Nová postava v Genshin Impact obětí kulturních rozdílů

Nová postava v Genshin Impact obětí kulturních rozdílů

Hráči se obtížněji vyrovnávají s tradiční čínskou operou, z toho vychází nepochopení i kritika

Zdroj: miHoYo
18. 1. 2022

Před necelými dvěma týdny obdrželo čínské RPG Genshin Impact verzi 2.4, v rámci níž do hry zavítaly i dvě nové hratelné postavy Shenhe a Yun Jin. Právě druhá zmíněná začala mezi řadou hráčů budit rozpaky. Yun Jin totiž není jen schopná bojovnice, ale navíc i výborná zpěvačka a tanečnice. Vývojáři ze šanghajského studia miHoYo se pokusili prostřednictvím této postavy do hry vnést ještě více ze své kultury. I vzhledem ke smíšeným ohlasům a nejrůznějším kritickým reakcím se nicméně zdá, že se jim to podařilo.

Aktualizace vyšla 5. ledna, nicméně její obsah a detaily o postavě samotné byly samozřejmě známy už dříve. Yun Jin byla představena jako operní diva, již v souboji posilují právě hudba a tanec. Už v době, kdy ve hře působila jen jako NPC a ředitelka operního souboru Yun-Han, byla známa svými působivými operními představeními. Dalo se tedy předpokládat, že tyto vlastnosti nezůstanou nevyužity a že se hráči mohou nově těšit na setkání s čínskou, nebo ještě lépe řečeno pekingskou operou. Tvůrci si dali vskutku záležet, o čemž svědčí i představení hlasů, jak pro mluvené slovo, tak právě pro zpěv, či detailní pohled do zákulisí tvorby postavy samotné. Jak se však zdá, kulturní rozdíly mohou být mezi Asií a západem větší, než by se dalo ve světě videoher čekat. A z uměleckého hlediska obzvlášť.

První reakce ze strany hráčů, ať už přímo během hraní nebo po zveřejnění krátké ukázky na konci roku, nebyly příliš pozitivní, některé byly vyloženě hrubé. Nešlo přitom ani tak o Yun Jin samotnou, jako spíš právě o její zpěv. Ten se stal terčem posměchu na řadě streamů. Na vině jsou pak především rozdíly v tom, jak operu coby uměleckou formu vnímá většina světa oproti Číně. Pekingská opera (ťing-si) je v současnosti nejrozšířenějším typem čínského divadla a má dlouholetou tradici a výsadní postavení, od roku 2010 je dokonce zapsána na seznamu světového dědictví. I přesto však bývá její podoba na západě mnohdy neznámá. Pekingská opera se vyznačuje silně stylizovaným herectvím a pochopitelně i samotným zpěvem, doprovází ji pantomima, akrobacie i nejrůznější bojová umění. V tomto případě ovšem nejvíce onu zažitou představu o opeře narušuje právě zpěv. Pro ten ovšem nemohla být zvolena lepší představitelka než skutečná herečka pekingské opery Yang Yang, jejíž pěvecké party prostupují všemi jazykovými verzemi hry. Dabérkami Yun Jin jsou pak kromě dalších Judy Alice Lee v angličtině a Wenxiao He v čínštině.

Nutno však poznamenat, že je mnoho lidí, kteří tuto kulturní vsuvku a zakomponování pekingské opery do hry ocenili, navíc si na tento netradiční hlasový projev zvykla i řada dalších. O tom, že šlo ze strany vývojářů o netradiční reprezentaci své kultury s těmi nejlepšími úmysly, ostatně svědčí i 20minutové video, jenž vyšlo před pár dny na oficiálním kanálu hry a zachycuje, kterak Yun Jin přivedli k životu. V něm ostatně nechybí ani snaha o představení této trochu jiné opery zbytku světa a zdá se, že Genshin Impact o ni skutečně probudilo zájem, i takto mohou hry fungovat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru