Nintendo vyhrálo v Británii spor o pirátských webech

Nintendo vyhrálo v Británii spor o pirátských webech

Tamější provozovatelé musí blokovat servery s návody na prolomení ochrany Switche

11. 9. 2019

Loni v listopadu jsme vás v rámci novinkového souhrnu informovali o manželském páru, který ve Spojených státech provozoval jeden z největších ROM portálů s hrami nejen pro konzole od Nintenda – LoveROMS.com. Za svou činnost byl tehdy soudem přinucen zaplatit astronomickou pokutu ve výši 12,3 milionů, kompenzující škodu za odcizení duševního vlastnictví a porušení ochranných práv Nintenda. Finální částka, kterou pár přislíbil zaplatit, je přitom výsledkem vzájemného vyjednávání, vzhledem k tomu, že podle Nintendem stanoveného ceníku odpovídaly škody až 100 milionům dolarů. V návaznosti na tento incident ukončily činnost i některé další americké ROM servery a dá se očekávat, že nezůstanou v drastické prevenci samy. Podobná vlna se dá očekávat poté, kdy Nintendo vyhrálo ve Velké Británii spor se čtveřicí pirátských webů, které poskytovaly návod, jak prolomit ochranu Nintenda Switch a umožnit tak hraní nelegálně získaných kopií.

Rozhodnutí chrání britské herní odvětví a více než 1800 vývojářů po celém světě, kteří připravují hry pro Nintendo Switch a jsou závislí na legitimních prodejích.

„Vrchní soud v Londýně dnes shledal prodej a distribuci produktů, které obchází ochranu Nintenda, za nelegální,“ řekl ve svém vyjádření britskému Eurogameru mluvčí společnosti. Vyjádřil tak potěšení nad tím, že dal soud japonské společnosti za pravdu a konkrétně zmínil, že se problém dotýká zmiňovaného Switche. V minulosti totiž byli crackeři schopní využít softwarové chyby a nainstalovat do zařízení vlastní firmware, který – podobně jako tomu bylo ve velkém i v případě přenosného PlayStation Portable – umožňoval spustit neoriginální kopie her. Podle Nintenda přitom nejde o vítězství jen ve smyslu vlastního pozastavení nekalé činnosti, která je nyní na území Velké Británie shledána za nelegální, ale také ve smyslu ochrany řady vývojářů, kteří přicházeli vinou pirátství o vlastní příjem. „Rozhodnutí chrání britské herní odvětví a více než 1800 vývojářů po celém světě, kteří připravují hry pro Nintendo Switch a jsou závislí na legitimních prodejích,“ dodává mluvčí Nintenda. Verdikt soudu pak vítá také britská videoherní asociace UKIE, která dlouhodobě bojuje proti pirátství a stejně jako Nintendo klade důraz na to, aby nebylo odvětví videoher podrýváno snahami pirátů.

Výsledkem procesu je tedy příkaz, směřující k pěti hlavním poskytovatelům internetu ve Velké Británii – tedy společnostem Sky, BT, EE, Talktalk a Virgin Media – aby zcela blokovali, případně omezili přístup na čtyři nejmenované weby, které napomáhají distribuci pirátských kopií her pro Switch. Tento postup přitom není příliš obvyklý a je otázkou, nakolik jsou výše uvedení poskytovatelé schopní skutečně efektivně zabránit tomu, aby se na dané portály nedalo dostat. Jak ostatně podotýkají komentující pod článkem na Eurogameru, přístup na webu zajistí jakákoliv VPN. Zároveň také platí, že aktuální firmware ve verzi 9.0.0 na původních revizích Nintenda Switch neobstál ani několik hodin a mělo by být možné jej známými způsoby cracknout. Naproti tomu nová revize, potažmo Nintendo Switch Lite, přichází s jiným hardwarem a na tomto místě Nintendo bitvu s piráty stále vyhrává. Je také nezodpovězenou otázkou, kolik škody skutečně piráti napáchali, pokud něco takového lze vůbec efektivně vyčíslit. Na každý pád – signál byl vyslán a není vyloučeno, že Nintendo nebude pokračovat ve své iniciativě napříč dalšími zeměmi.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru