Nová databáze pomáhá hráčům s hendikepem

Nová databáze pomáhá hráčům s hendikepem

Umí hledat a třídit hry dle různých parametrů a funkcí přístupnosti. Hodit se ale může všem

Zdroj: Naughty Dog
7. 10. 2021

Na Vortexu se opakovaně rádi věnujeme hraní z perspektivy lidí, kteří mají nějaký hendikep. Nově spuštěná databáze má pomoci takovým hráčům s výběrem vhodných titulů. Accessible Games Database umožňuje hry vyhledávat a třídit podle nejrůznějších preferencí. Kromě standardních položek, jako jsou vydavatelé, žánry, platformy nebo věkový rating, tu ale naleznete také nejrůznější prvky přístupnosti, ať už jde o všemožné nastavení titulků, vizuální nápovědy nebo asistenty ovládání. Na základě zvolených parametrů může hráč s hendikepem najít takové tituly, které odpovídají jeho preferencím a možnostem.

Anebo jednoduše můžete vyhledat konkrétní hru, která vás potenciálně zajímá, a podívat se na to, jaké pomůcky, nástroje a kompenzační funkce nabízí. Nejde přitom o databázi, která by mohla oslovit nutně jen hendikepované. Pokud si potrpíte na přenastavení ovládání, potlačení quick-time eventů, customizaci HUDu nebo titulků, přijde vám tenhle projekt také vhod. S jeho pomocí lze třídit i hry, které vyžadují připojení k internetu, (ne)nabízí tutoriály anebo (ne)umožňují změnit výchozí obtížnost či ukládat na libovolném místě. A tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat.

Všechny informace je samozřejmě třeba ověřit a důkladně zkontrolovat, takže za tímhle projektem stojí spousta mravenčí práce, aby se na výsledky mohl uživatel skutečně spolehnout a řídit se doporučeními databáze.

Za databází stojí nezisková organizace DAGER System, která chce, aby lidé s hendikepem nemuseli při nákupu her podstupovat žádné riziko spojené s nejistotou. S pomocí filtrů si jen naklikáte požadované funkce a víte, jaké hry je splňují. Smyslem podle jejích autorů je, aby si zákazník nemusel kupovat hry v nevědomosti, zda po utracení peněz najde třeba v hlavním menu nastavení přístupnosti, co nabízí a jestli bude moci titul skutečně hrát.

Accessible Games Database se spustila začátkem října a v tuto chvíli obsahuje 144 titulů. Nemusí se to zdát moc, ale vezměte v úvahu, co to obnáší. Databáze se průběžně rozrůstá a pokud máte podezření na nějakou chybu, lze ji jednoduše nahlásit. Všechny informace je samozřejmě třeba ověřit a důkladně zkontrolovat, takže za tímhle projektem stojí spousta mravenčí práce, aby se na výsledky mohl uživatel skutečně spolehnout a řídit se doporučeními databáze. Už nyní ale v obsahu najdete řadu největších blockbusterů z poslední doby a obecně her, které si vysloužily v tomto smyslu uznání. Anebo naopak kritiku a je třeba se mít na pozoru. Autoři projektu přitom mají v úmyslu v budoucnu přidávat nejen další tituly, ale také funkce a filtry za základě zpětné vazby.

Hraní s hendikepem

Neslyšící hráči učí slyšící kolegy znakový jazyk
Pro potřeby omezené technologie bylo potřeba částečně upravit jeho podobu

Star Citizen umožní neslyšícím komunikovat znakovou řečí
Vývojáři multimilionového projektu bourají další dogma, hru chtějí zpřístupnit všem

The Last of Us Part II jde vstříc hendikepovaným
Hra nabídne převod textu na řeč v češtině, lupu nebo možnost kompletně změnit ovládání

Jak se hraje The Last of Us Part II poslepu
Nepotřebujete hru vnímat zrakem, aby vás násilné scény znechutily a flashbacky dojaly

Hrajeme živě The Last of Us Part II s nevidomým hráčem
Ve speciálním streamu nám nevidomý hráč Lukáš Hosnedl předvede, jak se hraje poslepu

Vortex #176
Rozhovor s nevidomým hráčem Lukášem Hosnedlem

Jak se hraje adventura The Vale určená nejen nevidomým
Absolvujte dlouhou cestu poslepu v kůži princezny, která nevidí a chce se vrátit domů

Když hru vidíte, ale neslyšíte, může to být velká bariéra
Hráče se sluchovým hendikepem trápí omezená komunikace, audio puzzly i chybějící titulky

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru