The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Nintendo, Nintendo pokračuje v boji proti únikům Zeldy

Nintendo pokračuje v boji proti únikům Zeldy

Tentokrát si došláplo na homebrew aplikaci Lockpick. Fanoušci postup společnosti nechápou

Zdroj: Nintendo
9. 5. 2023
Název: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr: Datum vydání: 12. 5. 2023
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

Na začátku května jsme vás informovali o velmi vážném úniku hratelné verze očekávaného pokračování série The Legend of Zelda. Novinka s podtitulem Tears of the Kingdom byla pomocí emulátoru hratelná a rázem se k ní mohl dostat každý nejen v téměř ve dvoutýdenním předstihu, ale bez nutnosti zaplatit byť jen korunu. Pro Nintendo to byla obrovská rána, zvlášť když se velmi rychle začaly šířit obrázky, videa, ale nakonec i streamy a došlo tak k odhalení a prozrazení všech překvapení, které vývojáři dlouhé roky pro hráče připravovali. Odpovědí byla samozřejmě svižná vlna zastavení šíření veškerého materiálu s odvoláním na neoprávněné zacházení s duševním vlastnictvím, Nintendo ale u těchto kroků – které navíc ani nemohou být stoprocentně efektivní – nezůstalo. Nově si totiž za cíl vybralo nástroj Lockpick, který homebrew scéně slouží k získávání šifrovacích klíčů pro software běžící na Switchi, fanoušci a uživatelé tohoto programu ale postupu Nintenda nerozumí.

Na zásah skrze porušení autorských práv – DMCA – upozornil programátor Simon Aarons, který si všiml, že Lockpick zmizel z GitHubu a poskytl bližší detaily. „Nintendo vyslalo několik žádostí o stažení softwaru z GitHubu s odvoláním na DMCA, týká se to i Lockpicku. Nástroje, který získává [šifrovací] klíče z vašeho vlastního Switche, což je absolutně šílené – piráti nikdy nepoužívají klíče z vlastních konzolí,“ napsal Aarons. Nerozumí tedy, co tímto krokem Nintendo sleduje, když emulátory už šifrovací nástroje obsahují, a tudíž není nutné se jakýmkoliv masivním „dumpováním“ klíčů vůbec zabývat. Co je pro Aaronse a další odpůrce aktuálních kroků Nintenda důležité, je i způsob, jakým  Lockpick funguje, tedy že se stará o přímé kopírování zmiňovaných klíčů, nikoliv jejich modifikaci, a proto podle jejich názoru nelze pravidla DMCA uplatnit.

Faktem ovšem zůstává, že už samotné kopírování může být považováno za onu manipulaci, a co je hlavní, GitHub samozřejmě reagoval obdobným způsobem jako jiné platformy – typicky třeba Steam – a nástroj ze své databáze smazal do doby, dokud si obě strany situaci mezi sebou nevyřeší. Nintendo nicméně ve zveřejněném dokumentu jasně popisuje, jak Lockpick funguje a právě to označuje za nelegitimní nakládání se svým duševním vlastnictvím a je pravděpodobné, že pokud nepřijdou námitky proti stažení nebo se nerozběhne soudní řízení, nic se na tom už nezmění. Navíc Lockpic nebude jediný software tohoto druhu, kterému Nintendo vystavilo stopku – v odpovědích na příspěvky Simona Aaronse se objevují i další stížnosti, které míří na víceméně všechen software vstupující do NAND paměti a operující s klíči pro další využití.

Do jaké míry celý incident novou Zeldu ovlivní, v tuto chvíli není snadné odhadnout. Naštěstí pro Nintendo se ale nezdá, že by k nelegální kopii a hraní přes emulátor tíhlo příliš velké množství hráčů a většina těch, kdo se na titul těší, jej bude hrát standardní cestou. Připomínáme, že hra dorazí už 12. května.

# akční adventura # fantasy # open world # zelda

Nahlásit chybu v článku

14

Napsat komentář

Další články
Nahoru