Nintendo vyzývá k zapnutí dvoufázového ověřování

Uživatelé z celého světa hlásí neautorizované pokusy o přihlášení. Došlo i na zneužití karet

Zdroj: Nintendo
21. 4. 2020

Včera jsme vás v novinkovém souhrnu informovali o tom, že Nintendo začalo aktivně vyzývat majitele svých konzolí ke zprovoznění dvoufázového přihlašování ke svým uživatelským účtům. Řada hráčů po celém světě totiž začala informovat o tom, že se do jejich účtů snaží dostat neznámí útočníci. Ti po získání přístupu navíc mohou páchat škody, a to například skrze propojené PayPal účty či jiné uložené platební údaje.

Jedním z prvních uživatelů, kteří o možném bezpečnostním incidentu začali informovat veřejně, byl hráč známý na Twitteru pod přezdívkou Pixelpar. Toho komunita spjatá s Nintendem zná ve spojení s webem LootPots, jehož je zakladatelem. Pixelpar je jedním z těch, jehož účet se pokusili neznámí útočníci získat a poukázal přitom mimo jiné na to, že heslo pro jeho Nintendo účet je unikátní řetězec znaků nevyužívaný kdekoli jinde, tedy ani v jakémkoli jiném účtu či službě. Britský Eurogamer uvádí, že z dosud známých informací se útoky týkají jak těch hráčů, kteří přihlašovací údaje sdílejí napříč různými službami, tak i těch, kteří po vzoru Pixelpara pro své Nintendo účty využívají unikátní hesla či adresy.

A právě druhá zmíněná varianta by přitom mohla pro Nintendo představovat poměrně velký problém, neboť to by mohlo být například znamením většího úniku dat. K pokusu o přístup prý navíc u napadených účtů dochází u napadených uživatelů opakovaně a nejde tedy ani o ojedinělé záležitosti. V souvislosti s tím se mezi komunitou dotčených hráčů začíná šířit výzva k povolení onoho dvoufázového ověřování i ke kontrole posledních přístupů do účtu skrze web Nintenda. Situace je o to vážnější, že někteří hráči si už stihli přes víkend postěžovat na to, že jejich platební údaje byly použity, například pro nákup předmětů do on-line akce Fortnite, jak například na Twitteru uvádí uživatel Terran Sherwood:

Reakce Nintenda, kterou má k dispozici například již citovaný britský Eurogamer (jehož redaktoři se navíc sami stali terčem útoků), aktuálně spočívá především v tom, že společnost situaci zkoumá. Bližší detaily ale společnost neuvádí a slibuje jen vyšetřit, co se vlastně děje a jak je možné, že se to týká tolika uživatelů naráz. Zajímavé je přitom celkové načasování akce neznámých útočníků. Níže přiložený tweet předchází současnému stavu a je výzvou amerického zastoupení Nintenda ke zprovoznění dvoufázového ověřování. Přitom několik dní před tímto tweetem varovalo Nintendo své uživatele v Japonsku před rostoucím počtem ukradených účtů a s tím spojenými podvody s platebními kartami (informace přinesl web Nintendo Life). Jenže západní hráči, tuto formu varování neobdrželi.

Možná je tedy přeci jen na místě pokládat si otázku, zda skutečně nedošlo k nějakému většímu bezpečnostnímu incidentu. Jak to celé dopadne a jak Nintendo současnou situaci vysvětlí, to se teprve udiví. Množství reakcí hráčů a jejich zpráv o útocích je ale vypovídající a Nintendo to bude muset dříve či později nějakým způsobem uspokojivě vysvětlit.

Zapnutí dvoufázového ověřování

Kontrola přihlašování skrze další na internet připojené zařízení je dnes zcela standardní službou, kterou už dnes nabízí opravdu každý velký hráč na trhu. Jde o základní zajištění bezpečnosti dat a identity hráče, a právě k tomuto pojištění nyní vyzývá už i Nintendo. Na rozdíl od ostatních ale nevolí cestu poměrně běžně používaného způsobu ověření skrze telefonní číslo či e-mailovou adresu, ale využívá aplikace třetí strany – Google Authenticator. Ta je samozřejmě dostupná nejen na Androidu, ale i na iOS. Nintendo ale v tomto přístupu není osamocené, neboť identický způsob používá například i Ubisoft.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru