Nintendo zastavilo vydání emulátoru Dolphin na Steamu

Nintendo zastavilo vydání emulátoru Dolphin na Steamu

Obsahuje dešifrovací klíče Nintenda Wii. Vývojáři nyní zjišťují, jak mohou situaci napravit

Zdroj: Nintendo
29. 5. 2023

Společnost Nintendo pokračuje v boji proti jinému, nežli oficiálnímu způsobu hraní her pro své konzole. O případech, kdy Nintendo ukončilo provoz portálů, kde bylo možné stahovat obrovské mžnoství starších titulů, jsme vás v průběhu uplynulých let informovali několikrát. Aktuálně se však ve světle velmi nepříjemného úniku hratelné verze The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom zaměřili právníci japonské společnosti na nejrůznější způsoby emulace nebo způsoby získávání dešifrovacích klíčů a cílí na jeden projekt za druhým. Nedávno jsme vás informovali o zastavení dalšího šíření aplikace Lockpick, teď kosa narazila na kámen jménem Dolphin.

Pokud se ve světě emulátorů pohybujete, pak víte, že Dolphin platí za jeden z nejrozšířenějších, pokud se bavíme o konzolích Nintendo Game Cube a Nintendo Wii. Jeho první verze se objevila už v roce 2003, ačkoliv naplno začal fungovat přibližně až kolem roku 2007 a v současnosti nad rámec vlastní emulace přináší i nejrůznější obrazová a uživatelská vylepšení pro jednotlivé tituly. Jeho fungování bylo až dosud považováno za legální, protože mělo stát na vlastním zdrojovém kódu a nepoužívat žádné součásti, které by byly v rozporu s autorskými právy Nintenda. V souběhu několika okolností se ale začíná projevovat, že tomu tak ve skutečnosti není a Nintendo má tudíž plné právo domáhat se svých práv.

Fanoušek Nintenda odhalil, že společnost ve své stížnosti skutečně poukazuje na zahrnutí tzv. Wii Common Keys do kódu Dolphinu.

Aktuální kauzu odstartoval nárok Nintenda na ukončení plánů vydat Dolphin na Steamu. Prostřednictvím námitky s odkazem na DMCA požádala japonská společnost Valve, aby projekt zastavila a počkala na výsledek vzájemného jednání mezi Nintendem a autory emulátoru. Ti ve svém blogu na oficiálních stránkách uvedli v krátkém prohlášení, že se plánované vydání na Steamu odsouvá na neurčito a potvrdili, že budou muset prozkoumat všechny možnosti, které mají k dispozici, aby situaci vyřešili. Poděkovali fanouškům a uživatelům Dolphinu za trpělivost, ale jde zatím o poslední vzkaz, který oficiální cestou dorazil. Situací se ale začala zabývat celá řada lidí, včetně známého tvůrce obsahu vystupujícího na YouTube pod přezdívkou Modern Vintage Gamer, který odhalil, že postup Nintenda je očekávaný a autoři Dolphinu teď mají jen minimum času sjednat nápravu.

O co jde? Samozřejmě o přímou součást softwaru Nintenda Wii, které nikdo kromě japonské společnosti – resp. bez jejího souhlasu – nesmí použít. Pikantnější je celá situace v tom, že jde o dešifrovací klíče, které se zjednodušeně starají o to, aby daná hra „akceptovala“ emulátor a bylo ji umožněno fungovat jako na primárním hardwaru. Byl to pak i nadšenec do starých konzolí od Nintenda – fanoušek Yakumono – který se začetl do DMCA námitky Nintenda a odhalil, že společnost skutečně poukazuje na zahrnutí tzv. Wii Common Keys do kódu Dolphinu, což je samozřejmě jedna velká stopka. Modern Vintage Gamer pak ve svém videu dokonce ukazuje kritickou část kódu, byť pochopitelně rozmazanou, podle které je jasné, že autoři Dolphinu šlápli vedle. Je navíc s podivem, že Nintendo zareagovalo pouze na plánované vydání na Steamu a nepožádalo provozovatele GitHubu, kde je k dispozici celý repozitář dat emulátoru. I na to ale může v krátké době dojít a právě odsud pramení přesvědčení, že autoři emulátoru mají jen minimum času na to přijít s nápravou a situaci vyřešit dřív, než kladivo Nintenda dopadne na kovadlinu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru