Ryse: Son of Rome, Microsoft Studios, Nekonečných 7 let vývoje Ryse: Son of Rome

7 let vývoje Ryse: Son of Rome

Podívejte se na nově objevený prototyp Kingdoms. Měl být first person a vyjít na Xboxu 360

13. 5. 2019
Název: Ryse: Son of Rome Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: , Datum vydání: 22. 11. 2013

Ryse: Son of Rome od Cryteku měl v roce 2013 jako jeden z launchových exkluzivních titulů demonstrovat schopnosti tehdy nové konzole Xbox One od Microsoftu. Pokud jde o grafiku, rozhodně si neměli hráči na co stěžovat. Současně ale bohužel demonstroval i sílící neschopnost vývojářů z Cryteku doplnit jejich krásné světy nějakou smysluplnou hratelností. Nicméně Ryse mohl původně vypadat i hrát se docela jinak. Mířil dokonce i na odlišnou platformu. A tento příběh stojí nyní za připomenutí, protože na internetu se objevilo video z raného prototypu pro Xbox 360. K dispozici je na kanálu Prototype Preservation, ale zásluhy patří především uživateli Twitteru s přezdívkou Cheese007. Ten prototyp objevil na devkitu, který koupil, a rozhodl se s tímto úlovkem pochlubit.

I když jde o skutečně ranou a rozpracovanou verzi se všemi nedodělky a chybami, řada diváků se v komentářích shoduje, že základ vypadá s ohledem na cílovou platformu vlastně dost dobře. Někteří si rovněž posteskli, že se nakonec autoři vzdali first person perspektivy ve prospěch pohledu z třetí osoby. Bez kontextu jde ale pořád jen o zajímavé video, které vám neprozradí víc o pozadí celého procesu. A tak jsme se rozhodli zrekapitulovat, co dlouholetý vývoj obnášel. Než se hry ujalo vedení Cryteku ve Frankfurtu nad Mohanem, vznikal v maďarské pobočce sídlící v Budapešti. Na titulu se začalo pracovat už v roce 2006, nedlouho po uvedení Xboxu 360 na trh. Šéf Cryteku Cevat Yerli si přál, aby se tým rozrostl a byl schopný dělat na více titulech současně.

Techdemo CryEnginu 3 z roku 2009 prezentované na Gamescomu

Původně však Ryse vznikal coby docela odlišný počin, vlastně hned dva počiny. Oba byly zasazené do kulis stejného “středověkého” fantasy světa a mělo jít o MMORPG a first person akční RPG. Hry s krycími názvy Kings a Kingdoms studio Crytek nabízelo různým vydavatelům, až v roce 2009 zaujalo Microsoft. V té době nešlo ani zdaleka o hry v pravém slova smyslu, ale spíš o koncepty, které demonstrovaly hratelnost. A protože redmondský gigant postrádal mlátičku z první osoby, Kingdoms dal zelenou, zatímco Kings nikoli. Následně se společnosti dohodly, že titul zamíří na takzvaný Projekt Natal, později známý jako Kinect, který Microsoft představil téhož roku na E3. Titul od Cryteku se však poprvé předvedli veřejnosti už coby Codename: Kingdoms až o rok později, tedy v roce 2010 a původně měl dorazit na trh v roce 2011. Na E3 2011 Microsoft oznámil, že plánovaná novinka bude exkluzivní pro Kinect a dostala jméno Ryse. Tehdy jsme se také dočkali prvních záběrů přímo ze hry, ale ty už se od původní vize značně lišily.

Trailer Codename: Kingdoms z E3 2010

Namísto fantasy se totiž zkraje roku 2011 začala hra přesouvat do kulis starověkého Říma. Crytek si stále potřeboval ověřit, jak bude fungovat spolupráce s Kinectem a jak se na ni budou hráči tvářit, ale vývoj se přesunul z Budapešti do německého Frankfurtu nad Mohanem. Tým si pohrával s různými nápady, které by co nejlépe demonstrovaly možnosti pohybového ovládání a také technologie CryEngine. Současně ale panovaly obavy, zda je Kinect pro hru skutečně vhodný a jak bude celý zážitek fungovat. Autoři se proto rozhodli vytvořit tři další prototypy, z nichž jeden umožňoval hrát celou hru jen s Kinectem, druhý s klasickým ovladačem a s využitím některých funkcí Kinectu a třetí se spoléhal výhradně na gamepad. Nakonec studio zvolilo druhou možnost ze tří uvedených a z first person kamery se stala third person.

