Nová Cooking Mama prý vyšla na Switchi neoprávněně

Majitel IP nebyl spokojen s kvalitou hry a nedal k vydání souhlas. Vydavatelé však tvrdí opak

Zdroj: Nintendo Life
16. 4. 2020
Název hry: Cooking Mama: Cookstar Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 31. 3. 2020 Platformy: , Žánr:

Pokud jste si nenechali ujít poslední novinkový souhrn, tak jste se mohli dozvědět o zajímavé aféře týkající se drobné arkády pro Nintendo Switch jménem Cooking Mama: Cookstar. Jde o pokračování série nastartované již v roce 2006, která byla v tomto případě svěřená do ruky externímu týmu a vydavateli. Ten hru dle údajně svého nejlepšího svědomí vytvořil a nachystal k vydání, na poslední chvíli se ale majitel licence pokusil vydání hry zabránit. To se ale nepovedlo a hra ke konci března vyšla. Následně došlo k jejímu brysknímu stažení a nyní jsou fanoušci série svědky začínající právní bitvy.

Ihned po stažení přitom nebylo zcela jasné, co se děje. Z dřívějšího prohlášení pocházejícího ze studia Planet Entertainment (které mělo vydání hry smluvně na starosti) ale někteří usuzovali, že hra mohla využívat hardware domovské platformy Nintenda Switch pro těžbu bitconů. To ale najatí vývojáři z týmu 1st Playable dementovali a odkázali na nešťastné vyjádření jednoho z manažerů, který se zřejmě jen pokoušel získat pozornost. Průzkum kódu u zachycených kopií (tedy těch, které ještě stihly vejít do oběhu) ale údajně dokázal, že minimálně k experimentům s kryptoměnami v průběhu vývoje přeci docházelo, zprávy o těžbě ale byly dementovány. Vedle toho se ale také objevily informace o tom, že kamenem úrazu mohly být neprávem použité skladby v hudebním doprovodu, nicméně ani to se nakonec nepotvrdilo. Důvodem pro stažení hry z prodeje totiž nakonec bylo až porušení licenčních podmínek.

Majitel licence Office Create údajně nesouhlasil s podobou hry a v průběhu jejího vývoje se několikrát ozval na konto úprav a požadoval nápravu. K tomu ale dle informací od Office Create nedocházelo a navrch se majitel dozvěděl o chystaných přípravách pro vydání hry na PlayStation 4. Jenže na žádnou jinou platformu se údajně původní dohoda nevztahovala. Z toho důvodu dle příspěvku na webu mateřské společnosti se 30. března v Office Create rozhodli zrušit smlouvu a vydání hry na poslední chvíli ještě zarazit. Ale to již zjevně bylo pozdě a k vydání nakonec došlo. Kopie hry nicméně byly urychleně stažené a digitální prodej zastaven, a to údajně i díky kontaktům Office Create v Japonsku a přímo u Nintenda. Tato situace se už týká dokonce i digitálního obchodu na stránkách Planet Entertainment, kde přitom ještě bylo možné hru zakoupit.

Situace byla nepřehledná a stále je, a to díky mlčení vydavatele. Nicméně nyní už Planet Entertainment také přispěchali i se svým prohlášením a v tom informace pocházející z Office Create vyvracejí. Zprávu uveřejněnou skrze Twitter můžete vidět níže, ve zkratce ale můžeme vypíchnout to, že majitel licence údajně v roce 2019 schválil detailní koncept hry, který poté vývojáři následovali. Jenže pak ale vyvstaly neshody, jejichž definice se však nacházela mimo mantinely původní smlouvy. A z toho v Planet Entertainment usuzují, že právo vydat hru v současné podobě mají. Faktem ale je, že ona prohlášení jdou zcela proti sobě a zároveň hru není ani možné aktuálně koupit. Tedy alespoň pokud hráči nehodlají sáhnout po jedné z předražených kopií, jež se začínají ve formě vzácností objevovat například na Ebay.

Jak to celé dopadne teprve udivíme, nicméně asi nejlépe dokázal situaci aktuálně zhodnotit domluvený vydavatel evropské PlayStation 4 verze hry, Koch Media: „Jedná se o záležitost mezi Office Create a Planet Entertainment a vzhledem k tomu, že mezi nimi probíhají diskuse, nebylo by vhodné, abychom to v tuto chvíli komentovali.“ Důležité je ale ve své podstatě i to, nakolik bude herní komunita žádat urychlené vyřešení situace. Hodnocení na serveru Metacritic ale naznačují, že zrovna s tímto titulem to až tak horké nebude a je pravděpodobné, že spíše než milníkem jedné méně známé série se tento titul může časem stát ceněným sběratelským artiklem.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru