Nintendo je k virtuální nahotě shovívavější než Sony

Nintendo je k virtuální nahotě shovívavější než Sony

Dead or Alive Xtreme bude na PS4 cenzurován. Ze hry zmizí prvky, které už obsahovala

14. 3. 2019

O víkendu jsme vás informovali, že hit Devil May Cry 5 ve verzi pro PlayStation 4 jako jediný na Západě “zakrývá” obnažené pozadí jedné z hrdinek hry takzvaným lens flare efektem. Už v okamžiku, kdy si této anomálie hráči všimli, spekulovalo se, že pokud nejde o nějakou chybu či nedopatření, je odlišnost výsledkem přísnějších pravidel, která Sony začala v uplynulých měsících uplatňovat a jimiž se musí vývojáři her řídit. Ačkoli jsme se od té doby nedočkali žádného oficiálního vysvětlení ze strany Sony nebo Capcomu, magazín Twinfinite si povšiml dalšího podobného případu.

Už krátce po oznámení vyšlo najevo, že verze pro PS4 bude ochuzena o některé potenciálně ožehavé funkce.

Už 20. března vyjde na PlayStationu 4 a Switchi rozšířená verze hry Dead or Alive Xtreme 3, který je sám o sobě mnoha lidem trnem v oku, s podtitulem Scarlet. Hra byla oznámena loni na podzim a zatímco na PS4 půjde o comeback, na Switchi bude mít počin premiéru. Titul od studia Team Ninja a společnosti Koei Tecmo je pikantní záležitostí, ale jeho odvážnost nepřekračuje hranice dobrých mravů. Rozhodně v něm neuvidíte nic skandálního, jinak by ostatně nešlo o mainstreamový titul, i když přistupuje k digitální nahotě otevřeněji.

Už krátce po oznámení vyšlo najevo, že verze pro PS4 bude ochuzena o některé potenciálně ožehavé funkce. Teď se však ukázalo, že z ní zmizí i prvky, které byly nedílnou součástí původní verze pro PlayStation. V té se mohly hrdinkám plavky kupříkladu částečně rozvázat, k čemuž teď už na PS4 dojít nemá, zatímco na Switchi to problém není. Podobně jako v mateřské bojovce lze outfit také v jednotlivých disciplínách poškodit, ale znovu jen na hybridní konzoli.

Kvůli předchozím reakcím ze strany některých kritiků se nakonec hra oficiální cestou vůbec nedostala na Západ.

Paradoxně je tak zřejmě Nintendo k těmto choulostivým specialitám shovívavější, navzdory dlouholeté nálepce firmy zaměřené na mladší publikum. Už dříve jsme se dozvěděli, že Nintendu nevadí ani jiné “hanbaté” prvky. Třeba možnost pozlobit virtuální spoře oděné krásky větrem. Znovu jde přitom o něco, co původní hra obsahovala na PS4 i na Vitě a nebyl to žádný problém. Switch verze se také pochlubí nějakou speciální podporou technologie HD Rumble. PlayStation 4 pro změnu nabídne exkluzivní VR obsah. A samozřejmě také vyšší rozlišení a framerate.

Původní Dead or Alive Xtreme 3 vyšel v březnu 2016 na PS4 a Vitu. Kvůli předchozím reakcím ze strany některých kritiků se nakonec hra oficiální cestou vůbec nedostala na Západ. Asijská verze naštěstí obsahovala anglické titulky a nebyla uzamčena regionálním zámkem, takže ji bylo možné klidně objednat z druhého konce světa a hrát i u nás. Na PC vyšla odlehčená verze s podtitulem Venus Vacation. Scarlet kromě jiného přinese na konzole právě i nové postavy z této edice. Ani tato verze ale zřejmě nezamíří na do Evropy a USA, takže je třeba opět spolehnout se na dovoz. Titul má znovu obsahovat anglické titulky.

Nintendo je k virtuální nahotě shovívavější než Sony

Proč je to problém

Možná se vám může hra jako taková jevit jako úplná hloupost. A ona to skutečně není žádná bomba. Myslím, že to můžu prohlásit, protože jsem si ji v době vydání nechal poslat přes půl světa a zjistil, že ač slibuje “bujný dekolt”, ve skutečnosti nabízí spíš “plochý hrudník a prsa po tátovi”. O její kvalitu ale v tomto případě vůbec nejde. Na první pohled se titul a jeho “funkce” může jevit vulgárně, ale je to nevinná kratochvíle pro dospělé, která je mnohem cudnější než Maxim.

Problém je, že se množí případy her, které jsou od 18 let, nakládají s erotikou jen v náznacích, a přesto čelí nějakým zbytečným cenzurním zásahům, které mohou v budoucnu omezovat kreativitu autorů. A samotní vývojáři si na to stěžují. Například bývalý producent z Blizzardu Mark Kern, který americkou pobočku Sony obvinil z cenzury, puritánství a vnucování americké morálky zbytku světa. Kern tvrdí, že USA dělají světu mravnostní policii a nazývá to kulturním útlakem.

Dnes se to týká Dead or Alive Xtreme, které je dlouhodobě na pranýři. Zítra to už ale může být třeba Catherine: Full Body Edition a příště dospělá hra typu Zaklínače, která není o sexu, ale může k ní patřit. Holý kousek digitální kůže bez zobrazených genitálií přitom není žádné společenské tabu. Anebo alespoň u nás v Evropě ne, kde jsou společenská a kulturní měřítka jiná než za oceánem. Jsme tolerantnější k lidské sexualitě v umění a méně tolerantní k explicitnímu násilí. Takto jsou ale další země ve vleku amerických standardů, kterým se přizpůsobují.

Nahlásit chybu v článku

11

Napsat komentář

Další články
Nahoru