Trailer Ryse z E3 2011

V roce 2012 se veřejnost dozvěděla, že na Kinect bude titul spoléhat jen částečně, a s tím, jak se změnilo ovládání, posouvala se pochopitelně i hratelnost. Tyto změny si ovšem vyžádaly další čas, až nakonec v květnu 2013 Microsoft oznámil, že hra vyjde na Xbox One coby jeden ze startovních titulů. Hra se znovu předvedla v plné parádě veřejnosti v červnu na E3 už jako Ryse: Son of Rome. Nebylo dál nutné ovládat ji přímo za pomoci Kinectu, ale ten sloužil k vydávání rozkazů za pomoci hlasových povelů a gest. Crytek chtěl být součástí launchového lineupu, takže autorům rychle docházel čas na další cizelování projektu. Vývojáři se hodně soustředili na dynamiku a přístupnost soubojů, věnovali velkou pozornost filmovému pojetí a hlavnímu hrdinovi. I když se vzdali first person perspektivy ve prospěch third person kamery, přiblížili ji více postavě, než je v podobných hrách zvykem. Snahou bylo vyvolat pocit klaustrofobické brutality.

Crytek si dal hodně záležet na ztvárnění antického světa, který se mu zdál ve hrách málo využitý. Tvůrci proto také podnikli několik cest kvůli načerpání potřebných materiálů a inspirace. Titul se však nedrží výhradně historie, autoři si vybrali a poskládali dohromady různé události, které je zaujaly. Britské studio Ruffian Games, které mělo na kontě Crackdown 2 z roku 2010 a nedávno spolupracovalo na multiplayeru v Crackdownu 3, se mělo ujmout kompetitivní hry pro více hráčů. Tento mód se ale do Ryse nakonec nedostal. Místo něj hra obsahovala kooperativní režim, v němž hráči bojovali proti sílícím vlnám nepřátel. Podobně se do hry nakonec nedostala ani zvířata nebo námořní bitvy.

Ryse: Son of Rome vyšel na Xboxu One 22. listopadu 2013, tedy ve stejný den, kdy na pulty obchodů dorazila samotná konzole. Velkou díru do světa však neudělal. Průměrné známky se pohybovaly okolo 60 procent. Hráčům se líbila samozřejmě grafika, zasazení a celkem i příběh. Kritiku si naopak Crytek vysloužil za jednoduchou a stereotypní hratelnost i nevalnou délku. Není divu, že studio nebylo s výsledkem příliš spokojené. Šéf Cryteku Cevat Yerli dal najevo svou nelibost ohledně prodejů a možná i proto se hra nakonec musela obejít bez dalších slíbených funkcí, jako byl Challenge Editor, který měl dorazit po vydání. Yerli připisoval nízké prodeje Ryse na vrub i samotnému Xboxu One, který se tehdy neprodával tak dobře, jak Microsoft doufal.

Reputaci mohla teoreticky vylepšit PC verze oznámená 7. srpna 2014. Vylepšený port vyšel 10. října téhož roku, ale hodnocení se téměř na vlas shodovala s konzolovou verzí. Na zamýšlené pokračování nikdy nedošlo. Plány byly údajně zrušeny v roce 2014 po sporech o samotnou značku mezi Microsoftem a Crytekem a rovněž z důvodu jeho finančních problémů. Původně neměl být ale Ryse jediným titulem, mělo se jednat o začátek nové značky a série. Výměnou za financování vývoje Ryse 2 chtěl prý Microsoft získat práva na samotnou IP. Crytek s tím ale neměl souhlasit. Ve starším rozhovoru pro britský Eurogamer nicméně Cevat Yerli popřel, že by byl Crytek někdy ve sporu s Microsoftem a i domnělé práce na pokračování. Značku má nadále vlastnit právě Crytek. A zda se někdy skutečně dočkáme druhého dílu, to je momentálně ve hvězdách.

Pokud se chcete dozvědět více o zákulisí vývoje, vřele vám doporučujeme starší materiál z roku 2014 od Unseen64, který se dopodrobna věnuje celému příběhu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru