Německá vláda zaujme striktnější přístup k loot boxům

Německá vláda zaujme striktnější přístup k loot boxům

Původní oznámení vedlo k ratingu 18+ pro hry s loot boxy. Nyní se mluví jen o upozornění

Zdroj: USK
9. 3. 2021

Dolní komorou německého parlamentu prošel podle dnešní zprávy návrh reformy zákona na ochranu mladistvých. Pokud by změny vešly v platnost, aktivovaly by se restrikce vůči mechanismům odpovídajících hazardním hrám, kam by podle definice spadaly i videohry obsahující loot boxy. Jak informoval například Der Spiegel, ve výsledku by to znamenalo, že všechny takové tituly by automaticky musely obdržet rating USK 18, což by pro konkrétní vydavatele znamenalo výrazně zúženou cílovou skupinu zákazníků. Der Spiegel jako příklad použil hry ze série FIFA, které bývají v souvislosti s loot boxy v režimu FIFA Ultimate Team často kritizovány – jejich aktuální rating je přitom podle USK 0 (tedy určeno všem) a dle PEGI 3+.

Podobně, jako nové piktogramy před nedávnem zavedla komise ESRB a PEGI, bude také rating USK doplněn informacemi, zda daná hra obsahuje mikrotransakce.

Jak ovšem upozorňuje britský Eurogamer, v průběhu dnešního dne došlo ke změně původní zprávy a tudíž i znění reformy, která vynucenou změnu věkového ratingu u videoher nakonec neobsahuje. Vše se odvíjí od vypuštění výroku, že se reforma bude snažit obecně deaktivovat platební pasti, jako jsou například loot boxy a na tento výrok navazující další vyjádření. Přesto ale nechce nechat německá vláda tyto mechanismy bez povšimnutí a zmiňovaný německý věkový rating USK doplní sadou upozornění. Podobně, jako nové piktogramy před nedávnem zavedla komise ESRB a PEGI, bude také rating USK doplněn informacemi, zda daná hra obsahuje právě zmiňované mikrotransakce či další pro mladistvé hráče závadné mechanismy.

I nadále platí, že reformu musí po dolní komoře parlamentu schválit také Spolková rada a úpravy by se pochopitelně netýkaly pouze videoher. Zároveň je sympatické, že se v novém znění zákona počítá se zřízením poradního výboru, který by čítal dva zástupce ze sdružení dětí a mládeže, kterým by nesmělo být víc než 17 let, aby při posuzování závadných prvků nedocházelo k úplnému odpoutání od reality. Vedle mikrotransakcí se za problémové považuje kyberšikana, tzv. kybergrooming nebo projevy přehnaného násilí.

Zdroj: ESRB

Případné omezení tedy lze aplikovat třeba na filmové projekce, stejně jako na software určený pro komunikaci, což by vyžadovalo také zřízení orgánu na kontrolu nabídky internetu. Toho se podle zprávy parlamentu obávají zejména Zelení, kteří napadají nejasné rozdělení kompetencí mezi federální a státní vládou právě v otázce ochrany nezletilých a nevěří, že novela zákona tento problém vyřeší. Jejich zástupci zmiňují, že rodiče, zákonní zástupci, ale i samotní mladiství sami stále nerozumí, proč stejný multimediální obsah podléhá různým požadavkům v závislosti na distribučním kanálu a volají po sjednocení.

Jestli k němu dojde, určí až schválení novely, případně její vrácení dolní komoře parlamentu s poznámkami. Faktem ovšem zůstává, že se vydavatelé postupně vyrovnávají s tlakem na loot boxy přechodem k jiným platebním modelům a prvek je na ústupu. Naznačuje to i marketing, který mnohdy staví na otevřeném popření náhodných mechanismů a rozšíření nabídka nejrůznějších battle passů či sezónních předplatných.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru