Nové budgetové CPU od AMD poráží starší špičku Intelu

Nízká cena, multithreading a možnost taktování mohou být ideálem pro levná herní PC

Zdroj: AMD
24. 4. 2020

Na poli procesorů v osobních počítačích se minimálně v posledních dvou letech dějí poměrně zajímavé věci a v rámci konkurenčního boje se do popředí stále více a více dere AMD. Intel sice dle dostupných dat stále zaujímá na trhu většinu, a to i napříč odlišnými segmenty typu herní počítače či pracovní stanice (konzole ponechme v tomto srovnání stranou, v těch Intel nefiguruje), nicméně AMD nelení a dokonalým příkladem snahy společnosti jsou čerstvě odhalené procesory AMD Ryzen 3 3300X a Ryzen 3 3100. Oba sice představují pouze budgetová řešení, nicméně po stránce výkonu dokáží dle dosavadních informací pravděpodobně více než mile překvapit.

Mainstream s výkonem bez limitů

Procesory dokáží dokonce až tak překvapit, že ten výkonnější z nich zahraniční zdroje srovnávají se starším Intelem Core i7-7700K, což je high-end, který se ve své době prodával za stovky dolarů. Jenže cena Ryzenu 3 3300X nemá překročit 120 dolarů a jeho levnější varianta Ryzen 3 3100 pak vyjde dokonce jen na 100 dolarů, což z těchto procesorů činí maximálně dostupná řešení v přepočtu s cenou maximálně mírně přesahující 3000 korun. V rámci aktuálnějšího srovnání lze současné novinky lépe přirovnat k chystaným procesorům Core i3-10300 a Core i3-10100, se kterými mají nové Ryzen procesory společnou nejen výkonovou hladinu. Stejně jako Intel totiž i AMD v této nižší cenové relaci nově neplánuje výpočetní jednotky ořezávat z hlediska počtu jader a množství potenciálně zpracovávaných vláken. Oba výrobci tak slibují plnohodnotný multithreading, což v případě AMD značí podporu technologie Simultaneous Multithreading (SMT). Celkově tak novinky nabídnou osm logických jader.

Oproti Intelu ale AMD navrch nabídne ještě možnost přetaktování, které půjde ruku v ruce s nově představeným chipsetem AMD B550. Ten by měl z hlediska funkcionality sedět mezi B450 a X370. Novinka má především zaujmout podporou standardu PCIe 4.0, což by mohlo být obzvláště výhodné při použití rychlejších NVMe SSD. Z dalších údajů o procesoru ještě uveďme, že silnější ze dvou novinek přinese základní frekvenci 3,8 GHz, v boostu až 4,3 GHz. Udávaná spotřeba 65 W je výborná (citovaný i7-7700K požadoval 91 W) a celkově 18 MB vyrovnávací paměti rovněž naznačuje dostatek prostoru pro výkon. Frekvence slabšího z procesorů se pak bude pohybovat v rozmezí 3,6 až 3,9 GHz a velikost cache zůstává identická. Důležitá je ale vedle ceny také dostupnost. Zde AMD láká na vydání obou procesorů už 21. května, základní desky využívající nový chipset pak mají dorazit 16. června a o jejich produkci se postarají všichni běžní hráči na trhu. Tam spadá například MSI, Asus, Gigabyte a další.

Budgetový Ryzen 3 3100 je ve hrách o 20 % výkonnější než Intel i3-9100.

Pro srovnání pak AMD na základě interních testů na svém webu uvádí, že budgetový Ryzen 3 3100 je ve hrách o 20 % výkonnější než Intel i3-9100. Měření proběhlo v rozlišení 1080p a testovány byla například tituly Shadow of the Tomb Raider, GTA V, PUBG, Assassin’s Creed Odysssey, CS:GO a další. V pracovní zátěži by pak měl být výkon větší dokonce až o 75 %. Zde se AMD opírá o testy v aplikacích PCMark 10 and Cinebench. Celkově se toto představení a srovnání může jevit jako preventivní útok před představením desktopových procesorů řady Comet Lake v podání Intelu. Zároveň tím AMD vstupuje do segmentu nejlevnějších procesorů, a to i s na první pohled velmi výkonnými kousky vhodnými zjevně i na náročnější tituly.

AMD tímto oznámením potvrdilo spekulace z minulého víkendu a láká na příchod architektury Zen 2 poprvé i do vod mainstream. Vstup by to mohl být navíc famózní, nicméně na reálné testy si ještě počkejme. AMD každopádně dle dat aplikace PassMark už aktuálně zaujímá něco málo přes 30 % trhu, což je dle stejného zdroje nejvíce za posledních třináct let. Sluší se ale dodat, že statistická aplikace PassMark neposkytuje stoprocentně relevantní data, neboť pro měření je zapotřebí mít nainstalovaný program, který je navíc dostupný pouze pro Windows. Nicméně pro ukázku nárůstu podílu na trhu i takto neúplná data rozhodně postačí.

 

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru