní přepínací záložky a konzoli již nelze ovládat hlasovými pokyny

25. 7. 2019

Bez předchozích náznaků a upozornění poslal Microsoft mezi členy programu Xbox Insider nový firmware, který vedle oprav a dílčích vylepšení mění podobu základního uživatelského rozhraní a odstraňuje z konzole možnost, ovládat ji pomocí hlasových pokynů. Změny se začínají probírat na sociálních sítích a věnoval se jim také portál Windows Central, který v podrobném videu prošel všemi podstatnými novinkami a nešetřil chválou. Nové menu je totiž přehlednější, pocitově rychlejší a pravidelný očistec, kterým si při navigaci dashboardem procházel každý majitel Xboxu, je rázem o poznání příjemnější.

Zásadní změnou je to, že již nelze horizontálně přejíždět mezi jednotlivými záložkami. Jak řekl šéf týmu Xbox Insider Bradley Rossetti, hlavním důvodem je centralizace toho nejdůležitějšího na jedinou obrazovku, umíme si ale představit, že za tím stojí i snaha o celkovou přehlednost, když se nezřídka hráči v navigaci pohybovali chaoticky a vinou dlouhého načítání museli na konzoli neustále čekat. Nabídka přitom z menu nezmizela, jen se přesunula v podobě tlačítek na jiné místo a sekce Game Pass, Mixer, Store a Community je nově nutné přímo vybrat. Současně s tím ale celý dashboard funguje rychleji, což je znát zejména při přecházení mezi hlavními sekcemi, ale také při načítání jejich obsahu, který nyní doskakuje takřka ihned. Zbytek menu zůstává v podstatě beze změn, stále vám umožňuje připínat si na hlavní obrazovku vybrané dlaždice a stále nechává prostor pro sekci Discover, ve které Microsoft inzeruje aktuální, či jinak zajímavé tituly.

Druhou výraznou novinkou pak je již zmiňované odstranění asistentky Cortany, prostřednictvím které bylo možné konzoli ovládat hlasem za použití headsetu nebo mikrofonu na Kinectu. Důvodem je pravděpodobně snižující se zájem o tuto funkci, která před několika měsíci zmizela také z vyhledávacího systému ve Windows. Na druhou stranu ale o možnost ovládat Xbox One hlasem nepřijdete úplně – Cortana pořád zůstává v samostatné aplikaci, ovládané například přes mobilní telefon, případně můžete využít Alexu od Amazonu, která rovněž zvládá s Xboxem na stejné síti komunikovat. Mnohem důležitější by ale bylo ptát se, kdo vůbec hlasové ovládání pro pohyb v menu používá, snad i vzhledem k tomu, že odezva trvá až několik vteřin a vše je pořád snazší a rychlejší ovládat přímo.

Kdy bude nový firmware nasazen do ostrého provozu, není v tuto chvíli známo, věříme ale, že to bude co nejdřív. Je totiž škoda, že Microsoft odstranil většinu designérských nedostatků až téměř na samotném konci aktivního cyklu Xboxu One a pevně doufáme, že v případě jeho nástupce nebudou začínat s přípravou dashboardu znovu od nuly.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru